Nie je to tak dávno, keď sme si v našich končinách pod slovom „káva“ predstavili takmer výlučne československého „turka“. Nielenže so skutočnou tureckou mokkou má tento spôsob prípravy kávy spoločný skutočne len názov ani chuťovo nejde o nič extra.
Našťastie sme sa v kávovej kultúre výrazne posunuli. Nielenže po celej krajine nájdete kaviarne, v ktorých si môžete dať výbornú kávu, zároveň u nás nájdete viacero pražiarní, ktoré produkujú naozaj kvalitnú kávu.
Okrem toho sa z kávovarov stala pomerne bežná súčasť moderných kuchýň. Prakticky každý tak má možnosť si aj doma pripraviť kávu, ktorá sa nestratí ani v porovnaní s tou z jeho obľúbenej kaviarne.
Popularite v domácnostiach sa tešia najmä automatické kávovary, ktoré umožňujú prípravu viacerých kávových nápojov v podstate len stlačením jedného tlačidla. Automatické kávovary sú tak jasnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú doma piť skvelú kávu s maximálnym komfortom.
Automatický kávovar je teda dobrá voľba aj z hľadiska chuti a kvality pripravovanej kávy. Okrem toho však potrebujete vedieť aj to, ako si vybrať tú najlepšiu kávu do automatického kávovaru.
Vo všeobecnosti sa na prípravu espresa (a kávových nápojov, ktoré z neho vychádzajú) odporúčajú kávy s tmavým pražením. Sú totiž ľahšie extrahovateľné a ich acidita je vo forme espresa viac „zaoblená“ a menej „ostrá“.
Dôležitá je aj čerstvosť kávy. Čo sa praženia týka, v tomto prípade sa za ideál považuje káva zhruba 3 – 4 týždne po pražení. A čo mletie kávových zŕn? To by malo prísť na rad bezprostredne pred prípravou kávy, keďže pomleté kávové zrná rýchlo strácajú svoje vlastnosti. Keďže hovoríme o príprave kávy v automatických kávovaroch, nie je s mletím problém, zrná pomelie sám kávovar. Niektoré automatické kávovary umožňujú prípravu kávy aj z už pomletých zŕn, ale z vyššie uvedeného dôvodu je lepšie túto možnosť takpovediac ignorovať a kupovať si výlučne celé zrná.