Hladiny vodných tokov v okrese Rimavská Sobota v dôsledku výdatných zrážok opäť stúpajú.
Situácia z minulého týždňa pri Rimavskom Brezove
Ako TASR informoval Karol Anger, vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Rimavskej Sobote, tretí stupeň povodňovej aktivity zatiaľ vyhlásili v dvoch obciach. "Ešte nebol odvolaný druhý stupeň povodňovej aktivity z predchádzajúceho týždňa a hladiny vodných tokov po aktuálnych zrážkach začali znovu stúpať. Tretí stupeň povodňovej aktivity bol preto dnes o 15.30 h znovu vyhlásený v obciach Čerenčany a Drienčany. V Rimavskom Brezove zostáva druhý stupeň z minulého týždňa," spresnil Anger. Doteraz však podľa jeho slov nedošlo k ohrozeniu života, zdravia ani majetku. "Situáciu stále monitorujeme. V obciach, ktoré boli minulý týždeň vysokou vodou najviac zasiahnuté, ešte stále prebiehajú záchranné práce," zakončil vedúci odboru.
Na aktuálnych protipovodňových opatreniach sa podieľajú aj miestni dobrovoľní hasiči. "Na základe pokynu z operačného strediska členovia nášho dobrovoľného hasičského zboru vykonali výjazd do Muránskej Dlhej Lúky v okrese Revúca. Výjazdu sa zúčastnili štyria hasiči na novom vozidle Iveco s protipovodňovým vozíkom. Túto techniku sme dostali minulý rok," priblížila starostka Rimavskej Bane Elena Polóniová.
Hladiny vodných tokov začali po aktuálnych zrážkach opäť výraznejšie stúpať aj v okrese Revúca. Podľa slov prednostu Okresného úradu v Revúcej Petra Balogha je v rámci okresu v súčasnosti vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity v siedmich obciach a tretí stupeň v dvoch obciach. „Tretí stupeň bol dnes o 13.00 h vyhlásený v obci Muránska Dlhá Lúka. Druhou obcou sú Kameňany, kde bol tretí stupeň vyhlásený aj minulý týždeň a počas víkendu zmiernený na druhý stupeň. Rieka Turiec však v tejto dedine po zrážkach opäť natoľko stúpla, že musel byť znovu vyhlásený tretí stupeň,“ priblížil prednosta.
Od minulého týždňa trvá podľa jeho slov druhý stupeň povodňovej aktivity aj na riekach Turiec a Muráň, vrátane ich prítokov. „Tento stupeň nebol odvolaný, keďže neustále prebiehajú nejaké záchranné práce,“ dodal s tým, že sa do nich zapojili aj pracovníci Správy povodia Slanej. „Zo svojich skládok navážajú piesok do ohrozených obcí. Vyčlenili na to nakladač a tri nákladné autá,“ konkretizoval. V rámci jednotlivých obcí okresu organizujú záchranné práce starostovia. „Zabezpečujú vrecovanie piesku a následné spevňovanie kritických miest, kde hrozí vybreženie vodných tokov a vyliatie vody,“ uviedol Balogh. Ako dodal na záver, v regióne neustále prší a situácia sa môže ešte zhoršiť. „Naši zamestnanci ju naďalej monitorujú. Všetky ohrozené obce sme prešli a sme so všetkými starostami v kontakte,“ zakončil.