Zápach spálenej gumy prezradil vrahov

30. augusta 2022 | 13:43 |  |  |
Fotografia Jesenského je ilustračná. Zdroj: Hungaricana.hu

Je večer dňa 4. 2. 1933 a vonku panuje počasie, že človek by ani psa nevyhnal von. V Jesenskom pri železničnej trati bývala 64-ročná vdova Zuzana Együdová. Jej príbytok stál trocha osamotene od ostatných domov. Jej manžel Jozef bol železničiarom, a tak po ňom poberala síce nie veľký, ale pre jej potreby dostatočný vdovský dôchodok.

K domu, kde bývala, sa blížili dve postavy, boli z dediny a vdovu poznali. Mali síce svoje remeslá, ale ich hrdlá boli stále suché. Chceli by si niečo vypiť, ale nemali začo. Podarilo sa im zistiť, že vdova deň predtým dostala dôchodok a mali tušenie, že doma bude mať aj viac peňazí. Rozhodli sa, že ju vykradnú vtedy, keď bude spať. Dopredu si zabezpečili ako obuv gumené gamaše, v tom počasí ich nosil skoro každý a oni nechceli zanechať hmatateľné stopy po sebe.

Článok pokračuje pod reklamouV neskorých večerných hodinách ide po trati nákladný vlak. Jeho rachot využívajú na to, aby sa dostali na strechu domu. Rýchle uvoľnia pár škridiel a vstúpia na povalu. Ticho našľapujú a schádzajú po rebríku do príbytku. Zatiaľ im ide všetko hladko a začínajú prehliadať kuchyňu. Nedarí sa im nájsť nič cenné a v ich mysli sa začína úradovať nervozita.

Jeden neopatrný pohyb spôsobil zarinčanie skleneného pohára v kredenci. Obaja stuhli, vdova sa na ten zvuk zobudila. Pritisli sa k stene, keď sa dvere otvorili a Zuzana dovnútra nahliadla. Hneď jej bolo jasné, že tam niečo nie je s kostolným poriadkom a rozbehla sa späť do spálne. Otvorila okno a chcela zakričať o pomoc. Jej prenasledovatelia ju dobehli a jeden z nich chytil pod krk. Mala čas, aby zakričala, ale keď pozrela do očí toho, kto ju pod krkom držal, tak v úžase onemela. Hrdlo mala v zovretí rúk svojho vlastného 24-ročného synovca Jozefa Együda. Spoznala aj toho druhého, bol ním 21-ročný Mikuláš Czikora. Obom bolo jasné, že Zuzana o ich návšteve mlčať nebude a preto v zúrivosti, tiež v zúfalstve, začali konať. Z úst ženy sa spontánne ozvali výkriky o pomoc, boli však prehlušené posledným osobným vlakom, ktorý toho dňa šiel do Rimavskej Soboty. Dvojica žene strčila do úst handru a potom ju už len bili a škrtili, kým týranú ženu z tých hrozných múk nevytrhla milosrdná smrť.


PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Vlasy krásnej ženy zapríčinili smrť mladého dôstojníka z Anglicka


Teraz už vrahovia rýchlo prehliadli spálňu a s veľmi chudobným lupom odchádzali preč. Najskôr však po dome porozlievali petrolej, aby policajnému psovi znemožnili hľadanie. Zamkli kľúčom dvere. Ich kroky viedli priamo po železničných koľajniciach dva kilometre von z dediny a potom sa späť vracali po ceste. Pri svojich domoch, obaja bývali v spoločnom dvore, zapálili gumené gamaše a rozišli sa.

V ich susedstve stála budova okresného úradu. Presne v tom čase v nej prijímal rádiové hlásenie úradník Smekál. Mal otvorené okno a do vnútra kancelárie vnikol štipľavý zápach spálenej gumy. Šiel k oknu, ale nič nevidel a tak ho zavrel a vypustil celú vec z hlavy.

Na druhý deň ráno susedia zistili, že Együdová ešte nevyšla von. Bolo to veľmi nezvyčajné, skúšali klopať na dvere, ale vôbec nereagovala a tak zavolali četníkov. Dom otvorili a pohľad, ktorý sa im naskytol, bol neutešený. Okamžite poslali hlásenie do Rimavskej Soboty a odtiaľ na miesto činu vyrazili príslušníci četníckej pátracej skupiny.

Stopy od domu jasne viedli k železničnej trati, kde sa však na železničných podvaloch stratili. Nasadený služobný pes nesklamal a nezmiatol ho ani petrolej, ktorý obaja páchatelia rozfŕkali aj vonku. Pes šiel neomylne po stope a priviedol četníkov priamo do dvora, kde obaja páchatelia vraždy bývali. Okamžite boli zadržaní Jozef Együd, Mikuláš Czikora, ako aj 31-ročný Štefan Együd, ktorý ako jediný netušil, prečo ich vôbec zadržali.


PREČITAJTE SI TIEŽ: Matka odišla pre mŕtveho syna, napokon zomrela pri ňom


Na súde v Jesenskom sa začali výsluchy, neviedli však želanému výsledku, celá trojica mlčala a odmietali priznať svoju účasť na vražde. Medzitým sa zistilo, že z domu vdovy bolo odcudzených 500 korún, strieborné vreckové hodinky a retiazka. Bola nariadená domová prehliadka u zadržaných, nič sa však nenašlo.

Vtedy si úradník Smékal spomenul na zápach spálenej gumy. Četníci skutočne priamo vo dvore našli hŕbku zhorenej gumy. Vyšetrovanie prípadu prevzal osobne Zoltán Boross, predseda súdu v Jesenskom. Trojica podozrivých sa musela ísť pozrieť do márnice na zavraždenú. Nepohlo to s nimi, mlčali. Po nepretržitom 38-hodinovom výsluchu a nepriamych dôkazov v podobe hŕbky spálenej gumy a ich vystopovania četníckym psom, sa Jozef Együd zlomil a priznal, že bol na mieste činu, ale len vonka dával pozor, on nevraždil. Pri konfrontácii Jozef Együd a Mikuláš Czikora zvaľovali vinu jeden na druhého, k priamej vražde sa nepriznal ani jeden z nich.

Bola vykonaná rekonštrukcia prípadu a obaja páchatelia ukázali, ako sa dostali do domu a tiež celú ich cestu domov. Bola presne tá istá, ako ju vyznačil četnícky pes. Napokon už nemali inú možnosť a k vražde sa priznali.

Dňa 22. 4. 1933 stáli v Rimavskej Sobote pred súdom. Súd zvážil dôkazy a závažnosť ich konania. Napokon im po zásluhe za lúpežnú vraždu vymeral tresty. Jozef Együd bol odsúdený na trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov a Mikuláš Czikora si odnášal 10 rokov. Prokurátor bol s výškou trestu spokojný a uspokojili sa s ním aj odsúdení, ktorí nepodali voči nemu odvolanie, a tak rozsudok okamžite nadobudol právoplatnosť.

Zdroje:
Gemer – Malohont zo dňa 29. 4. 1933
Gemer – Malohont zo dňa 11. 2. 1933
Gömör zo dňa 12. 2. 1933
Gömör zo dňa 30. 4. 1933

Autor: Vladimír Gondáš

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie

DO POZORNOSTI

Výzva pre malých a stredných podnikateľov, získať môžete až 9 600 eur na marketing
Využite príležitosť a získajte poukážku na procesný audit vašej podnikateľskej činnosti. Ďalej...
21.sep.2022 - Využite príležitosť a získajte poukážku na procesný audit vašej podnikateľskej činnosti. Ďalej...

Šport

Kokava získala bod v závere zápasu, Hnúšťa remizovala s Čebovcami
19.sep.2022 - Trojlístok mužstiev z nášho regiónu má za sebou ďalšie súťažné vystúpenie. Ďalej...
19.sep.2022 - Trojlístok mužstiev z nášho regiónu má za sebou ďalšie súťažné vystúpenie. Ďalej...
VIDEO: Dnes prejdú cez naše okresy elitní cyklisti v kráľovskej etape
16.sep.2022 - Tí najlepší cyklisti prejdú cez naše okresy v rámci 66. ročníka medzinárodných cyklistických UCI pretekov Okolo Slovenska. Ďalej...
FUTBAL: Hnúšťa rozbila Jesenské, Tisovec na Tomášovce nestačil
12.sep.2022 - Ako sa v sobotu a nedeľu darilo našim? Pozrite si výsledky. Ďalej...

FUTBAL: Hnúšťa, Kokava ani Tisovec nebodovali

5.sep.2022 - V prvý septembrový víkend (3. a 4. 9.) sa odohrali zápasy piateho kola. Ďalej...

Hnúšťa, Tisovec aj Kokava svojich súperov zdolali

29.aug.2022 - Pozrite sa, ako hrali tri tímy z nášho regiónu. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Voľby v našich obciach: Kto bude kandidovať na starostov a poslancov v obciach Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec?
16.sep.2022 - Pozrite si zoznamy kandidátov z obcí Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec. Ďalej...
16.sep.2022 - Pozrite si zoznamy kandidátov z obcí Jesenské, Hrachovo, Lukovištia či Klenovec. Ďalej...

Rozhovor

Črpák Milana Stieranku by ste našli aj v Číne. Umelecký rezbár chce krásu slovenskej ľudovej tvorivosti zachovať aj pre ďalšie generácie
12.sep.2022 - Črpáky obdivoval už ako malý chlapec. Ďalej...
12.sep.2022 - Črpáky obdivoval už ako malý chlapec. Ďalej...

Kultúra

V Hnúšti otvorili nové banícke múzeum, zameriava sa na históriu baníctva v Malohonte
13.sep.2022 - Na projekte spolupracovali samospráva mesta Hnúšťa, štátna správa a Banskobystrický samosprávny kraj. Ďalej...
13.sep.2022 - Na projekte spolupracovali samospráva mesta Hnúšťa, štátna správa a Banskobystrický samosprávny kraj. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Sedacie vaky – zábavka a zároveň dobrý relax
19.sep.2022 - Možno by ste sa čudovali, no aj pri sedení je dôležitá kvalita. Ďalej...
19.sep.2022 - Možno by ste sa čudovali, no aj pri sedení je dôležitá kvalita. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram