Tvrdá voda trápi až 75% slovenských domácností. Znižuje životnosť elektrických spotrebičov a zanecháva škaredé fľaky na všetkom, s čím sa dostane do kontaktu. Na obkladačkách, vodovodných batériách, pohároch… Čo však robiť v prípade, ak nepatríte medzi tých 25% šťastných?
V prvom rade sa pozrime nato, kde sa vôbec tvrdá voda berie.
Tvrdá voda vzniká celkom prirodzene. Pri daždi časť vody odtečie po povrchu do potokov, jazier a riek. Táto voda je mäkká. Väčšina však vsiakne do zeme. Ak ju nestihnú odčerpať rastliny, putuje ďalej do hĺbky zeme. Pri prechode cez rôzne podložia naberá do seba viaceré prvky.
Podstatný vplyv na výslednú tvrdosť vody má počiatočné pH. Prirodzene by mala mať voda pH 7. Neraz sa však vplyvom chemických premien dostanú do vody oxidy siričitého a oxidy dusíka, ktoré vo väčšej alebo menšej miere ovplyvňujú celkové pH vody. To môže klesnúť z pôvodnej hodnoty až na pH 5.
Čím kyslejšia je voda, tým viac reaguje s horčíkom a vápnikom, ktoré sú hlavným zdrojom tvrdosti vody.
Tvrdá voda sama o sebe nepredstavuje problém. Tým je vodný kameň. Isto ho poznáte. V domácnosti ho ľahko nájdete. Má podobu bielych šmúh na pohároch, sprchovom kúte, vodovodnej batérii a pod. Vodný kameň tvoria vyzrážané zlúčeniny vápnika a horčíka, ktoré sa pôsobením tepla a vzduchu menia na uhličitany.
Uhličitany sa zle rozpúšťajú vo vode, takže preto sa tak ťažko odstraňujú. Vodný kameň sa na seba postupne vrství, čím vytvára hrubú vrstvu. V domácnosti je to síce otravné, ale riešiteľné. Stačí pravidelne umývať vodovodné batérie a do umývačky riadu dať špeciálny prípravok (alebo poháre poriadne vyleštiť).
Avšak čo s miestami, kam sa bežne nedostanete? Hovoríme napríklad o potrubiach v rámci domu, ale hlavne o spotrebičoch - práčka, umývačka riadu, bojler na ohrev vody a pod. Tieto zariadenia sú extrémne náchylné na vodný kameň. Vrstva za vrstvou sa postupne usádza na špirále, čím znižuje jej účinnosť (a vám zvyšuje účty za elektrinu). Zariadenie zároveň nedokáže správne fungovať a skôr či neskôr sa pokazí.
Zmäkčovanie vody je dobré riešiť už pri výstavbe nového rodinného domu.
Proti tvrdej vode existujú čiastkové alebo komplexné riešenia. Do kategórie čiastkových patrí napríklad pridávanie sódy do práčky. Tá má vodu zmäkčiť, zvýšiť účinnosť pracích prostriedkov a zamedziť usadzovaniu vodného kameňa na špirále. Podobný účinok má aj leštidlo do umývačky riadu.
Takéto čiastkové kroky však neochránia ďalšie spotrebiče ani vás neodbremenia od prácneho čistenia vodovodných batérií. Aj preto je dobré sa pozrieť na komplexné riešenie. Ním je odstránenie tvrdej vody z celej domácnosti.
Na tento účel slúži tzv. zmäkčovač vody. Toto zariadenie má za úlohu odstrániť vodný kameň už pri vstupe do domácnosti. Vďaka tomu poskytuje dokonalú ochranu pred vodným kameňom na všetkých zariadeniach (práčka, umývačka, bojler) a častiach domu - vodovodné batérie, umývadlá, sklenené povrchy v kúpeľni atď.
Bežne dostupné zmäkčovače vody fungujú na rôznych princípoch. Nájdeme napríklad magnetické, elektromagnetické, zmäkčovače pridávajúce polyfosfáty a podobne. Väčšina z nich však je účinná iba pri studenej a mierne teplej vode. Akonáhle teplota vody stúpne nad 40°C, ich efektivita klesá na 50%. Pri vyšších teplotách je ešte nižšia.
Oveľa spoľahlivejšie sú v tomto prípade zmäkčovače, ktoré fungujú na princípe výmeny iónov. Pri tomto procese sú ióny vápnika a horčíka vymenené za ióny sodíka. Ten vodný kameň nespôsobuje.
Tvrdú vodu v domácnosti neradno podceňovať. Postupne môže narobiť problémy nielen so spotrebičmi. Preto je lepšie odstrániť tento problém hneď, ako je to len možné. Nevoľte však krátkodobé a čiastkové riešenia, ale radšej sa spoľahnite na úpravu prostredníctvom zmäkčovača vody.