Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 4. decembra 2020

Znížený rozpočet aj zrušené podujatia. Kultúra v Hnúšti bojuje s pandémiou

3. novembra 2020 | Komentáre: 1 |

S protipandemickými opatreniami sa musí pasovať aj Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Hnúšti. Okrem športu pauzuje aj kultúra, ktorá dostala tvrdé rany na jar a dostáva ich aj teraz na jeseň.

Niektoré podujatia sa museli zrušiť, iné sa preložili. Otázny ostáva aj kultúrny kalendár na ďalší rok.

„Presunúť sme museli nejednu prehliadku či profesionálne predstavenia. Talkshow Petra Marcina Neskoro večer, ktorú sme sa do nášho mesta snažili pritiahnuť už viacero rokov, sa presunula o celý rok. Tak isto sme presunuli predstavenie pre deti Smejko a Tanculienka, predstavenie Morena zo SND, Mandarínkovú izbu s vynikajúcim obsadením i premiéru divadelného tanečného predstavenia nášho súboru ECHO,“ vymenovala Diana Vojenčiaková, riaditeľka MsKS v Hnúšti.

Vianočné podujatia sú stále otázne

Pandémia a s ňou spojené opatrenia sa podpísali aj pod zrušenie osláv dní mesta i prehliadku dychových hudieb, ktorá mala byť spojená s výstavou veteránov a remeselným jarmokom. Osud vianočných predstavení, Mikuláša pre deti či vianočných trhov je stále otázny.

Súčasná situácia má negatívny vplyv aj na krúžky a spolky fungujúce pod MsKS.

„Izolovať sa v 1-izbovom byte nikomu neprospieva, a preto sa všetci členovia súborov tešia na uvoľnenie opatrení, kedy sa budú môcť opäť stretávať a pripravovať programy, ktorými potešia ostatných občanov mesta. Väčšie obavy mám o detské a mládežnícke súbory. Deti zlenivejú, stratia zodpovednosť a najväčší strach mám z toho, že im stav s mobilom v ruke začne vyhovovať,“ zamyslela sa riaditeľka.

Znížený rozpočet

Zrušené či presunuté podujatia a prázdny kalendár kultúrnych podujatí sa odrazili aj na ekonomickej stránke. MsKS v Hnúšti muselo znížiť rozpočet o 10 percent. Spolu s výpadkami z príjmov z kultúrnych podujatí a krátkodobého prenájmu sa rozpočet znížil o takmer 37-tisíc eur.

„Plne si uvedomujem, že MsKS ako príspevková organizácia mesta Hnúšťa je na tom oproti iným aktérom z kultúrneho sektora a kreatívneho priemyslu oveľa lepšie. Mnohí z nich ostali úplne bez príjmu od marca, riešia existenčné problémy a situácia, v ktorej sa ocitli, je naozaj vážna. Preto veľmi oceňujem vedenie mesta, že nám vyšlo v ústrety aj v prvej vlne a našlo riešenia, ktorými sme vedeli pomôcť mestu a tým pádom aj sebe.“

Pandémia priniesla aj pozitíva

Koniec nútenej kultúrnej prestávky, prípadne návrat do starých koľají je zatiaľ v nedohľadne. Budúcoročný kalendár podujatí je preto zatiaľ plný otáznikov. Napriek všetkým negatívam, ktoré pandémia a protipandemické opatrenia do kultúry priniesli, vidí riaditeľka aj niekoľko svetlých bodov.

„Kultúra sa začala viac medializovať a na jej deficity a alarmujúci stav, ktorý bol už aj pred pandémiou, sa začalo poukazovať. Aj keď stále nemáme nejaké hmatateľné riešenia, ja budem stále, aj keď možno naivne, snívať o tom, že sa kultúra na Slovensku pozdvihne a nebude naveky na chvoste,“ skonštatovala Vojenčiaková.

Verí, že si ľudia začnú kultúru vážiť a uvedomovať si jej potrebu. „Počas trvania pandémie a zákazu usporadúvania hromadných podujatí sme využili prázdne priestory Domu kultúry a mesto sa postaralo o riešenia havarijného stavu budovy. Vymenila sa strecha nad kinosálou, heraklitový strop sa vymenil za moderný kazetový s vbudovanými svetlami, sála sa vymaľovala a v plnej kráse čaká na svojich prvých návštevníkov. Veríme, že to bude čo najskôr,“ uzavrela riaditeľka MsKS v Hnúšti.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: D. Vojenčiaková, MsKS


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  Jolly J | 11. novembra 2020 | 22:23 | 22:23

  Strecha MsKs
  Čo sa v skutočnosti udialo pán Primátor…

  Trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa a machinácie vo verejnom obstarávaní. Neveríte, tak čítajte spolu s kontrolórkou, ktorá netuší čo je náplň jej práce.

  1. Statický posudok označil, že je strecha v havarijnom stave, ale nikde sa neuvádza, že ju treba OKAMŽITE opraviť. Sám statik uviedol, že je potrebné zakázať vstup do priestoru, potom spracovať projektovú dokumentáciu a následne vysúťažiť dodávateľa. Vy ste si to vyložil tak, že strechu z kultúrneho domu odfúklo a treba to hneď urobiť (mimoriadny stav). Klamal ste!

  2. Nespracovali ste opis predmetu zákazky – iba ste v štyroch riadkoch napísali, že treba opraviť strechu aj spracovať projektovú dokumentáciu, k čomu ste priložili tri výkresy starej dokumentácie. Neuviedli ste jediný parameter pre materiálové zloženie strechy, ani jednu požiadavku na materiál a spôsob zateplenia, ani jednu položku zo štandardného výkazu výmer. § 42 ods. 1 – prvé porušenie Zákona o verejnom obstarávaní (ďalej len ZVO). Táto skutočnosť okrem iného hovorí, že ste nemohli určiť ani kritériá na vyhodnotenie ponúk § 44 – druhé porušenie ZVO . Z tu uvedeného tiež vyplýva, že ste nemohli dodržať ani § 10 ods. 2 ZVO – tretie porušenie ZVO.

  3. Keďže ste nespracovali opis predmetu zákazky v zmysle § 42, nemohli ste ani určiť predpokladanú hodnotu zákazky, to je § 6 ZVO – štvrté porušenie ZVO. Pán Vacula predpokladanú hodnotu zákazky zrejme na Váš pokyn odhadol na 100 tis. Čo je do plaču, lebo Vy na základe pocitov pána Vaculu tvrdíte, že mesto ušetrilo takmer 30 000 Eur. Trápne tvrdenie! V skutočnosti je to možno predražená zákazka…

  4. Z predošlých dvoch bodov je zrejmé, že ste nemohli spracovať ani súťažné podklady resp. výzvu na predkladanie ponúk v zmysle § 42 – piate porušenie ZVO. Vaša „výzva na predkladanie ponúk“ (musel som to dať do úvodzoviek, lebo to sa fakt nedá tak nazvať) neobsahovala ani návrh zmluvy (obchodných podmienok). Okrem toho, zmluvu, ktorú ste podpísal nabudúce lepšie skontrolujte, ostali Vám tam ustanovenia z predchádzajúcej akcie a zhotoviteľ ju nemohol splniť v žiadnom prípade 🙂 napr. stavenisko ste im odovzdali s platným stavebným povolením… ktoré malo byť však vydané až potom ako oni sami spracujú projektovú dokumentáciu …. hmm to mi nejako nevychádza, ako by povedal ten hovorca v Ťažkom týždni.

  5. Keďže neexistoval opis predmetu zákazky, predpokladaná hodnota zákazky nemohli ste dostať ani porovnateľné ponuky ponuky a teda ste ich nemohli vyhodnotiť v súlade s § 53 ZVO – šieste porušenie ZVO.

  6. Neboli určené žiadne podmienky účasti a to dokonca ani podmienky osobného postavenia, inak by ste vedel, že spoločnosť LUVAN STAV, s.r.o. nespĺňa požiadavku § 32 ods. 1, bod e) a to aj v prípade, že by sme voľné stavebné živnosti vnímali ako niečo čo ich oprávnňuje vykonávať remeselnú živnosť strechár, čo bolo predmetom zákazky, ale určite nemajú oprávnenie na vypracovanie projektovej dokumentácie – siedme porušenie ZVO. Inými slovami iba vo vašom vesmíre sa mohla stať víťazom verejného obstarávania. Ale v kontexte vyššie uvedeného ma to Váš amaterizmus neprekvapuje.

  7. Prevod práv zo zmluvy, ktorá bola uzatvorená s niekym, kto sa nemohol zúčastniť verejného obstarávania, na základe neporovnateľných ponúk je len čerešnička na torte. Tu vám dávam do pozornosti § 2 ods. 5, písm. c) a § 3 ods. 1 – ôsme porušenie ZVO. Uzatvorili ste zmluvu so subjektom, ktorý sa verejného obstarávania nezúčastnil a tak ako LUVAN STAV ani Ecoventi nemá oprávnenie na podnikanie podľa Vášho predmetu zákazky!

  8. Vymysleli ste si postup obstarávania, ktorý je kombináciou § 117 a § 81. Takýto postup obstarávania pozná iba pán primátor a kontrolórka – deviate porušenie ZVO.

  K správam kontrolórky mesta nemá zmysel sa ani vyjadrovať. Nepozná zákony, na ktoré sa odvoláva. Vlastne ona ani netuší čo píše. Len pre zaujímavosť, vo svojej správe sa odvoláva na § 18 ods. 2 Podstatné zmeny zmluvy, ak by si prečítala riadok vyššie, vedela by, že práve podstatné zmeny nie sú prípustné :)) Osobne by som ju nezamestnal ani ako správkyňu vznikajúceho agrorezortu na Polome.

  Pán primátor, viete čo je na tomto najhoršie? Že toto je len stručný prehľad, Vy ste tam toho určite po….li ešte viac.

  Teraz ste dlžný ospravedlnenie všetkým hnúšťanom, poslankyni Vargovej zvlášť a orgánom činným v trestnom konaní objasnenie svojich motívov. Pre dobro občanov to určite nebolo, o to ide tej Vargovej, nie Vám.

  PS: Pán primátor, ak chcete povenujem sa obdobne aj tomu zbytočnému kompaktoru, čo vy na to?

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA