Keď sa povie „zlatý šperk“, akú farbu si predstavíte? Určite sa teraz pýtate, čo je to za otázku, veď akú inú farbu by ste si mali predstaviť, ak nie zlatú? A nezabudli ste na biele alebo ružové zlato?
Žlté zlato
Výber nových zlatých náušníc alebo iného šperku tak nie je len o dizajne, či cene, ale aj o jeho farbe. Ktorú farbu si však vybrať? Samozrejme, môžete vyberať čisto na základe svojho vkusu, ale taktiež môžete do rozhodovania vniesť aj trochu „rácia“. Aj medzi jednotlivými farbami zlata platí, že nie je zlato ako zlato.
Začnime klasikou a teda žltým zlatom. To sa hodí najmä ženám s teplejšími tónmi pleti ako je olivová, či snedá, ale kľudne aj so svetlejšími, ak majú zlatistý nádych. Zlaté šperky sú často považované za hypoalergénne, ale u ľudí s extra citlivou pokožkou môžu niektoré kúsky vyvolať alergickú reakciu. Záleží od prímesí v jednotlivých šperkoch. Najmenej rizikové je však z tohto pohľadu práve žlté zlato. Prímesi majú vplyv aj na celkovú odolnosť šperku, ale tu je na tom žlté zlato naopak najhoršie spomedzi uvedenej trojice, keďže je najmäkšie.
Biele a ružové zlato
Už niekoľko rokov je najobľúbenejšou farbou zlata biela. Prstene, retiazky, či elegantné náušnice z bieleho zlata sú jednoznačnými favoritmi mnohých žien. Najviac sa ale hodia dámam s ružovkastým odtieňom pleti a s chladnými tónmi. Čo sa týka potenciálnych alergických reakcií, tie sa značným spôsobom znižujú rhodiovaním. A odolnosť? Biele zlato je v tomto ohľade „zlatý stred“.
Aj keď história ružového zlata siaha do 19. storočia, trendovým sa stalo až v posledných rokoch. Jeho výhodou je určitá neutralita, čo sa týka farebnej typológie a tak pristane každej žene. Ľudia s citlivou pokožou by však mali byť obozretní, pretože ružové zlato obsahuje značné množstvo medi, kvôli čomu je pri ružovom zlate (v porovnaní so žltým a bielym) najväčšie riziko alergickej reakcie. Na druhej strane, pomerne vysoká tvrdosť medi robí zo šperkov z ružového zlata najodolnejšie zlaté šperky.