Užitočné tipy pre rodičov, ktorí sa chystajú zariaďovať detskú izbu

6. januára 2022 | 9:55 |  |

Zariaďovanie detskej izby je častou náročnou úlohou pre nejedného rodiča. Obzvlášť, ak ide o dieťa, ktoré už je vo veku, že by bolo schopné si zariadenie svojej izby vybrať samé. Ako v takomto prípade postupovať?

Dovoľte sa podieľať na výbere aj vášmu dieťaťu. Najskôr však určite hranice

Môžete to viesť čisto vo vlastnej réžii a mať tak úplne pod kontrolou to aké zariadenie do detskej izby pôjde. A nielen, čo sa dizajnovej stránky týka, ale aj tej finančnej. Úplne opačný je spôsob, že výber kompletne necháte na vaše dieťa. V takom prípade však môže nastať situácia, že si vyberie taký nábytok, s ktorým sa vy nestotožníte. A opäť nemusí ísť len o dizajn, ale svoju úlohu môžu zohrať aj financie.

Ideálny spôsob sa tak javí ten, že si vy spravíte počiatočný výber, z ktorého vznikne pár variant, ktoré ponúknete svojmu dieťaťu a ono spraví finálnu voľbu. Nech však už bude váš zásah do výberu akokoľvek veľký, treba vedieť, na čo sa pri zariaďovaní zamerať.

S vekom sa menia aj potreby dieťaťa

Dôležité je skĺbiť tri základné činnosti, ktoré deti v detskej izbe robia. Hranie sa, spánok a neskôr pribudne aj učenie. To znamená, že aj správny pomer, v ktorom bude priestor a zariadenie detskej izby rozdelené medzi tieto dve a neskôr tri činnosti, sa časom mení.

Najviac preto pri výbere zariadenia do detskej izby zaváži vek dieťaťa. Ten rozhoduje o tom, čo bude súčasťou jej vybavenia. Malé deti potrebujú v prvom rade priestor na hranie (a na hračky) a potešiť ich môže aj pekná dekorácia, napríklad v podobe samolepiek na stenu s hviezdami. Více inspirace na https://myloview.cz/

Pre školáka je alfou a omegou písací stôl a stolička. Písanie úloh a učenie bude totižto pravidelnou činnosťou. Vtedy už namiesto spomínaných nálepiek na stenu s hviezdami bude skôr potrebovať napríklad mapu sveta. Mimochodom, písací stôl je dobré umiestniť čo najbližšie k oknu, aby na ňom bolo vždy maximum prirodzeného svetla.

Rozvíjajte záľuby aj základné návyky

Ďalším dôležitým faktorom pri zariaďovaní detskej izby sú záľuby dieťaťa. Samozrejme, pri deťoch, ktoré už sú vo veku, keď sa začína prejavovať ich osobnosť. Spomínané nálepky s hviezdami môžu prerásť do záľuby v astronómiu a pokiaľ má vaše dieťa z okna svojej izby dobrý výhľad na oblohu, môže sa jej súčasťou stať aj detský teleskop.

Okrem záľub však treba u detí rozvíjať aj jednu dôležitú vlastnosť, ktorú by mal mať každý človek. Je ňou zmysel pre poriadok. Samozrejme, v prvom rade musí mať vaše dieťa vo svojej izbe dostatok priestoru na oblečenie, hračky, knihy, či veci súvisiace s jeho záľubami a neskôr školské potreby. Tento úložný priestor musí byť ľahko prístupný, aby si vaše dieťa mohlo odkladať veci aj samé.

Zdravý vývin je taktiež dôležitý

Netreba zabúdať ani na ergonómiu a zdravie vášho dieťaťa. Takže určite nešetrite na matraci a neskôr ani na písacom stole a hlavne stoličke. Rovnako je však dôležité aj osvetlenie. Pre detskú izbu platí to, čo napríklad aj pre obývačku, ideálne je teplé biele svetlo. Potrebné sú však aj menšie zdroje svetla, akými sú stolná lampa na písacom stole, či osvetlenie pri posteli.

Ak máte v detskej izbe podlahu (a je jedno, či laminát, vinyl, alebo inú), nezaškodí aspoň do priestoru, v ktorom sa vaše dieťa primárne hráva, umiestniť koberec. Znížite tak riziko, že vaše dieťa nachladne.

Ak nechcete kompletne meniť vybavenie detskej izby každú chvíľu, vyberajte rozumne

Dôležitým rozhodnutím pri zariaďovaní detskej izby je aj to, či vám nevadí meniť zariadenie v nej každú chvíľu, alebo naopak, chcete ísť cestou čo najväčšej trvácnosti. Samozrejme, školák si nevystačí čisto so zariadením pre trojročné dieťa a tak niektoré prvky zariadenia budete musieť meniť bez ohľadu na to, čo ste na začiatku vybrali.

Avšak dobre zvolený základ dokáže poslúžiť naozaj dlho. A hlavne pri častiach zariadenia, ktoré nie sú práve najlacnejšie, je dobré vsádzať na neutrálnosť a schopnosť vydržať čo najdlhšie. Táto neutrálnosť je vo veľkej miere aj o farbách.

Hlavne pri dievčatkách majú rodičia tendenciu všetko mať ružové. Môže sa však stať, že vaša malá slečna časom po ružovej túžiť príliš nebude. Ak nechcete v takýchto prípadoch meniť kompletné zariadenie izby, voľte neutrálne farby. A nemyslite si, že neutrálne farby sú nudné. Môžete sa vďaka nim o to viac vyhrať s doplnkami a dekoráciami.

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme

DO POZORNOSTI

V Mestskom kultúrnom stredisku v Tisovci sprístupnili novú výstavu
Jej návštevníci sa môžu dozvedieť, ako si známi spisovatelia a spisovateľky spomínajú na svoje školské časy. Ďalej...
18.jan.2022 - Jej návštevníci sa môžu dozvedieť, ako si známi spisovatelia a spisovateľky spomínajú na svoje školské časy. Ďalej...

Šport

ObFZ Rimavská Sobota si bude voliť predsedu. Hnúšťan Marian Petrok chce post obhájiť
17.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s úradujúcim šéfom oblastného zväzu Marianom Petrokom. Ďalej...
17.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s úradujúcim šéfom oblastného zväzu Marianom Petrokom. Ďalej...
Ešte v júli nepoznali skladbu mužstva. MŠK Tisovec sa chce záchranárskym prácam vyhnúť
10.nov.2021 - Portál Echoviny.sk sa porozprával s manažérom MŠK Tisovec Petrom Rukavicom. Ďalej...
Kokavčania prezimujú na šiestom mieste, Mário Sendrei je ligovým kráľom strelcov
9.nov.2021 - Šiestoligové mužstvo prečká zimnú prestávku na šiestom mieste pätnásťčlennej tabuľky.. Ďalej...

Termín Snow Film Festu v Hnúšti sa posunul

8.nov.2021 - Premietanie v Kine Rimava v Hnúšti sa malo pôvodne uskutočniť už túto sobotu. Ďalej...

Futbalisti Hnúšte prezimujú na jedenástom mieste, na jeseň riešili aj brankársky problém

3.nov.2021 - O uplynulých mesiacoch sme sa porozprávali s manažérom FK Iskra Hnúšťa Marianom Petrokom. Ďalej...

FUTBAL: Kokava v závere jesennej časti sezóny získala bod

1.nov.2021 - Jesenná časť futbalovej sezóny 2021/22 sa skončila aj pre mužstvo z Kokavy nad Rimavicou. Ďalej...

Téma týždňa

Chirurg sa postavil daňovému úradu. V ich spore nešlo len o peniaze, ale aj o život
15.jan.2022 - V 30. rokoch 20. storočia bol riaditeľom nemocnice a zároveň primárom chirurgického oddelenia Dr. Gallus Mráz. Ďalej...

Chirurg sa postavil daňovému úradu. V ich spore nešlo len o peniaze, ale aj o život

15.jan.2022 - V 30. rokoch 20. storočia bol riaditeľom nemocnice a zároveň primárom chirurgického oddelenia Dr. Gallus Mráz. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Spor pre mestské noviny. Niektorým poslancom sa nepáči, že primátor do nich prispieva obsahom
2.nov.2021 - Na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa riešila aj otázka mestských novín. Ďalej...
2.nov.2021 - Na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa riešila aj otázka mestských novín. Ďalej...

Rozhovor

Aký bol rok 2021 v našej redakcii? Echoviny, Rimavu a Novohradské mesačne čítalo okolo 200-tisíc ľudí
31.dec.2021 - Rozhovor s D. Csúrom, zakladateľom značky Mediálna.sk., ktorá zastrešuje Echoviny.sk. Ďalej...
31.dec.2021 - Rozhovor s D. Csúrom, zakladateľom značky Mediálna.sk., ktorá zastrešuje Echoviny.sk. Ďalej...

Kultúra

Obec zriadila pamätnú izbu na počesť známych rodákov. Svoje miesto tu majú osobnosti z rôznych oblastí života, hovorí starostka
10.dec.2021 - Aktuálne 13 známych osobností si chce obec uctiť aj týmto spôsobom. Ďalej...
10.dec.2021 - Aktuálne 13 známych osobností si chce obec uctiť aj týmto spôsobom. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Padol rukou vraha, lebo sa nechcel vzdať. Pomník mu dal postaviť prezident T. G. Masaryk
13.jan.2022 - Prinášame vám ďalší príbeh z histórie regiónu. Počuli ste už o Ferencovi Kissovi? Ďalej...
13.jan.2022 - Prinášame vám ďalší príbeh z histórie regiónu. Počuli ste už o Ferencovi Kissovi? Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram