Príchodu jari sa nevedia dočkať aj vypaľovači trávy. Zimu ešte nestihlo vystriedať príjemnejšie počasie, lákajúce ľudí von, no oni už berú do rúk zápalky a snažia sa zbaviť suchých porastov.
Hasiči na Slovensku už aj v tomto roku rátajú takéto prípady na desiatky. Vypaľovačov nezastavia pokuty za porušovanie zákazov ani hrozby, že pritom môže dôjsť k tragédiám.
Podľa informácií hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzany Farkašovej stihli vypaľovači trávy už za prvé dva mesiace tohto roku spôsobiť 262 požiarov s priamou škodou takmer 425-tisíc eur. Zranili sa pri nich dve osoby. „Najčastejšie horeli trávnaté porasty, vinohrady, balíky slamy na poliach, ale vzbĺkli aj lesné porasty a parky,“ informovala Farkašová. Ľudia zapaľujú suchú trávu napriek mnohým výzvam, aby tak nerobili, lebo tým porušujú zákon o ochrane pred požiarmi. Strašiakom pre nich nie sú ani pokuty. Podľa Farkašovej môžu fyzickej osobe vyrubiť pokutu za vypaľovanie až do výšky 331 eur, právnické osoby to môže stáť až 16 596 eur.
S požiarmi trávy a suchých porastov v minulých dňoch zápasili aj v okrese Revúca. Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej Martin Siman konštatoval, že minulý týždeň zasahovali pri troch podobných požiaroch. Ľudia, ktorí ich spôsobili, sú zatiaľ neznámi. „Keby sa nám podarilo páchateľov chytiť, pokutám by sa nevyhli. V minulom roku sme ich udelili viacero. V blokovom konaní museli zaplatiť v priemere 20 eur,“ poznamenal Siman.
Vodičov vystrašil koncom minulého týždňa požiar medzi Tornaľou a Včelincami. Hoci sa nestihol rozšíriť a postihol len plochu s veľkosťou 40 krát 30 metrov, usadil sa priamo pri hlavnej ceste. Vytvorili sa pri ňom plamene siahajúce tri metre do výšky, čo vyľakalo okoloidúcich šoférov. Prednosta Mestského úradu v Tornali Lajos Balajthi hovorí, že ľudí sa snažia pred vypaľovaním vystríhať v mestskom rozhlase, na internetovej stránke mesta, ale aj v mestských novinách. „Niektorí si to berú k srdcu, iní nie,“ zdôraznil Balajthi.
Z hasičských štatistík je zrejmé, že vlani zasahovali hasiči v rámci celého Slovenska pri 9 907 požiaroch, spôsobených vypaľovaním trávy. Škody vyčíslili na takmer 3,5 milióna eur. Zahynuli pri nich siedmi ľudia a 29 sa zranilo. V Banskobystrickom kraji zaznamenali vlani hasiči 1 471 požiarov s takmer polmiliónovými škodami. Hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Erik Piater povedal, že sa pri nich zranili štyria ľudia. „Najhoršie však pochodila 90-ročná žena z okresu Brezno, ktorá pri vypaľovaní zomrela,“ zdôraznil Piater.
Ministerstvo životného prostredia ľuďom odporúča, aby sa suchého biologického odpadu z porastov zbavovali nie jeho pálením, ale zákonnými spôsobmi. „Pre prírodu lepšími spôsobmi sú kompostovanie odpadu alebo zber biologického odpadu vo veľkoobjemových kontajneroch, ktoré sú na to určené. Obec je povinná takto vyzbieraný odpad spracovať,“ poznamenal hovorca ministerstva Maroš Stano.
Zdroj: Štefan Rimaj - www.pravda.sk