Polícia už rieši i prípad volebnej korupcie.
V okresoch Lučenec, Rimavská Sobota a Revúca na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa voľby začali bez problémov a všetky volebné miestnosti boli otvorené načas. TASR o tom informovali predsedovia a zapisovatelia jednotlivých obvodných volebných komisií.
Lučenecký okres bude mať v krajskom zastupiteľstve BBSK spolu päť poslancov, ktorých voliči vyberú spomedzi 44 kandidátov. Počet okrskov v tomto volebnom obvode je 95. „Nikde sa nevyskytol problém, všetko je zatiaľ normálne. Riešime len bežné veci, nevyskytla sa žiadna mimoriadna udalosť,“ uviedol pre TASR predseda obvodnej volebnej komisie Jaroslav Juhaniak.
V Rimavskosobotskom okrese volia obyvatelia šesť poslancov spomedzi 49 kandidátov. Počet okrskov v obvode je 157. „Nedostali sme žiadne vyjadrenie, že by sa niektorá z volebných miestností neotvorila načas. Voľby sú pokojné, nemáme hlásené žiadne problémy,“ priblížil predseda obvodnej volebnej komisie Csaba Žitňar.
Revúcky okres budú na krajskej úrovni zastupovať traja poslanci, pričom voliči majú na výber z 21 kandidátov. Volebný obvod je rozdelený na 66 okrskov. „Všetko beží bez problémov, nič mimoriadne sa zatiaľ nestalo,“ informoval TASR zapisovateľ obvodnej volebnej komisie Dominik Čulok.
Volebnú miestnosť v najmenšej obci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), v Poproči v okrese Rimavská Sobota, otvorili načas, presne o 7.00 h. Počas prvej polhodiny však neprišiel voliť ani jeden obyvateľ.
Ako TASR informoval predseda okrskovej volebnej komisie Jaromír Pliešovský, zatiaľ sa nevyskytol nijaký problém a k dispozícii majú všetko potrebné. „Nezaznamenali sme žiadnu výnimočnú udalosť, všetko prebieha v zmysle platnej legislatívy,“ uviedol Pliešovský a doplnil, že v ich volebnom okrsku majú zaregistrovaných celkovo 19 voličov.
Podľa slov starostu obce Jána Kvaku sa im v uplynulom období mierne zvýšil počet obyvateľov z pôvodných 23 na 25, napriek tomu však zostávajú najmenšou obcou kraja z hľadiska počtu obyvateľov. „Väčšina tunajších ľudí sú dôchodcovia. V produktívnom veku sú len traja naši obyvatelia,“ uviedol Kvaka.
Polícia v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) počas sobotňajších volieb do vyšších územných celkov riešila doteraz niekoľko podnetov, v jednom prípade aj podozrenie z volebnej korupcie. Malo sa tak stať v obvode Banská Bystrica. Prípad preveruje Národná kriminálna agentúra (NAKA). TASR o tom informovala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.
V BBSK kandiduje 382 ľudí na 49 poslaneckých kresiel v Zastupiteľstve BBSK. O nich rozhodujú voliči v 13 obvodoch kraja.
Vo volebnom obvode Banská Bystrica kandiduje 79 ľudí na osem poslaneckých kresiel, v Banskej Štiavnici sa o jeden mandát uchádzajú ôsmi, v Brezne "bojuje" 43 kandidátov o päť kresiel, v Detve 21 osôb o tri mandáty, v Krupine 12 o dva, v Lučenci sa o päť poslaneckých kresiel "pobije" 44 kandidátov, v Poltári 13 o dve, v Revúcej 21 občanov o tri mandáty, v Rimavskej Sobote 47 kandidátov o šesť miest v krajskom parlamente, vo Veľkom Krtíši 23 o tri, Zvolen má v zastupiteľstve päť stoličiek, o ktoré sa uchádzajú 38 kandidáti, Žarnovica dve, na ktoré kandidujú deviati, a Žiar nad Hronom štyri, na ktoré chcú zasadnúť 24 záujemcovia.
Voliči v sobotu rozhodujú aj o tom, kto najbližších päť rokov povedie BBSK. O post predsedu sa uchádza 11 kandidátov, ktorými sú Marian Kotleba (ĽSNS), Ján Lunter (nezávislý), ktorému vyjadrili verejnú podporu Smer-SD, Most-Híd, ako aj opozičné SaS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS a medzi poslednými aj Strana zelených, potom Martin Juhaniak (nezávislý), Igor Kašper (nezávislý), Milan Urbáni (SMS), Pavel Greksa (nezávislý), Alena Pivovarčiová (Nový Parlament), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Vojtech Kökény (Strana rómskej koalície) a Michal Kantor (Strana zelených Slovenska).
V BBSK na šéfa kraja pôvodne kandidovalo 17 ľudí.