Vykurovacie obdobie – správnou, včasnou protipožiarnou prevenciou predísť katastrofálnym následkom vzniknutých mimoriadnych udalostí.
Požiare spôsobujú každým rokom nielen veľké národohospodárske škody, ale aj straty na životoch a zdraví občanov. Znižovanie týchto strát úzko súvisí s pravidelnou a čoraz náročnejšou preventívnou činnosťou. Nedodržiavanie, zanedbávanie povinností vyplývajúcich zo všeobecne záväzných právnych predpisov o ochrane pred požiarmi a taktiež občianska nedisciplinovanosť, nedbalosť je hlavnou príčinou vzniku mimoriadnych udalosti, čo nám vyplýva z dôkladnej analýzy vzniknutých požiarov v okrese Rimavská Sobota.
Zimné vykurovacie obdobie je sprevádzané najmä zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiarov. Predmetné nebezpečenstvo úzko súvisí so samotným systémov vykurovania, nesprávnej obsluhy, nevyhovujúcim stavom komínového telesa, ponechanie detí bez dozoru a odkladanie žeravého popola na nevhodné miesta z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti.
Z dôvodu v čo najvyššej miere eliminovať možnosť vzniku mimoriadnej udalosti, Vám v krátkosti zhrniem základné požiadavky ochrany pred požiarmi a protipožiarnej bezpečnosti v súvislosti so zimným vykurovacím obdobím.
Zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov upravuje povinnosti právnických osôb, fyzických osôb podnikateľov ako aj fyzických osôb a to občanov v nastávajúcom období. Technické podmienky a požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol predpisuje všeobecne záväzný právny predpis a to Vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z., z ktorej uvádzam:
- spotrebič je možné inštalovať v náväznosti na druh prostredia,
- je nutné inštalovať izolačné podložky, ochranné clony,
- pripojenie spotrebiča na komínové teleso len v súlade so sprievodnou dokumentáciou k spotrebiču,
- spotrebič je možno prevádzkovať len, ak je v dobrom technickom stave a v súlade jeho sprievodnou dokumentáciou (návod na používanie),
- pri prevádzkovaní spotrebiča sa vykonáva dozor,
- spotrebič bez zbytočného odkladu odstaviť v prípade zistenia čo i len najmenšej závady,
- nevychladnutý popol odkladať na bezpečné miesto,
- v návode na používanie spotrebiča výrobca určuje rozsah a obsah údržby,
- prevádzkovať je možné len typizovaný spotrebič,
- komín a dymovod musí byť vyhotovený podľa technickej normy a horeuvedenej vyhlášky s technickým obsahom,
- komín a dymovod musí spoľahlivo odvádzať spaliny a musia byť vyhotovené tak aby, sa v nich mohla vykonávať kontrola a čistenie,
- komín sa musí udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie,
- komín sa čistí a kontroluje v týchto lehotách:
na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW
na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW
ak sú dané lehoty kratšie výrobcom spotrebiča v sprievodnej dokumentácii k spotrebiču, prihliada sa na kratšiu lehotu,
- o vykonaní čistenia a kontroly komína alebo dymovodu sa vyhotovuje potvrdenie, ktoré vystaví ten, kto činnosť vykonal - nedostatky sa odstraňujú ihneď ak je to možné, v prípade, že sa zistia nedostatky, ktoré bezprostredne ohrozujú požiarnu bezpečnosť stavieb alebo zdravie a životy ľudí – skutok sa oznamuje obci a orgánu vykonávajúcemu štátny požiarny dozor. Taký komín alebo dymovod až do odstránenia zistených nedostatkov sa zakazuje používať. Predmetnú činnosť môže vykonať aj občan, technik požiarnej ochrany atď. – avšak musí byť vyhotovený príslušný záznam,
- preskúšanie komína vykonáva odborne spôsobilá osoba – v prvom rade slúži ako doklad pri kolaudačnom konaní,
- v prílohe hore uvedenej vyhlášky sú uvedené – bezpečné vzdialenosti spotrebiča a dymovodu od stavebných materiálov a horľavých predmetov a látok, príklady umiestnenia ochrannej clony, podložky, príklad umiestnenia drevenej časti krovu do bezpečnej vzdialenosti od komínového telesa, vzor potvrdenia o vykonaní čistenia a kontroly komína alebo dymovodu a taktiež vzor potvrdenia o vykonaní preskúšania komína a ďalšie.
Z dôvodu zanedbania horeuvedených požiadaviek zákona o ochrane pred požiarmi a uvedenej vyhlášky s technickým obsahom, môže byť uložená sankcia právnickej osobe, fyzickej osobe – podnikateľovi a taktiež v priestupkovom konaní fyzickej osobe a to občanovi.
Počas predošlého vykurovacieho obdobia v okrese Rimavská Sobota z dôvodu zanedbania požiadaviek protipožiarnej bezpečnosti vzniklo 16 požiarov s priamou škodou cca. 8000 eur, pričom dve osoby boli vážne zranené. Príčiny vzniku požiarov vyšetrovateľ (zisťovateľ príčin požiaru) kategorizoval nasledovne: opotrebovanie vykurovacieho telesa - dva prípady, porušenie celistvosti dymovodu – dva prípady, zamurovaná hrada v komíne - dva prípady, vyhorenie sadzí – osem prípadov a neodborná inštalácia vykurovacieho telesa – dva prípady. Uvedenú jednoduchú analýzu uvádzam z dôvodu, aby každý uvedomelý občan mal možnosť sa zamerať na kontrolu tých miest, na ktorých vznik požiaru je najpravdepodobnejší.
Podotýkam, že Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného v Rimavskej Sobote ako aj iné riaditeľstvá nie sú len kontrolnými orgánmi, ale v prvom rade poradnými a nápomocnými, na ktoré sa môžete smelo obrátiť, pretože náš cieľ musí byť jednoznačne spoločný - nedať možnosť vzniku mimoriadnej udalosti a to v našom prípade požiaru resp. zadymeniu, čo si môže vyžiadať krutú daň na zdraví a životoch občanov, zvierat a materiálov, čo prináša do šťastného života utrpenie a žiaľ.
Zdroj: Víťazoslav Bódi, OR HaZZ v Rimavskej Sobote