Káva je nápoj, ktorý spolu s čajom zvádza nekonečný súboj o najobľúbenejší nápoj na svete. Niekde sa dočítate, že na čele je čaj, inde, že je to práve káva. Nech je to ako chce, rozhodne je káva veľmi obľúbenou aj u nás.
Aj keď káva sa minimálne v Európe spája hlavne s Talianskom, k Viedni patrí taktiež
Milovníkmi kávy je za jej „domovinu“ považované Taliansko (aspoň, čo sa týka Európy). Predsa len populárne espresso je práve z Talianska a v Benátkách bola dokonca otvorená najstaršia kaviareň v Európe a to už v roku 1645. Samozrejme, samotné pitie kávy nevzniklo v Taliansku, ale ak chcete niekde na našom kontinente nájsť skutočných kávových majstrov, nájdete ich práve v tejto obľúbenej destinácii aj našich dovolenkárov.
Avšak okrem toho, že už aj u nás už je populárny predaj kávy (a hlavne jej konzumácia), ktorá patrí k tým naozaj kvalitným a tak našinec už nemusí za dobrou kávou cestovať do zahraničia ak si predsa len chcete okrem skvelej kávy vychutnať aj kus histórie, zavítajte do neďalekej Viedne. Kultúra viedenských kaviarní patrí dokonca od roku 2011 na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO.
Z vojnového hrdinu majiteľ prvej viedenskej kaviarne? Alebo nie?
Ako sa vlastne káva stala tak dôležitou súčasťou viedenskej kultúry rovnako ako vaše obľúbené Swarovski sety? Ak sa na to opýtate čašníka, keď vám v niektorej z viedenských kaviarní prinesie skvelú kávu, možno vám rozpovie príbeh o poľskom šľachticovi a diplomatovi, ktorý sa volal Jerzy Franciszek Kulczycki (alebo nemecky Georg Franz Kolschitzky). Ten sa stal hrdinom počas tureckého obliehania Viedne v roku 1683.
V čase, keď bola Viedeň na prahu vyhladovania a vzdania sa tureckým vojskám, Kulczycki sa v tureckom prestrojení podujal opustiť mesto a nájsť pomoc. Vďaka tejto nebezpečnej misii Viedeň zachránili kresťanské vojská vedené poľským kráľom Jánom III. A Kulczycki? Ten si vďaka odmene, ktorou súčasťou boli aj vrecia s kávovými zrnami, ktoré pred Viedňou zanechali ustupujúci Turci, otvoril ešte v ten istý rok prvú viedenskú kaviareň, v ktorej dokonca ku káve servíroval croissanty v tvare polmesiaca na znak víťazstva na Turkami.
Je to naozaj pravda? Áno. Teda, čo sa Kulczyckeho odvahy a dôležitej úlohe pri zahnaní tureckých vojsk týka. Tá časť s kaviarňou je však už vymyslená. Prvú viedenskú kaviareň otvoril o dva roky neskôr arménsky kupec Johannes Diodato. Ale je to pútavý príbeh, čo poviete?
Zdroj obrázka:
Autor: Quinn Martin / Shutterstock.com