Tradičné vianočné jedlá u nás a vo svete

23. decembra 2014 | 12:15 |  |

Vianoce prinášajú so sebou mnoho tradícií. Medzi nimi aj tie, ktoré ovplyvňujú náš jedálny lístok počas sviatkov. Povedzme si čo teda nemôže na štedrovečernom stole chýbať u nás, ale aj v niektorých iných krajinách sveta.

štedráVečeraŠtedrovečerné hodovanie a tradičné sviatočné jedlá majú pôvod ešte v predkresťanskom období. Vtedy ešte nie ako "vianočné špeciality", ale ako jedlá spojené so slávením zimného slnovratu. Kresťania slávili Vianočné sviatky podľa kresťanského kalendára v čase od narodenia Spasiteľa (25. december) až po Troch kráľov (6. januára). Slávili sa teda paralelne dva sviatky, kresťanský ale aj pohanský.

V týchto dobách dominovali najmä jedlá, ktorým sa pripisovala sila prírody. Nemohli tak chýbať jedlá z obilnín, strukovín, kapusty, veľmi často sa využíval cesnak a mak. Jedlá tak spĺňali aj pravidlá cirkvi, ktorá 30 dní pred Vianocami, až do polnoci 24. decembra stanovila adventný pôst.

Štedrá večera

24. december sa tiež ešte niesol v znamení pôstu až do večere. Rozdiel na stoloch veriacich spočíval v tom, či šlo o katolíkov alebo evanjelikov. Evanjelici mohli konzumovať počas Štedrej večere aj mäso. U katolíkov šlo zásadne o rybu, mäso si mohli dopriať až po polnočnej omši, respektíve až na raňajky. Sviatočnú večeru 24. decembra tak predstavovala z pravidla polievka z kyslej kapusty, strukovín alebo húb. Polievku dopĺňali opekance s makom a oblátky. Toto však neplatilo všeobecne pre celé Slovensko. Tradície sa líšili aj vzhľadom na región, kde sa sviatočná večera pripravovala. Ale všade sa napieklo mnoho koláčov a gazdovia zadovážili i alkoholické nápoje. V mnohých rodinách a gazdovstvách sa v predsviatočnom období konali zabíjačky a tak sa po skončení pôstu ľudia tešili na tradičné zabíjačkové špeciality.

Toto je len všeobecné sviatočné menu u nás na Slovensku, tak ako kážu zvyky a tradície. Ale čo vianočné stoly vo svete?

Anglicko

V Anglicku oslavujú Štedrý deň 25. decembra, kedy sa neobídu bez plneného moriaka, vianočného slivkového pudingu flambovaného rumom alebo brandy. Na rozdiel od náš pudingu ten ich obsahuje čudnú zmes orieškov, vajíčok, cukru, strúhanky, citróna, rumu a sliviek.

Estónsko

V Estónsku sú na vianočnom stole jaternice a bravčové mäso, pivo, šaláty z húb či šťava z lesných jahôd. Úderom 17. hodiny sa po celom Nórsku rozzvučia zvony, čo je signál na začatie slávnostnej večere, ktorá je skutočne nezvyčajná. Podáva sa ovsená kaša, v ktorej je jediný oriešok a kto ho dostane na tanier, by mal mať šťastie po celý rok.

Belgicko

Belgičania ponímajú hostinu na Štedrý večer dosť pragmaticky, je totiž pre nich normálnym pracovným dňom a preto sa jednoducho vyberú na večeru do reštaurácie, kde sa nechajú obslúžiť. Skutočným sviatkom pre nich je až 25. december, kedy sa rodiny schádzajú pri slávnostnej večeri. Pochutnávajú si na typickom vianočnom zákusku, torte plnenej krémom a ozdobenej vianočnými figúrkami.

Španielsko

Štedrá večera sa začína polievkou z morských plodov a tapasom s rôznymi druhmi syra a zeleninou. Ako hlavný chod sa podáva úhor, kráľovské krevety a pečené ryby s prílohou z bielej špargle. Ako dezert sa servírujú marcipánové sušienky alebo vyprážané hranolčeky obaľované v cukre a škorici, tzv. churros. Všetko zapíjajú šampanským Cava.

Švédsko

Vo Švédsku je vianočný stôl plný sušenej tresky v bielej omáčke, teplej šunky so zeleným hráškom a nechýba ani špecialita – varená hnedá fazuľa so slaninou zapečenou v cibuli. Dezertom je ryžový nákyp so zapečenou mandľou, ktorá má svoj význam. Kto ju nájde, dostane darček. Na Malte je obľúbeným jedlom pečená hus a tradičné sladké ovocné kompóty. V niektorých rodinách jedia pečenú klobásu a zemiakový šalát, alebo kapra.

Poľsko
Ako hlavný chod sa podáva sleď v omáčke z kyslej smotany a gratinované ryby s vajcom na tvrdo a varenými zemiakmi. Ako dezert sa na stole objavia makovo-medové sušienky alebo baba (sladký pečený uzol so škoricou).

Austrália

Vianočné menu pozostáva z morských plodov, moriaka, kačky, kuraťa alebo cestovín, nesmie chýbať šalát a zmrzlina. Keďže Vianoce sú v Austrálii v lete, preto stolujú na terasách a v záhradách, kde aj grilujú. Rodiny, ktoré sa snažia sláviť Vianoce tradičnejšie, pripravujú pečeného moriaka a ako dezert podávajú Pavlovu tortu.

Nemecko

Medzi obľúbené štedrovečerné jedlá patrí tzv. konšelská misa, ktorá obsahuje mix viacerých druhov mäsa (bravčová pečienka, morka, kačka, hus, údené mäso, smotanové klobásy…). Zo sladkostí nesmie chýbať napr. jablčný závin, ovocný šalát s likérom, marcipánové cukrovinky a tradičná vianočná štóla s orieškami a kandizovaný ovocím posypaná práškovým cukrom.

USA

V Amerike je pravdepodobne najčastejším štedrovečerným chodom plnený moriak s gaštanovou, resp. chlebovou plnkou, brusnicovou omáčkou, sladkými zemiakmi, zemiakovou kašou a tekvicová torta sa zapíja horúcim vianočným punčom.

Kuba

Na Kube si Vianoce nedokážu predstaviť bez dusených čiernych fazúľ, bravčového stehna a smažených banánov.

 

Tak čo poviete? Vyskúšate nejakú sviatočnú svetovú špecialitu? Alebo ostanete radšej verní našej domácej kuchyni?

Zdieľať príspevok
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
Aktuálne
NajčítanejŠie
 
Začal sa pilotný vzdelávací program pre lektorov v prírodnom turizme v NP Muránska planina
30.máj.2023 - Keďže ide o projekt pilotného charakteru, realizátori veria, že bude slúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní postupného rozvoja prírodného turizmu na celom Slovensku. Ďalej...
Vlaky z Jesenského do Brezna budú opäť premávať každý pracovný deň
25.máj.2023 - Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...
V Revúckom okrese chce investor vybudovať hydinovú farmu
16.máj.2023 - Firma uvádza, že by sa mohli na farme vychovať približne dva milióny kurčiat za rok. Ďalej...
Na Dňoch mesta Hnúšťa vystúpi skupina Nocadeň aj Marcela Laiferová
11.máj.2023 - Hnúšťanov a obyvateľov regiónu opäť čaká bohatý program, ktorý sa začne v piatok (2. júna) a ukončený bude v nedeľu (4. júna). Ďalej...

DO POZORNOSTI

Vlaky z Jesenského do Brezna budú opäť premávať každý pracovný deň
Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...
25.máj.2023 - Od 4. júna sú dva obnovené spoje zavedené do grafikonu, od 11. júna budú aj jazdiť. Ďalej...

Šport

Hnúšťanské taekwondistky na súťaži opäť hviezdili
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
17.máj.2023 - Zo športového podujatia odšili s jednou striebornou medailou a so štyrmi zlatými. Ďalej...
Hnúšťanskí kickboxeri si z Lučenca odniesli desiatku cenných kovov
27.apr.2023 - V športovej hale v Lučenci sa na 2. kole Open ligy v kickboxe stretlo 213 pretekárov. Ďalej...
Jedenásť gólov Jesenského, Medzibrod v Tornali vybojoval len remízu
24.apr.2023 - Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Taekwondistky z Hnúšte opäť reprezentovali svoj klub

24.apr.2023 - O cenné kovy tu celkovo zabojovalo viac ako dvesto pretekárov z Česka, Slovenska a Nemecka. Ďalej...

Spanilá jazda Jelšavy pokračuje, Jesenské si pripísalo ďalšie tri body

17.apr.2023 - Aj tretí aprílový víkend (15. a 16. 4.) patril futbalu. Ďalej...

Priateľské derby Hnúšte s Tisovcom, Kráľ v Jelšave nemal šancu

12.apr.2023 - V druhý aprílový víkend (8. a 9. 4.) si mužstvá z nášho regiónu plnili súťažné povinnosti. Ako sa im darilo? Pozrite si výsledky. Ďalej...

Téma týždňa

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy
20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy

20.mar.2023 - Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok. Ďalej...

REGIÓN A POLITIKA

Referendum nie je platné. Zúčastnilo sa ho 27,25 percent voličov
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...
22.jan.2023 - V Hnúšti hlasovalo 26,29 percent oprávnených voličov. V Tisovci sa referenda zúčastnilo 21,58 percent ľudí. Ďalej...

Rozhovor

Uvedomujem si silu získaného mandátu, hovorí nový primátor Hnúšte
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...
6.nov.2022 - Do kandidatúry sa podľa jeho slov púšťal bez akýchkoľvek očakávaní. Ďalej...

Kultúra

Pozrite si výstavu magických fotografií z dielne D. Rapavej
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...
26.apr.2023 - Výstava je sprístupnená do 31. mája 2023, v čase otváracích hodín knižnice. Ďalej...

Zaujímavosti z regIónu

Kreatívne spôsoby na využitie balkóna: vytvorte si miesto na oddych a relaxáciu
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
29.máj.2023 - Ak patríte do skupiny ľudí s balkónmi, čítajte ďalej, pretože svoju oázu pokoja môžete mať aj vy. A nie je to vôbec náročné. Ďalej...
©2022 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
©2023 Gemerská mediálna spoločnosť, s.r.o., Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Akékoľvek rozmnožovanie časti alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa je zakázané.
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram