Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. novembra 2020

Zoznam dlžníkov sociálnej poisťovne

16. februára 2011 | Komentáre: 3 |

Sociálna poisťovňa začína v pravidelných mesačných intervaloch zverejňovať všetkých dlžníkov, ktorí jej na poistnom dlhujú od 3,32 eur.

Doteraz štvrťročne zverejňovala neplatičov, ktorí jej dlhovali sumu vyššiu ako 4979 eur. Údaje o neplatičoch verejnosť nájde na webovej stránke www.socpoist.sk v časti „Dlžníci na poistnom“.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že zoznam dlžníkov má výlučne informatívny charakter a nemôže byť použitý pre právne úkony.

Odvádzatelia poistného, ktorí boli registrovaní v Sociálnej poisťovni pod rôznymi identifikátormi (SZČO – samostatne zárobkovo činná osoba, DPO – dobrovoľne poistená osoba, zamestnávateľ) a Sociálna poisťovňa voči nim eviduje pohľadávky, sa môžu v zozname z dôvodu viacerých registrácií nachádzať aj viackrát.

Ak si je fyzická, alebo právnická osoba vedomá toho, že v jednom druhu registrácie má preplatok, zatiaľ čo v inom nedoplatok, môže požiadať Sociálnu poisťovňu, aby finančné prostriedky preúčtovala.

Ak fyzická alebo právnická osoba medzičasom dlžnú sumu uhradila, príslušná pobočka Sociálnej poisťovne jej na požiadanie vystaví o tejto skutočnosti potvrdenie. K vymazaniu zo zoznamu dlžníkov môže dôjsť až po ďalšej mesačnej aktualizácii údajov.

Stanovisko k odozvám klientov na neoprávnené zverejnenie:

Sociálna poisťovňa považuje zverejňovanie zoznamu dlžníkov od 3.32 € za príležitosť pre všetkých – fyzické, právnické osoby i Sociálnu poisťovňu – usporiadať si vzájomné vzťahy. Ide nám o vyčistenie údajov v informačnom systéme, ktoré sa tam roky zhromažďovali a nevytriedili. Prosíme klientov o spoluprácu.  Ak sú presvedčení o tom, že do zoznamu nepatria,  musia sa obrátiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne a požiadať o prekontrolovanie údajov. Ak sa preukáže, že nemajú dlh voči Sociálnej poisťovni, budú zo zoznamu okamžite vyradení.

Sociálna poisťovňa má záujem na tom, aby v zozname zostali iba subjekty so skutočným dlhom. Ak majú klienti dlh, sú povinní ho uhradiť.  V takom prípade sa už v ďalších zoznamoch, zverejňovaných v mesačných periodicitách, nachádzať nebudú.

Sociálna poisťovňa má záujem o korektné vzťahy s verejnosťou, vytváranie zoznamu nám určuje § 171 zákona o sociálnom poistení, ktorý hovorí, že SP zverejňuje zoznam fyzických a právnických osôb, voči ktorým eviduje pohľadávky. Sumu pohľadávky, ktorá je dôvodom na  zaradenie do tohto zoznamu, určí generálny riaditeľ.

Posudzovanie každého jedného prípadu  klienta je výsostne individuálne, preto opätovne vyzývame klienta na spoluprácu a intenzívny dialóg s príslušnou pobočkou.

Odpovede na najčastejšie otázky :

Cieľom sociálnej poisťovne je vyčistiť situáciu a dospieť do stavu, keď riadne platiaci občan nebude doplácať na neplatičov.

Prvýkrát bolo nové zverejňovanie uplatnené dňom 9.2.2011 a sú tam zverejnení dlžníci ku dňu 31.12.2010. Odteraz bude SP zverejňovať zoznamy dlžníkov na mesačnej báze.

V správe okresu Rimavská Sobota sa v zozname nachádza celkovo 2348 subjektov s celkovou pohľadávkou vo výške 8,480 mil. €. Tieto sú za obdobie rokov 1991-2010.

Najväčší dlžník v správe našej pobočky má dlh takmer 845 tis €. Pričom 30 najväčších dlžníkov dlhuje spolu 4,370 mil. €, čo je 51,5% z celkového dlhu.

Za rok 2010 evidujeme pohľadávky v celkovej výške 365 031 €. Len za mesiac december 2010 to bolo 502 subjektov.

Najväčšiu skupinu tvoria dlžníci, ktorí dlhujú od 50 do 1000 €. Je ich až 1048, čo predstavuje až 44% podiel z celkového počtu dlžníkov.

Mňa osobne najviac mrzí skupina dlžníkov od 3,32 do 50 €. Týchto je takmer 500, čo je takmer 20% z celkového počtu dlžníkov. A v skupine od 0,01 do 3,32 ich máme takmer 200. Ich dlžné sumy často vznikajú ich nepozornosťou a zaneprázdnenosťou ale každý nedoplatok je nedoplatok a preto je evidovaný.

Pohľadávky sa môžu vymáhať a aj ich vymáhame sumy od 3,32 €.

Upozorňujem, že neplatiť je protizákonné, je to trestný čin a nehovoriac o tom, že je to aj nemorálne. Sociálna poisťovňa pri vymáhaní pohľadávok uprednostňuje dialóg, t. j. ponúka splátkové kalendáre. Zároveň vyhlasuje, že voči všetkým dlžníkom pri vymáhaní dlhov postupuje podľa jednotnej metodiky a nerobí rozdiely ani čo sa týka regiónov, ani typu odvádzateľa.

Postup pre správu pohľadávok je spravidla nasledovný : Po splatnosti nastáva predpísanie pohľadávky rozhodnutím,  v rozhodnutí je uvedené dokedy môže subjekt zaplatiť, alebo  sa voči rozhodnutiu odvolať. Tu sa otvára priestor na dialóg medzi klientom a Sociálnou poisťovňou. Klient zaplatí, alebo si dohodne splátkový kalendár v prípade, že platí riadne poistné. Ak klient na rozhodnutie nereaguje,  stáva sa právoplatným a vykonateľným a pohľadávku postúpime exekútorovi, alebo do mandátnej správy

Na záver by som chcel odkázať, že Sociálna poisťovňa kladie dôraz na  zodpovedné správanie voči všetkým, ktorí si svoje povinnosti plnia riadne a načas. Na druhej strane bude dôsledne uplatňovať zákonné postupy voči tým, ktorí chcú systém obchádzať a zneužívať a tým škodiť všetkým poctivým.

Ing. Juraj Remeň, riaditeľ pobočky Sociálnej poisťovne v Rimavskej Sobote

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  jana | 7. apríla 2011 | 19:54 | 19:54

  dlžníkov čo dlžia od 0,01€ do 50€ ak nezaplatia,tak budú po čase ešte aj exekútori obháňať, ale čo s tými s.r o-čkami čo majitelia vytunelovali ,sú v konkurze,dlžia tisíce eur a podnikajú veselo ďalej..a takto to pokračuje,len sa mení meno s.r.o…a pánboh zaplať..

  [Reagovať]

 2. Autor:  Imrich Wiedermann | 11. apríla 2011 | 15:57 | 15:57

  ZDESIVO PREKVAPENY 80 ROCNY CITAM LIST C.311 117 7670 ZO SOCIALNEJ POISTOVNE p.DUDUCZOVEJ,ZE MI S POBERANEHO DOCHODKU ZRAZIA 16,59 eur ,ALE VONKONCOM NEVIEM ZA CO,PRECO,ZE TO NARIADIL KRAJSKY SUD V BRATISLAVE.OD MOJHO UKONCENIA SZCO-DOCHODCA UPLYNULO 6 ROKOV A NEVIEM O CO IDE DOPYT NA KTOŔY SUD,ALEBO INSTITUCIU SA MAM OBRATIT NA VYSVETLENIE,DO STRASBURGU?.

  [Reagovať]

 3. Autor:  Jožo | 6. júna 2012 | 0:26 | 0:26

  Je zaujimave,že cela občania celej Slovenskej republiky odvadzaju peniaze do poistovni a poistovna plače že nemaju na peniaze.Každy kto pracoval vie si priblyž ne spočitat kolko ta investoval a či mu je vobec potrebna ,lebo ked ochrie a dostane sa v tejto roykradnutej republike do nemocnice musi si doniest toaletny papier zubnu kefku a zaplati aj dobitjanie mobilu.Nehovoriac o tom ,že može zomriet na slepe črevo,ked nema financie ,alebo nejaky majetok.Mam pocit ,že hadzanie vajciami do parlamentu oproti tomu bolo velmi eticke.

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA