Poľský veľvyslanec sa v Hnúšti podľa jeho slov cítil veľmi dobre. Vráti sa znova na otvorenie prevádzky poľskej firmy Versaco, ktorá v Hnúšti zamestná 60 ľudí.
Prečo ste sa rozhodli svojou návštevou poctiť malé mesto Hnúšťa?
Snažím sa prijať pozvania a tak využiť možnosť navštíviť miesta v Slovenskej republike, ktoré akýmkoľvek spôsobom spolupracujú s Poľskom alebo sa na takúto spoluprácu pripravujú. Je to príležitosť, ako naše obojstranné vzťahy posilniť a pre mňa šanca spropagovať moju krajinu a pohovoriť niečo o diplomacii, o význame obojstrannej spolupráce medzi našimi krajinami nielen v rámci V4, ale aj v rámci EÚ, NATO, či OSN. Veľmi rád hovorím na túto tému, a to hlavne aj preto, lebo také dobré vzťahy medzi našimi krajinami, ako sú teraz, ešte nikdy neboli.
Mesto Hnúšťa má dlhoročnú dobrú spoluprácu s poľským regiónom Lwówek Śląski. Aký význam pre vás ako veľvyslanca majú tieto družby?
Spolupráca a vzťahy medzi krajinami sa budujú často v hlavných mestách a potom v prihraničných regiónoch a ich mestách. O to príjemnejšie pre mňa bolo, keď som sa dozvedel o spolupráci medzi mestami Hnúšťa a Łwówek Śląski, ktoré sa nenachádzajú v prihraničnej oblasti. Takáto spolupráca si vyžaduje viac odhodlania a entuziazmu, čo si nesmierne cením. Obdivujem atmosféru, ktorú sa podarilo vytvoriť primátorovi Michalovi Bagačkovi a starostovi Stanisławovi Józefovi Mrówkovi a ich spolupracovníkom. Témy rozhovorov sa niesli vo veľmi príjemnom a zaujímavom duchu. Cítil som sa na tomto stretnutí veľmi dobre. Bol to pre mňa skutočne veľmi príjemný deň a večer.
Do Hnúšte smeruje nový investor, ktorý má poľských majiteľov. Ste v kontakte s ich predstaviteľmi?
Áno, stretol som sa so zástupcom firmy VERSACO s.r.o. p. Erikom Galom. Viem, že ich čaká ešte trocha práce, ale myslím si, že v priebehu roka sa im podarí spustiť prevádzku na výrobu náhradných dielov pre automobilový priemysel a tak v Hnúšti vznikne 60 nových pracovných miest.
Sú aj investície a družby medzi mestami podľa vás rozširovaním priateľstva medzi dvomi národmi?
Samozrejme, že čím sú väčšie investície tej ktorej krajiny, tým je silnejšia aj jej pozícia, a to nielen hospodárska, ale aj politická. Teší ma obchodná výmena Poľska a Slovenska, ktorá je na úrovni 8 mld. eur, čo je tiež dôležitý ukazovateľ. Pri našich vzťahoch, ktoré máme dnes je šanca, že vznikajúce partnerstvá majú veľkú šancu prežiť. A čím viacej partnerstiev medzi mestami vznikne, o to viac sa posilní aj naša hospodárska spolupráca. Myslím si, že aj samo to, že sme spoločne v EÚ a máme preto, ak nie rovnakú, tak veľmi podobnú organizačnú štruktúru a právne normy napomáha, aby sa spolupráca v hospodárskej, politickej či kultúrnej oblasti rozvíjala ešte intenzívnejšie.
Na Slovenské hory jazdí mnoho poľských turistov. Jazdia Slováci rovnako do Poľska? Čo pekné tam môžu vidieť?
To, čo teraz poviem, Vás možno prekvapí, lebo vždy keď o tom hovorím, tak sa všetci tomuto číslu čudujú. Ide o 15 miliónov návštev, v tom je započítaný aj tranzit, aj návštevy za nákupom. Čo nás veľmi teší, čoraz viacej pribúda turistov po obidvoch stranách, ktorí prichádzajú aj na niekoľko dňovú turistiku. Napomáha tomu určite aj vznik a propagácia spoločných projektov, takých akými je napr. projekt stopami po drevenej architektúre „Zakliate drevo“, ktorý vznikol v spolupráci Podkarpatského vojvodstva s Prešovským krajom a bol spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Karpatského regiónu v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. V tejto oblasti je po obidvoch stranách nespočetné množstvo pamiatok v nádhernej prírode. Určite tu nájde uspokojenie aj ten najnáročnejší turista. Slovenských turistov pozývame napr. na zámok v Niedzicy, ktorá je Slovákom známa, ako rodisko populárneho slovenského herca Michala Dočolomanského, ktorý dlhé roky stvárňoval historickú postavu Jánošíka v muzikáli „Na skle maľované“, čo je tiež spoločné dielo poľských a slovenských umelcov. Keď pokračujeme ďalej na západ, okrem už pre Slovákov známych turisticky miest, akými sú Krakov, Zakopane, Wieliczka či Čenstochová, by som chcel ich chcel pozvať aj na Sliezsko, do Vroclava, ale aj ďalej do Varšavy, ktorá je z roka na rok krajšia, do Toruňa – rodiska Kopernika, a na trase do trojmesta Gdansk – Gdyňa – Sopot, do prenádherného hradu Malbork. Mesto Gdansk je zaujímavé nielen pre svoje historické pamiatky, ale aj z nedávnej minulosti, bolo kolískou Solidarity, ktorá vybojovala slobodu a napomohla poraziť komunizmus v strednej a východnej Európe. Nesmiem zabudnúť ani na krajinu tisícich jazier – Mazurské jazerá, ktoré sú jedným z divov sveta. A tak by som mohol pokračovať ďalej.
Vo funkcii veľvyslanca na Slovensku ste ešte len rok. Čo sa vám na Slovensku páči a čo sa vám nepáči?
Na Slovensku sa mi páčia hlavne horské oblasti, lebo ja pochádzam z rovinatého Mazowsza. Veľmi si tiež cením srdečnosť Slovákov a ich neskrývané sympatie k Poľsku. Po pár mesiacoch som bol milo zaskočený, lebo som zistil, že anglický jazyk, je pre Poliakov a Slovákov umelým jazykom. Že sme si blízki nielen ako ľudia, ale aj jazykovo a môžeme spokojne rozprávať každý po svojom a práve na 100% sa rozumieme. Veľmi dobré sú aj slovenské vína, myslím si, že by v Poľsku našli určite veľa odberateľov.
Čo sa mi nepáči? Takých vecí je veľmi málo, trochu v politike a trochu aj v každodennom živote. Ja vždy, keď je to treba, hovorím o nich otvorene. Nevidím dôvod, aby som o nich hovoril teraz, pri takej príjemnej atmosfére, s akou som sa stretol v Hnúšti.
Vrátite sa do Hnúšte znovu?
Veľmi rád a dúfam, že tomu bude najneskôr počas inaugurácie investície firmy Versaco, o ktorej sme hovorili vyššie. Okrem toho mám o Hnúšti veľa informácií, pretože od svojho nástupu na pozíciu veľvyslanca spolupracujem v Bratislave s pánom Romanom Lebedom, ktorý je vašim mestským poslancom. V našich rozhovoroch často hovorí o Hnúšti a musím povedať, že šíri vášmu mestu veľmi dobré meno.
S veľvyslancom sa zhováral Matej Kubaliak, autorom fotografie je Imrich Garláty.