HNÚŠŤA – Zimné mesiace prinášajú nielen sviatky pokoja, ale aj potrebu zvýšenej starostlivosti o domácich miláčikov. Zverolekárka MVDr. Stanislava Galandáková pre redakciu Echoviny.sk poskytla cenné rady, na čo si treba dať pozor pri starostlivosti o zvieratá v zimnom období.
Termoregulácia u psov a mačiek je výrazne odlišná od tej u ľudí a preto psy nemajú rovnaký mechanizmus potenia ako ľudia. Ich potné žľazy sú rozmiestnené len na niektorých miestach, ako sú vankúšiky na nohách, takže potenie nie je ich primárnym spôsobom ochladzovania.
Článok pokračuje pod reklamou
Hlavným spôsobom regulácie teploty je u nich dýchanie. Pri vysokých teplotách psy začnú zrýchlene dýchať, čo pomáha ochladzovať telo odparovaním vody z úst a jazyka. Termoreguláciu avšak z veľkej miery ovplyvňuje aj srsť, ktorá zviera chráni pred vonkajšími vplyvmi.
"Psy a mačky majú dva typy srsti, a to kryciu povrchovú srsť, ktorá slúži na odvádzanie vody, a podsadu, ktorej funkciou je tepelná izolácia, " vysvetľuje zverolekárka. Dlhá alebo hustá srsť môže zadržiavať teplo, zatiaľ čo krátkosrsté plemená môžu lepšie regulovať teplotu.
Starostlivosť o psíka žijúceho na záhrade sa preto výrazne líši od toho žijúceho v byte.
"Psíkom žijúcim na záhrade by mali majitelia zabezpečiť dobre zateplený prístrešok, vyhrievanú podložku, prípadne pri nízkych vonkajších teplotách aj prístup do vnútra bytu na noc," informuje MVDr. Stanislava Galandáková. Majitelia domácich miláčikov tak vedia často predísť nevyhnutnej návšteve zverolekára spôsobenej podchladením zvieraťa, čo je častý problém, s ktorým sa zverolekári v zimnom období stretávajú.
Krátkosrstým psom a domácim miláčikom žijúcim v byte, odporúča zverolekárka zabezpečiť pred pobytom vonku teplé oblečenie a ošetriť im labky. "Majitelia majú na výber veľké množstvo voskov a krémov, ktoré je možné si zadovážiť buď v lekárni, u zverolekára alebo na e-shopoch. Možnosťou je aj biela vazelína dostupná bežne v drogériách."
Psíčkari a majitelia mačiek by mali dbať aj na výživu zvierat v zime. "Zvieratá by mali mať stály prístup k vode izbovej teploty, a ak je možné, vymieňať im ju aspoň raz denne. Dôležitým aspektom je aj dodržiavanie pestrej stravy," dodáva zverolekárka.
Ak sa nejaký bod v starostlivosti o zviera v zimnom období podcení, nastávajú u zvierat rôzne zdravotné problémy. Medzi najčastejšie problémy patria u psov žijúcich vonku podchladenie a dýchacie problémy prejavujúce sa kašľom a výtokom z nosa. Na druhej strane u bytových domácich miláčikov sú časté gastrointestinálne ťažkosti spôsobené priberaním zvieraťa.
Častým problémom sú aj popáleniny spôsobené soľou a chemickým posypom ciest a chodníkov. "Pri vytvorení popálenín je potrebné postihnuté miesta očistiť, zvoliť teplý kúpeľ, tlmiť bolesť a na postihnuté miesto použiť hydrogély. V prípade zhoršenia stavu je nutné navštíviť ambulanciu zverolekára," upozorňuje zverolekárka. "Celoročným problémom sú u zvierat parazity ako kliešte a blchy, a ani v zimnom období netreba podceniť prevenciu a je potrebné zviera sledovať."
Chovatelia hlodavcov (škrečky, zajace, morské prasiatka) by sa mali vyvarovať prerastaniu zubov. Nápomocné v tomto prípade môže byť pridanie menších konárikov alebo sépiovej kosti do klietky.
Nie všetci ľudia však obľubujú klasických domácich miláčikov a niektorí volia skôr exotické formy. Či už ide o hady, jaštery, pavúky alebo ryby, je potrebné naštudovať si dôkladne starostlivosť o konkrétny typ zvieraťa.
Medzi najčastejší problém u chovateľov exotických zvierat patrí nesprávne zazimovanie zvieraťa. Voľba správneho osvetlenia (UV, teplo) má kľúčovú úlohu pri živote daného živočícha. Príkladom môže byť hypovitaminóza (stav nedostatku určitého vitamínu v tele, ktorý môže viesť k rôznym zdravotným problémom) v prípade ak chovateľ nepoužije lampu s UV, vďaka ktorému sa v tele živočícha vytvára potrebný vitamín. Medzi príznaky zanedbania výživy exotických zvierat patrí:
"Spomenuté stavy sú často nezvratné a nepomôže veľakrát ani návšteva ambulancie zverolekára," upozorňuje zverolekárka.
ĎALŠIE SPRÁVY Z REGIÓNU