Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 4. júla 2020

ZBOJSKÁ: Huculská magistrála – otvorenie sezóny

9. mája 2011 | Komentáre: 0 |

Zbojnícky dvor v sedle Zbojská medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou sa stal centrom ďalšej priekopníckej udalosti v našom regióne. V sobotu 23.apríla 2011 tu slávnostne otvorili oficiálnu sezónu Huculskej magistrály. Organizátori – Salaš Zbojská, Slovenský hucul klub a Správa NP Muránska planina postupne budujú zaujímavý produkt, ktorý by mal byť kľúčovým pre rozvoj turistiky v regióne Muránska planina – Čierny Hron.

Kôň Hucul má svoj pôvod v Karpatoch. Je priamym potomkom karpatského divého koňa tarpana a tento výnimočný kôň je jedným z mála nositeľov génov divých koní. Doslovný preklad slova hucul z rumunského jazyka je „zbojník“. Tak sa spájajú v Huculskej magistrále tri kľúčové body aktivity – existujúci chov huculov v Sihle pod patronátom Slovenského hucul klubu; Zbojnícky dvor v sedle Zbojská a projekt obnovy chovu huculov v NP Muránska planina podporený nadáciou Heidehofstiftung, GmbH z Nemecka. V súčasnosti pod gesciou obce Čierny Balog začína realizácia ďalšieho projektu na vybudovanie produktového klastra cestovného ruchu „Huculská magistrála“.

V poslednú aprílovú sobotu organizátori predstavili návštevníkom nový úsek Huculskej magistrály zo sedla Zbojská po sedlo Burda v centre národného parku, kde novo vybudovaný zrub bude slúžiť ako jedna z cieľových alebo prepriahacich staníc a zároveň ako Informačné centrum. Počas víkendov v letných mesiacov tu návštevníci budú mať možnosť sa občerstviť alebo nenáročne prenocovať.

Samotné otvorenie sezóny na Huculskej magistrále bolo zahájené slávnostným pribitím podkovy v sedle Zbojská a následným presunom návštevníkov po trase magistrály na sedlo Burda. Hostia si mohli vybrať z rôznorodých možností prepravy od pešej turistiky, cez bicykle, jazdu na koni, na voze, alebo už tradičnou Zbojníckou strelou. Viac ako 50 hostí okrem jarného slnka privítalo na Burde aj pripravené občerstvenie a tradičný guláš. Oficiálnu časť ukončilo pribitie druhej podkovy na novú stanicu Huculskej magistrály – sedlo Burda. Ďakujeme organizátorom za príjemné strávené chvíle v krásnom prostredí a prajeme veľ úspechov pri budovaní tejto zaujímavej atrakcie.

Zdroj: Igor Pašmík


Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA