Znižovanie nezamestnanosti a súvisiace vytváranie nových pracovných miest, oživenie sklárskej výroby, ale i zlepšenie infraštruktúry a dopravnej situácie. To sú hlavné očakávania starostov okresu Poltár v súvislosti s akčným plánom rozvoja, ktorý v stredu schválila vláda na svojom výjazdovom rokovaní v tomto okresnom meste. Viacerí z predstaviteľov obcí sa zhodli, že ak bude akčný plán vhodným spôsobom realizovaný v praxi, môže regiónu s približne 20-percentnou nezamestnanosťou reálne pomôcť.
„Našej obci by pomohli hlavne cesty. Stále to hovoríme, že je tu kritický stav ciest a ľudia si na nich rozbíjajú autá. Nakoľko sme jedna z najväčších obcí v okrese, potrebovali by sme tiež rozšírenie dopravy, či už vlakovej, ale aj celkovo rozšírenie spojov,“ uviedol na margo akčného plánu starosta obce Cinobaňa Jozef Melicher, ktorý je podľa vlastných slov presvedčený, že akčný plán regiónu pomôže.
Okrem oživenia sklární v Poltári, ktoré má byť podľa vlády nosným projektom zníženia nezamestnanosti v okrese, by podľa Melichera mohli ďalšie sklárske pozície vzniknúť aj v Katarínskej Hute, ktorá je miestnou časťou Cinobane. „Je tam jedna z najstarších sklární, ktorá bola vlani zase daná do prevádzky. Momentálne tam pracuje 120 až 130 ľudí a s nejakou podporou vlády by bolo možné v krátkej dobe zamestnať 70 až 80 ďalších,“ zdôraznil.
V obci Utekáč, ktorá sa nachádza v severnej, hornatej časti okresu, je podľa starostu Miroslava Barutiaka najväčším problémom nezamestnanosť. „U nás snívame len o tom, že ľudia budú mať doma prácu a boli by sme radi, keby boli podporení investori, ktorí by tu vytvorili nové pracovné miesta. V okruhu 10 kilometrov okolo našej obce totiž žije okolo 7000 ľudí a nie sú tam žiadne možnosti zamestnania,“ podotkol s tým, že mnohí občania navyše pracujú v iných regiónoch a zahraničí. Akčný plán by však podľa neho mohol priniesť zmenu k lepšiemu. „Je to po prvý raz, čo si pamätám od vzniku republiky, že sa myslí aj na takéto regióny,“ dodal Barutiak.
Aj podľa starostu obce Kokava nad Rimavicou a poslanca banskobystrického VÚC Jána Chromeka by ich regiónu najviac pomohlo zlepšenie infraštruktúry a zníženie nezamestnanosti. Možnú pomoc v tomto smere vidí aj v zriadení sociálnych podnikov. „Ako však zdôraznil minister (Ján) Richter, nepôjde o také podniky ako v minulosti, ale naozaj by to mali byť akési medzistanice pre ľudí, ktorí chcú pracovať, ale adekvátnu prácu nevedia získať,“ povedal starosta.
Za pozitívum považuje aj samotné výjazdové rokovanie vlády v okrese, keďže to posledné v roku 2012 podľa jeho názoru pomohlo zachrániť poltársku polikliniku, ktorej hrozil zánik. „Vláda prisľúbila peniaze, sľub dodržala a dnes je poliklinika plne funkčná,“ doplnil.
Starosta obce Hrnčiarska Ves Ján Melicher má z akčného plánu podľa vlastných slov zmiešané pocity. „Bolo by dobré, keby sa oživili sklárne, pretože je tu veľmi veľa vyučených sklárov a ľudí so skúsenosťami z takejto práce. Darmo totiž budeme robiť kultúrne akcie a postavíme obchodné centrá, keď ľudia nebudú mať kde pracovať a nebude dostatočná kúpyschopnosť. Dúfam, že akčný plán nám pomôže, nemôžem však povedať, že tomu stopercentne verím, pretože žijeme na Slovensku,“ konštatoval Melicher, podľa ktorého sa vyskytli aj problémy v komunikácii počas vytvárania plánu Rozvojovou radou okresu Poltár.