Ak ide krásy prírody, stredné Slovensko je určite tou najlepšou časťou našej krajiny, kde sa môžeme kochať nádhernými kopcami, scenériami, lesmi, ale aj množstvom voľne žijúcej zveri od svišťov až po medvede. A miestni poľovníci, ochranári či milovníci prírody si túto skutočnosť užívajú.
S príchodom jari a leta už príjemnejšie denné aj nočné teploty dovoľujú bezproblémové sledovanie divej zveri v jej prirodzenom prostredí. V tomto období je možné pozorovať nové prírastky mláďat, ich vývoj, skupinové aj individuálne správanie jedincov rôznych druhov a taktiež identifikovať oblasti, ktoré je nutné regulovať, prikrmovať a pod.
To všetko je úlohou poľovníkov. Ako sami tvrdia, je to krásna práca a životná vášeň, ktorú milujú. Vyžaduje si však zodpovednosť, dôslednosť, znalosti, dobrú kondíciu a v neposlednom rade kvalitné vybavenie. Čo by nemalo chýbať vo výbave moderného poľovníka?
Kvalitné oblečenie a obuv
Bez diskusie, to najdôležitejšie pre každého poľovníka, ale aj pre každého človeka, ktorý pracuje v prírode, je kvalitné oblečenie. V súčasnosti sa poľovníci môžu spoliehať na ľahké a tenké funkčné materiály, ktoré ich v zime vďaka niekoľkým vrstvám na sebe ochránia pred mrazom a vďaka opačným termoregulačným vlastnostiam pomôžu podobné materiály aj v horúcich letných mesiacoch. Kvalitné oblečenie potrebujete v horách aj kvôli vetru, dažďu a iným vrtochom počasia. Poľovníci to veľmi dobre vedia.
Obuv v podstate patrí k tomu. Je to súčasť oblečenia a v ťažkom lesnom teréne nevyhnutnosť. Dobrá poľovnícka obuv sa rovná dobrej turistickej obuvi. Vysoká, členková, nepremokavá, odolná a s protišmykovými podrážkami.
Nočné videnie a termovízia
Úlohou poľovníka nie je iba poľovať. Najväčšiu časť jeho práce tvorí práve pozorovanie a monitorovanie prírody a zvierat. To, čo bolo kedysi komplikované, najmä ak poľovníci chceli pozorovať zver v jej prirodzenom prostredí, dnes uľahčujú moderné technológie.
Najmä tma v noci, kedy sú mnohé druhy zvierat najaktívnejšie, už poľovníkom problémy robiť nemusí. A to vďaka modernému nočnému videniu, ktoré zbiera ľudským okom neviditeľné zbytkové svetlo a premieta ho na dobre čitateľnú zelenú obrazovku. Nočné videnie sa používa v ďalekohľadoch aj nasaditeľných puškohľadoch.
Podobnou technológiou je termovízia. Tá však namiesto zbytkového svetla v tme zachytáva pre človeka neviditeľné infračervené žiarenie, ktoré vysiela všetko, čo má určitú teplotu. Na displeji potom vidíte objekty a oblasti rozlíšené v rôznofarebnom spektre alebo odtieňoch podľa teploty. Pričom najtmavšie znamená najnižšiu teplotu v okolí, najsvetlejšie najvyššiu.
Spoľahlivá zbraň
Vzduchovky, guľovnice a ďalšie strelné zbrane neodmysliteľne patria k poľovníkom aj napriek tomu, že mnohí z nich iba málokedy po niečom vystrelia. Samozrejme, slúžia aj na obranu, pretože poľovníci sa často pohybujú v oblastiach mimo turistických chodníkov a aj keď poznajú les, stopy a pohyb zvierat, sú v potenciálne nebezpečnej oblasti a akákoľvek prekvapená šelma by ich mohla zaskočiť. K strelným zbraniam patrí tiež strelivo, ktoré poľovník musí mať so sebou.
Zabúdať nemôžeme ani na kvalitné poľovnícke nože, plynové pištole pre sebaobranu, prípadne obranné odpudzovacie spreje, niektorí horári či turisti používajú tiež paralyzéry a pod.
Vábničky, pasce a fotopasce
Veľmi bežným poľovníckym náčiním sú tzv. vábničky, ktorými si poľovníci pomáhajú na prilákanie zveri do požadovaného priestoru. Pre odchyt alebo aj lov sa tiež používajú rôzne pasce. Na druhej strane je užitočným vybavením každého človeka v otvorenej prírode aj obyčajná píšťalka alebo kovové zvončeky či rolničky. Tie na rozdiel od vábničiek zvieratá naopak vyplašia a odoženú do bezpečnej vzdialenosti.
Špeciálnou kategóriou sú moderné fotopasce. Tie pomáhajú poľovníkom, ochranárom, ale v dnešnej dobe aj mnohým iným profesiám a ľuďom vytvárať si skutočný obraz a záznam (foto a video) z konkrétnej oblasti v teréne. Tieto záznamy môžu byť automaticky odosielané do mobilného zariadenia. Poľovník tak môže v pohodlí svojho sledovať, čo sa deje v jeho revíri.
Ďalšie príslušenstvo
A čo tu ešte chýba? Samozrejme dobrý batoh, lekárnička, termosky či prenosné chladničky na jedlo, vybavenie pre poľovníckych psov, rôzne náradie, lanoviny a čokoľvek, čo je bežne potrebné pre dlhší pobyt v prírode v akomkoľvek počasí. V súčasnosti treba mať vždy po ruke aj také rúško, respirátor, šatku alebo aspoňnákrčník. Pre prípad, že sa poľovník rozhodne uchýliť do nejakého uzavretého pohostinstva.
Zdroj obrázka 1: Raimundo79 / Shutterstock.com
Zdroj obrázka 2: Andrea Niotta / Shutterstock.com