Tipli by ste si, kedy asi vznikli prvé kolieskové korčule? Nie je to až taký moderný výdobytok, ako by ste možno čakali. Pozrite sa s nami kolieskovým korčuliam na zúbok.
Kolieskové korčule uzreli svetlo sveta už v roku 1760, kedy svoj vynález, drevené kolieska na drevenej doštičke, ktoré boli pripevnené k topánke, predviedol na maškarnom plese v Londýne belgický vynálezca, konštruktér a mechanik John Joseph Merlin. Bohužiaľ, nemali brzdy, podarilo sa mu spadnúť, vážne sa zraniť a rozbiť drahé zrkadlo. Niektoré zdroje však uvádzajú, že prvenstvo patrí neznámemu Holanďanovi. Ten sa snažil napodobniť korčuľovanie po zamrznutých kanáloch, takže na topánky pripevnil kolieska.
Vo Francúzsku si Monsieur Petibledin v roku 1819 patentoval prvé kolieskové korčule s kolieskami v jednom rade za sebou. Mali drevený rám, pripevniteľný na spodnú časť topánky, a dve až štyri kolieska. V roku 1863, James Plimpton vylepšil korčule, aby sa na nich dalo mierne otáčať. Vznikli takzvané quad skates s kolieskami umiestnenými do štvorca. Mali už aj brzdu a postupne začali byť dostupné aj pre širšiu verejnosť.
Z korčuľovania na kolieskových korčuliach sa rýchlo stal obľúbený šport. V USA vznikali štadióny pre korčuliarov na kolieskach. V roku 1902 sa v Chicagu otvorilo korčuliarske koloseum, ktoré svojou návštevou v deň otvorenia poctilo viac ako 7 000 ľudí. O jeho popularitu sa postaral aj Charlie Chaplin. V roku 1916 natočil krátky film, kde sa hlavní hrdinovia korčuľovali. V Amerike v 50. rokoch minulého storočia fungovali dokonca reštaurácie, v ktorých vás čašníci obslúžili na korčuliach. Objednávky tak roznášali oveľa rýchlejšie.
Korčuľovanie sa postupne udomácnilo v spoločnosti, dokonca aj Amiši, známi odmietaním vymožeností moderného sveta, si našli ku kolieskovým korčuliam cestu. Koncom 70. rokov sa kolieskové korčule zlúčili s diskom, Hollywood vo veľkom natáčal filmy s korčuliarskou tematikou a po celom svete vznikali korčuliarske disko kluby. Obrovskú popularitu korčúľ využili bratia, hokejisti Scott a Brennan Olsonovci, ktorí vymenili paralelné kolieska Jamesa Plimptona za inlinovú verziu. V roku 1983 založili svetoznámu spoločnosť Rollerblade a začali vyrábať korčule masovo.
Vývojom kolieskových korčúľ, najmä bŕzd, sa vytvorili aj rôzne korčuliarske disciplíny, najmä freestyle slalom, rollerdancing, speedskating, speedslalom a mnohé ďalšie. Aj preto výrobcovia zareagovali na špecifické potreby jednotlivých disciplín a vytvorili modely vhodné na rekreačné a kondičné korčuľovanie, ale aj pretekárske, rýchlostné inline korčule, korčule na inline hokej, korčule určené na agresívne štýly ako U-rampa, skoky, mestský parkúr, korčule na tanec, krasokorčuľovanie a špeciálne korčule na zjazd a slalom, aby si každý prišiel na svoje.
Vy už svoje korčule máte? Kvalitné kolieskové korčule za výborné ceny nájdete v internetovom obchode hop-sport.sk