Nastúpili ste tento rok do záverečného ročníka druhého stupňa vysokoškolského štúdia? Tak v tom prípade už zrejme pracujete na svojej diplomovej práci. Že ešte nie? Tak v tom prípade by ste mali čím skôr začať!
Logicky sa dá čakať, že diplomovú prácu budete písať dlhšie
Napísať diplomovú prácu sa totižto nedá za pár dní ani keby sa zatvoríte niekam na osamotenú chatu na víkend, kde vás nebude nič rozptyľovať. Už samotný rozsah diplomovej práce, ktorý je zvyčajne 40-50 normostrán, značí, že žiadne bleskové vypracovanie neočakávajte.
Netreba zabúdať ani na to, že pri diplomovej práci sa od vás už očakáva o niečo väčšia odbornosť ako tomu bolo pri bakalárke. A ak si ešte pamätáte, koľko vám trvalo napísať bakalársku prácu, môžete si ľahko odhadnúť, koľko vám asi potrvá písanie diplomovky.
Už si vďaka skúsenostiam z bakalárskeho štúdia viete predstaviť, čo vás čaká
Aby sme vás však len nestrašili, pri písaní diplomovej práce máte jednu výhodu. Už viete, čo zhruba čakať. A to nielen počas písania, ale aj pri obhajobe práce. Pri bakalárskej práci bolo totižto pre vás všetko nové a hlavne ak študujete odbor, na ktorom ste sa moc semináriek nenapísali, je možné, že aj so samotným spôsobom písania akademického textu ste najskôr „zápasili“.
V tomto je tak určitá výhoda rozdelenia vysokoškolského štúdia na bakalárske a magisterské/inžinierske. Študenti si pri bakalárskej práci „vyskúšajú“ ako sa takáto práca píše a o dva roky môžu svoje skúsenosti zúročiť, aby diplomová práca bola na kvalitatívne vyššej úrovni.
Tým pádom by sa aj vo všeobecnosti mohla zdvihnúť úroveň diplomoviek. Samozrejme, takto by to mohlo fungovať v ideálnom prípade, ale určite to tak nebude vždy. Ak však existuje nejaký argument za zachovanie bakalárskeho titulu, môže to byť aj tento.
Zdroj obrázka:
Autor: Chadchai Krisadapong / Shutterstock.com