Nastal čas rodinnej pohody a pokoja

24. decembra 2014 | 11:27 |  |

Je tu ten čas, kedy sa vraciame domov, ku svojim blízkym a rodine. Čas, kedy sa deti nevedia dočkať svojich vysnívaných darčekov a kedy sa gazdinky nezastavia, aby bolo všetko "tip top" a pripravené na pokojné prežitie najväčších sviatkov v roku, Vianoc.

Vianoce u západných kresťanov

Miesto narodenia Ježiša v Chráme Kristovho narodenia v BetlehemeVianoce boli zavedené v 4. storočí namiesto pohanskej slávnosti zimného slnovratu (okolo 22. decembra). V rímskokatolíckej cirkvi je druhým najhlavnejším sviatkom Sviatok narodenia Pána alebo Prvý sviatok vianočný, ktorý sa podľa gregoriánskeho kalendára slávi 25. decembra. Od reformácie sa Vianoce začínajú sláviť už deň vopred, na Štedrý večer (24. decembra). Oslava narodenia Ježiša Krista sa takto rozkladá do o niečo dlhšieho času. Kým protestanti sústreďujú svoju oslavu na podvečerné bohoslužby počas Štedrého dňa a na ranné bohoslužby na 25. decembra, tak rímski katolíci sústreďujú svoju oslavu najmä k času, keď odbije polnoc medzi 24. a 25. decembrom. Omša sa takto slávi priamo o polnoci a preto sa nazýva polnočná omša.

Gréckokatolíci a pravoslávni

V gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi sa Narodenie podľa tela nášho Pána, Boha a Spasiteľa Ježiša Krista, ako sa tento sviatok presne nazýva, slávi 25. decembra, má 4 dni predsviatku (od 20. decembra) a 7 dní posviatku (do 31. decembra). Na slávenie sviatku sa veriaci pripravujú 40-dňovým pôstom nazývaným Filipovka. Niektoré východné cirkvi (katolícke i nekatolícke) slávia Vianoce podľa juliánskeho kalendára, teda 7. januára gregoriánskeho kalendára, kedy podľa juliánskeho kalendára pripadá 25. december.

Tradičné zvyky

Kresťania aj nekresťania slávia Vianoce vzájomným obdarovávaním sa. Tento zvyk je v protestantskom prostredí doložený od 16. storočia. V katolíckych rodinách sa darčeky naopak rozdávali na sviatok sv. Mikuláša. Medzi ďalšie vianočné zvyky a symboly patrí ľudová dramatizácia vianočného príbehu (od 11. storočia), stavanie jasličiek (od 13. storočia, sv. František z Assisi), adventný veniec (1839), vyzdobený vianočný stromček (od 19. storočia). Mnohé krajiny majú ďalšie špecifické vianočné zvyky.

Slovo Vianoce (podobne ako české Vánoce) pravdepodobne vzniklo z nemeckého Weihnachten, a to doslovným preložením druhej polovice slova a prevzatím a prispôsobením prvej polovice. V nemčine je toto slovo v podobe wîhe naht prvýkrát doložené až roku 1170.

Vianoce sú azda najkrajšími sviatkami v roku. Sú to sviatky oslavy zrodenia Pána, pokoja a radosti medzi ľuďmi.

Betlehem

Zaujímavosti

Santa ClausViete, že len na Slovensku, v Česku, Maďarsku a v Rakúsku nosí darčeky Ježiško?
V Rusku obdarúva Dedo Mráz, v Anglicku Father Christmas, v Nemecku Weihnachtsmann. V Škandinávii a v USA rozváža darčeky na sobom záprahu Santa Claus.

Na Santa Clausa si robia nároky všetky európske severské krajiny. Podľa Nórov býva v ich meste Dröbak, má tam dokonca vlastný poštový úrad, kam mu píšu deti prosby o darčeky. Švédi sú presvedčení, že žije v ich mestečku Mora. Dáni veria, že Santa Claus žije v Grónsku a Fíni, že jeho domovom je osada Rovaniemi za polárny kruhom.

Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z Nemecka. Jedna z prvých správ o vianočnom vianocne-ozdobena-izba,-krb,-vianocny-stromcek-149824stromčeku je v brémskej kronike z roku 1570. Jedľu zdobili cukrovinky, ďatle a kvetiny z papiera. Vianočné stromčeky sa najskôr udomácnili v cechových a remeselníckych domoch. Ozdobovali ich jabĺčkami, perníkmi a orechmi.

Viete, že obľúbené medovníky majú už niekoľkotisícročnú tradíciu? Perníky sa prinášali ako obetné dary božstvám, neskôr slúžili ako ozdoba na vianočný stromček a ponúkali ich koledníkom. Už dlho pred Vianocami mali majstri medovnikári podľa tajných receptov zamiesené cesto, ktoré zrelo celé mesiace. Do koláčikov dávali až 90 druhov korenia!

Vznik vianočných pohľadníc sa pripisuje Henrymu Coleovi. Tento riaditeľ múzea v Londýne koncom roka 1843 zabudol poslať svojim známym tradičné listy so želaním všetkého dobrého, preto zobral obrázok s vianočným motívom, dal ho vytlačiť na papier a rozoslal do sveta prvé pohľadnice.

Neodmysliteľné ozdoby vianočného stromčeka - sklenené gule - majú už vyše storočnú tradíciu. V roku 1889 si ich výrobu patentoval Francúz Pierre Dupont. Najskôr vyrábal jednofarebné fúkané gule z jemného skla a zakrátko rozšíril sortiment aj o farebné, s ornamentmi, hviezdičkami, vločkami či s kresbami kvetov.

Minolta DSCJedna z najkrajších vianočných dekorácii - rozkvitnutá "vianočná hviezda" - pochádza z Mexika. Jej názov znie v španielčine Noche buena, čiže Svätá noc. V časoch Aztékov bola symbolom nového života pre mŕtvych bojovníkov. Vianočná hviezda vraj očarila aj istého amerického veľvyslanca, ktorý ju odviezol do Ameriky a odvtedy zdobí sviatočne prestreté stoly miliónov ľudí sveta.

Legenda hovorí, že imelo bolo kedysi stromom, z ktorého dreva bol zhotovený kríž a na ňom zomrel Kristus. Strom od hanby zoschol, premenil sa na rastlinu a zahŕňa dobrom tých, čo pod ňou prejsú. Imelo nosí šťastie tomu, kto je ním obdarovaný, nie tomu, kto si ho sám kúpi.

Tichá noc - najznámejšia vianočná koleda má už 200 rokov a spieva sa v 300 rôznych jazykoch. Po prvýkrát zaznela na Vianoce v roku 1818 v kostolíku v rakúskom Oberndorfe. Text napísal duchovný Joseph Mohr, učiteľ Franz Gruber skomponoval melódiu.

Najväčší vianočný darček v dejinách by sa sotva zmestil pod stromček. Je ním totiž slávna americká Socha slobody. Na Vianoce roku 1886 ju Francúzi darovali Američanom na znak priateľstva a pomoci, ktorú poskytlo Francúzsko americkým osadníkom v boji za nezávislosť od Británie. Socha slobody aj s podstavcom meria 93 metrov a váži úctyhodných 205 ton. Dnes existuje aj jej zmenšená kópia v Paríži ako pripomenutie je francúzskeho pôvodu.

Titul najpredávanejšej vianočnej piesne si vyslúžila skladba "Do They Know It´s Christmas?" v podaní Band Aid. Vianočný hit, ktorý v roku 1984 napísal sir Bob Geldof, sa stal symbolom boja oroti hladomoru v Etiópii. Band Aid tvorili Phil Collins, Paul Mc Cartney, David Bowie a Bono.

Redakcia Echovín Vám praje príjemné prežitie sviatkov, veľa pohody a samozrejme bohatého Ježiška!

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Zažite atmosféru plnú hviez v letných kinách
11.júl.2024 - Letné kiná sú nielen oázou kultúry, ale aj miestom, kde sa ľudia môžu stretnúť, oddýchnuť si a užiť si krásne letné večery pod hviezdami. Ďalej...
Vužívate železničnú dopravu? Pripravte sa na obmedzenia  
29.máj.2024 - Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. upozorňuje cestujúcich na plánovanú výluku vlakov dňa 31. mája 2024. Ďalej...
Marek Osúch: Hudba spája a oslovuje srdcia bez ohľadu na hranice
20.máj.2024 - Marek Osuch z Hnúšte, ktorý je dlhoročným členom kapely Massriot, sa zapojil do jedinečnej hudobnej spolupráce. Ďalej...
Medailová žatva taekwondistov. Hviedzili na regionálnej súťaži
24.apr.2024 - Súťaže sa zúčastnili nielen ostrieľaní pretekári z Hnúšte, ale aj nasadené nové želiezka v ohni. Ďalej...
V rámci 100 jarných kilometrov turisti opäť vystúpia na Sinec
21.apr.2024 - Spoznať časť histórie regiónu i jeho prírodných krás môžu účastníci tohtoročného výstupu na vrch Sinec. Ďalej...

DO POZORNOSTI

Vizidea predstavuje podujatie "Ako neprerobiť na marketingu?" s Danielom Csúrom
Organizácia VIZIDEA, ktorá podporuje podnikateľské prostredie a podnikavosť. Ďalej...
23.jún.2024 - Organizácia VIZIDEA, ktorá podporuje podnikateľské prostredie a podnikavosť. Ďalej...

Šport

Cyklonadšencov čaká 7. ročník medzinárodného cyklomaratónu Jarná cena Ceroviny
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
17.apr.2024 - Pretekári sa na štart postavia opäť prvý májový deň. Ďalej...
Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...

Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska

15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Zažite atmosféru plnú hviez v letných kinách
11.júl.2024 - Letné kiná sú nielen oázou kultúry, ale aj miestom, kde sa ľudia môžu stretnúť, oddýchnuť si a užiť si krásne letné večery pod hviezdami. Ďalej...
11.júl.2024 - Letné kiná sú nielen oázou kultúry, ale aj miestom, kde sa ľudia môžu stretnúť, oddýchnuť si a užiť si krásne letné večery pod hviezdami. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Aj v zrelšom veku môžete mať neutíchajúci sexuálny apetít
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
22.máj.2024 - Pribúdajúci vek sa skôr, či neskôr prejaví tak na vašom vzhľade ako aj na tom, ako sa budete cítiť. S vyššími číslami v kolónke vek nie je už ničím výnimočným pociťovať únavu, či už fyzickú, alebo aj psychickú. A tá má (okrem iného) vplyv aj na sexuálny život. Zrelší vek však nemusí pre vás z […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram