5 spôsobov, ako pripraviť svoj domov na jarnú sezónu

3. apríla 2023 | 16:11 |  |
Zdroj foto: unsplash.com

Jarné obdobie v nás často vyvoláva túžbu po presvetlenom a osviežujúcom priestore. Po týždňoch zimného počasia, mrholenia a jednociferných teplotách (čo má za následok stúpajúce účty za kúrenie) netúžime po ničom inom ako po domove, ktorý je rovnako veselý ako kvety kvitnúce vonku.

Astronomická jar sa začína v nedeľu 20. marca 2022 a končí v utorok 21. júna, zatiaľ čo meteorologická jar sa začína vždy 1. marca a končí 31. mája. Hľadáte spôsoby, ako si zútulniť domácnosť a pripraviť ju na jarné obdobie? Vzhľadom na blížiacu sa Veľkú noc je teraz ideálny čas na osvieženie interiéru vášho domu či bytu.

Jar je skvelým časom na dôkladné upratovanie našich domovov a redukciu neporiadku, ale je to aj skvelý čas na riešenie nepríjemných úloh: rozmrazovanie mrazničky, čistenie okenných rámov a upratovanie záhradného prístrešku, aby sa uvoľnilo miesto pre jarné priesady. Pozrite sa, čo môžete urobiť, aby ste svoj domov pripravili na nadchádzajúcu sezónu...

Zdobenie? Nahraďte tmavé zimné farby veselými jarnými farbami

Ak chcete správne privítať jarné obdobie, nechajte zimnú šeď za sebou a pusťte do interiéru slnečné lúče s paletou veselých odtieňov. Od sladkej ružovej až po narcisovo žltú - ak dáte svojej izbe čerstvý náter, všetko sa okamžite rozjasní a osvieži - rovnako ako samotné jarné ráno. Ak nie je na programe dňa vymaľovanie celej miestnosti, ďalšou malou výhrou je vnesenie farieb do mäkkého nábytku, ako sú koberce alebo vankúše.

Pastelové farby sú ideálne pre interiér avytvárajú veselý pocit jarnej obnovy. Od jemnej zelenej po jemnú žltú sa dobre kombinujú s mnohými inými farbami v domácnosti. Ide o  skvelý spôsob, ako osviežiť fádnu miestnosť.

Vyčistite zabudnuté kúty

Jarné upratovanie je príležitosťou venovať sa miestam, ktoré denne prehliadate. Od utierania prachu z inak nedostupných rohov až po utieranie žalúzií - riešenie týchto zabudnutých oblastí vám pomôže vstúpiť do jari s čistým domovom - a ešte čistejšou mysľou.

Neviete, kde začať? Namiesto toho, aby ste sa nechali zahltiť, urobte si zoznam toho, čo chcete riešiť ako prvé. Keď budete upratovať miestnosť po miestnosti alebo spotrebič po spotrebiči, môže to byť skvelý spôsob, ako vyvážiť pracovné vyťaženie. Hoci existuje niekoľko jasných miest, ktoré by sme mali upratať, existuje aj mnoho nepríjemných oblastí, ktoré nám nemusia hneď napadnúť.

Do jarného upratovania je dobré zahrnúť aj okná. Počas zimných mesiacov sa na oknách môže tvoriť kondenzát v dôsledku kombinácie ústredného kúrenia a chladného počasia. Na čistenie okien stačí použiť vlhkú handričku z mikrovlákna na odstránenie nánosov a potom ich len prebehnúť a vysušiť čistou handričkou.

Ak sa kondenzát pravidelne neodstraňuje, dodatočná vlhkosť môže spôsobiť tvorbu plesní a vodného kameňa na oknách a dokonca poškodiť drevené rámy alebo spôsobiť odlupovanie farby. Po čistení okná otvorte, ak je to možné, aby sa zvyšná vlhkosť mohla odparovať.

Zdroj foto: unsplash.com

Vyčistite si šatník

Zjednodušený a uprataný šatník alebo vešiak na oblečenie je skutočným zlepšovákom nálady, takže teraz je ideálny čas na reorganizáciu oblečenia na prichádzajúcu jarnú sezónu. Pretrieďte oblečenie, ktoré už nepotrebujete - a rozhodnite sa, čo môžete posunúť iným. Najlepší tip: zimné oblečenie uložte do krabice a do konca roka ho uchovávajte v bezpečí v podkroví alebo v garáži.

Vešanie oblečenia, ktoré už nepotrebujete alebo nenosíte, vytvára len ďalší neporiadok, ktorému sa snažíme vyhnúť. Nenosené oblečenie nevyhadzujte len tak do koša, nepotrebné veci môžete predať online, darovať ich ľuďom v núdzi, upcyklovať alebo opraviť staršie kúsky tak, aby boli aktuálne a trendy, alebo ich zodpovedne recyklovať. Keď nabudúce otvoríte svoj šatník, mali by ste sa cítiť pokojne, keď budete vedieť, že všetko v ňom má svoj účel, miesto a využitie.

Usporiadanie skrinky pod umývadlom

Premeňte neprehľadný priestor pod umývadlom zo smetiska na dobre organizované útočisko. Najprv začnite tým, že všetko vyberiete a zoskupíte podobné predmety. Potom ich dôkladne vyčistite teplou mydlovou vodou. Keď je interiér čistý, je čas roztriediť predmety, ktoré už nepotrebujete a zlikvidovať všetko, čo môže byť po dátume spotreby.

Všetci máme tendenciu ukladať prebytočné čistiace prostriedky pod drez. Vyberte všetko z preplnenej skrinky a roztrieďte to - budete prekvapení, koľko napoly použitých fliaš sa dá zozbierať, čím ušetríte na nákupe nových.

Teraz prichádza zábavná časť: uložiť všetko na svoje miesto. Odporúčame zaobstarať si organizéry, ale čistiace prostriedky môžete efektívne uložiť aj do krabíc a košov. Ak sa uistíte, že všetko má svoj domov, ľahko nájdete, čo potrebujete.

Odmrazovanie mrazničky

Mrazničky môžu byť skutočnými žrútmi peňazí, ak sú namrazené ľadom. Hoci to môže byť únavná úloha, nadmerné hromadenie ľadu znamená, že váš spotrebič musí pracovať intenzívnejšie, aby udržal vaše potraviny chladné (a spotrebuje tak oveľa viac energie). Ak chcete, aby vaša mraznička vydržala dlhšie, odborníci zo spoločnosti Beko odporúčajú rozmrazovať ju dvakrát ročne alebo keď sa v nej vytvorí približne 7 mm vrstva námrazy.

Dôležitosť udržiavania mrazničky v čistote a bez ľadu nemožno preceňovať, rozmrazovanie mrazničky môže uvoľniť viac priestoru pre potraviny a zároveň zabezpečiť, aby mraznička pracovala s maximálnou účinnosťou.

Neviete, kde začať? Tu je návod, ako jednoducho odmraziť mrazničku:

  1. Najprv mrazničku vypnite a odpojte ju zo zásuvky. Aby ste zabránili rozmrazovaniu potravín, vložte ich do izolovaného chladiaceho vrecka.
  2. Odstráňte všetky zásuvky a police.
  3. Do mrazničky umiestnite horúcu vodu (v miskách alebo pohároch) a uistite sa, že máte dostatok uterákov a vhodnú nádobu na vodu, ktorá vznikne z rozmrazujúceho sa ľadu.
  4. Počas rozmrazovania mrazničky rýchlo vyčistite vnútro spotrebiča vlhkou handričkou. Pred opätovným zapnutím mrazničky sa uistite, že je jej vnútro suché. Zabránite tak tvorbe ľadu po opätovnom zapnutí spotrebiča.
  5. Zapnite spotrebič a počkajte, kým sa teplota obnoví. Opäť to môže trvať niekoľko hodín. Vymeňte všetky zmrazené potraviny a uistite sa, že ste použili/vyhodili všetky rozmrazené potraviny. Ak máte čas, vyčistite aj chladničku.
Zdroj foto: unsplash.com
Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Vengrín absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry, hovorili aj o rozvoji regiónu
11.apr.2024 - Jednou z hlavných tém stretnutia bola plánovaná kompletná rekonštrukcia domu Dr. Vladimíra Clementisa v Tisovci.  Ďalej...
Pridajte sa do tímu ako web dizajnér a grafik
21.mar.2024 - Niektoré veci v živote sa naplánovať nedajú, úspech v biznise však áno, to je heslo marketingovej spoločnosti Prognessa.com Ďalej...
Skvelá pracovná príležitosť: Hľadá sa asistent/ka konateľa
21.mar.2024 - Predstav si moment, keď sa otvárajú dvere novým možnostiam a príležitostiam, ktoré môžu zmeniť tvoj život. Ďalej...
Kraj problémy s novým dopravným systémom eviduje. Poznáme ich riešenie, ubezpečuje predseda BBSK
8.mar.2024 - Župan považuje za podstatné, že prechod na nový systém bol aj napriek tomu úspešný a systém neskolaboval. Ďalej...
Rimava.sk hľadá nového redaktora a junior redaktora, pridajte sa k nám
5.mar.2024 - Si šikovný? Zaujímaš sa o dianie v regiónoch Gemer, Malohont a Novohrad? Rád pracuješ v kolektíve? Ak áno, máme pre teba zaujímavú ponuku na prácu.  Ďalej...

DO POZORNOSTI

Od profesionálneho pretekára k podnikateľovi: Filip Balciar otvára tretiu cyklistickú predajňu
Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...
5.apr.2024 - Bývalý pretekár v horskej a cestnej cyklistike Filip Balciar prevádzkuje momentálne dve predajne Profibikers.sk v Lučenci a v Rimavskej Sobote. Ďalej...

Šport

Hnúšťanskí a revúcki kickboxeri si z Trnavy priniesli pódiové umiestnenia
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
3.mar.2024 - Na tatami sa postavilo 214 súťažiacich z 32 klubov a z 3 krajín – Slovensko, Česko a Maďarsko. Ďalej...
V Seredi sa konalo prvé kolo Slovenského pohára, Krahulcová odišla so striebrom
4.sep.2023 - Uplynulú sobotu (2. septembra) sa v Seredi konalo historicky prvé kolo Slovenského pohára v cyklistickej disciplíne gravel. Ďalej...
Mesto Hnúšťa aktualizovalo otváracie hodiny kúpaliska
15.aug.2023 - Letné počasie nám ešte ale nepovedalo posledné slovo a bazény môžete stále využiť. Ďalej...

Hnúšťanskí taekwondisti si z pobrežia Balatonu priniesli zlato, striebro, aj víťazný pohár

28.jún.2023 - Na pobreží Balatonu sa konal 2. ročník medzinárodnej súťaže Beach Poomsae 2023. Ďalej...

Medailová žatva taekwondistiek z Hnúšte: Nestratili sa v konkurencii susedných štátov

9.jún.2023 - Tie úspešne reprezentovali v poomsae klub aj mesto Hnúšťa. Ďalej...

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili

17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...

Téma týždňa

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov
13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

Značka Regionálny produkt Gemer-Malohont sa rozrástla o 11 nových členov

13.dec.2023 - Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER prvýkrát ako koordinátor značky regionálny produkt Gemer-Malohont, udelila certifikáty novým regionálnym producentom a poskytovateľom služieb. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Predčasné parlamentné voľby 2023: V okrese Poltár vyhrala jasne strana Smer - Sociálna demokracia
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...
2.okt.2023 - Na druhom mieste skončila strana Hlas - Sociálna demokracia. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pripravovaná kniha odhalí najkrajšie umelecké zábery regionálnych fotografov z nášho regiónu
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...
17.okt.2023 - Kniha Čarovná Rimavská Sobota a okolie bude plná tých najkrajších umeleckých fotografií od regionálnych fotografov na mesto Rimavská Sobota, mestá Hnúšťa a Tisovec. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Ako ozdobiť umelý vianočný veniec
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
2.apr.2024 - Máte radi vianočné tvorenie? Zdobenie vchodových dverí, schodísk a napokon vianočného stromčeka? K podobne milým aktivitám patrí aj zdobenie vianočného venca. Ak každý rok vymyslíte iný štýl výzdoby, potom by nemala obísť ani váš vianočný veniec. Ozdobme ho spoločne! Základ je kvalitný veniec Aby vianočný veniec pôsobil tip-top, veľkú úlohu nezohráva len jeho výzdoba, ale […] Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram