Jubilejný 20. ročník vedomostnej súťaže žiakov základných umeleckých škôl (ZUŠ) Hnúšťanský akord, ktorá je zameraná na hudobnú náuku, bol pre domáce družstvo veľmi úspešný.
Ako Echoviny.sk informovala zakladateľka a organizátorka tejto súťaže Gabriela Füssyová z miestnej ZUŠ, Hnúšťania v zložení Lucia Kaločaiová, Barbora Sabacká a Tomáš Spodniak obsadili prvé miesto v C-kategórii. Takýto úspech dosiahli domáci po 13 rokoch.
„Táto súťaž vlastne u detí overuje ich vedomosti hravou formou. Riešia rôzne úlohy vo forme krížoviek či osemsmeroviek a všetky sú zamerané na učivo. Pri riešení musia spolupracovať a úlohy si rozdeliť, inak by ich nestihli dokončiť v časovom limite,“ priblížila Füssyová.
Hnúšťanský akord má celkovo tri kategórie – pre deti do 11 rokov je to A-kategória, do 13 rokov B-kategória a do 15 rokov C-kategória. Tohto roku štartovalo na celoslovenskom kole, ktoré sa konalo v Hnúšti v dňoch 18. až 20 marca 2018, dovedna 20 družstiev zo 16 ZUŠ.
Prvé miesto v A-kategórii obsadilo družstvo z Popradu, druhá bola Krupina a tretia Sereď. V B-kategórii si palmu víťazstva odnieslo družstvo z Popradu, na druhom mieste skončil Tvrdošín a na treťom Tlmače. Za prvými Hnúšťanmi sa v C-kategórii na druhom mieste umiestnilo družstvo zo Sabinova a tretí boli žiaci zo Spišskej Novej vsi.
História Hnúšťanského akordu sa začala v roku 1997
Celá súťaž sa začala podľa zakladateľky pred 20 rokmi len na okresnej úrovni. „Zistili sme totiž, že máme žiakov, u ktorých síce trochu absentovala muzikalita, ale inak to boli veľmi rozumné a šikovné deti. Preto som hľadala možnosť, ako by sa mohli zapojiť do nejakých súťaží a vymysleli sme túto akciu, ktorá sa páčila žiakom aj učiteľom,“ opísala začiatky Hnúšťanského akordu Füssyová.
Na prvom ročníku štartovali ešte päťčlenné družstvá, tie sa však podľa nej ukázali ako príliš veľké. „Zmenili sme ich teda na trojčlenné a v ďalšom roku 1998 sme súťaž urobili v rámci celého Banskobystrického kraja, kde sa nám prihlásilo veľmi veľa škôl. Odborníci nám vtedy povedali, že je to fenomén, niečo úžasné, a treba to ponúknuť aj ministerstvu školstva, aby Hnúšťanský akord zastrešili zaradili do ich katalógu súťaží,“ dodala
Ministerstvo súťaž podporilo a tak sa už v roku 1999 mohlo konať prvé celoslovenské kolo. „Odvtedy najprv prebiehajú vyraďovacie okresné a krajské kolá, odkiaľ vždy postupujú len víťazné družstvá. Dokonca sme od roku 2012 medzinárodnou súťažou, keďže spolupracujeme s Českou republikou a Hnúšťanského akordu sa zúčastnili žiaci z Liberca či Prahy,“ načrtla Füssyová.
Prvá cena nesie meno hnúšťanského rodáka Jána Valacha
Ako ďalej spomenula, súťaži v začiatkoch veľmi pomohol skladateľ a organista Ján Valach, hnúšťanský rodák, ktorý od roku 1968 žije v Belgicku. „V roku 1997 bol po dlhých rokoch opäť v Hnúšti a prejavil veľkú ochotu pomôcť. V tom čase, keď sme pracovali na pretvorení Hnúšťanského akordu na celoslovenskú súťaž, sme mu predložili jeho koncepciu a on sa stal naším odborným garantom a hlavným sponzorom prvých cien. Tie už 20 rokov nesú jeho meno,“ zakončila zakladateľka súťaže.