Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 9. augusta 2020

Z troch dolín…úvodný program 33. ročníka Gemersko- malohontských folklórnych slávností v Klenovci

25. júna 2011 | Komentáre: 0 |

Z troch dolín…pod týmto názvom sa niesol úvodný program 33. ročníka Gemersko- malohontských folklórnych slávností Klenovská rontouka. Program naživo vysielalo Rádio Regina v rámci „Folkórneho leta s Rádiom Regina“. Moderovala ho Gabriela Tomajková. Sviatok folklóru v obci pod Veprom slávnostne otvorila zvučka Gemersko- malohontských slávností „Vrchárska nálada“.

V programe sa predstavili vynikajúci speváci, spevácke skupiny, klenovskí heligonkári, fujaristi a ľudové hudby. Na úvod zaspievala mužská spevácka skupina a ľudová hudba folklórneho súboru Vepor z Klenovca. Ako sa vyjadrila Stanislava Zvarová, riaditeľka festivalu, kultúra v tomto regióne je rôznorodá, čo sa podpísalo pod krásu tunajších piesní a tancov. So svojím umením sa predstavila aj ženská spevácka skupina súboru Vepor, ďalej vystúpil súbor Kokavan z Kokavy nad Rimavicou a ľudová hudba Kokava pod vedením Ondreja Radiča. Súbor minulý rok oslávil svoje 40. výročie. Predstavili sa tu aj kokavskí fujaristi s fujarami, ktoré si sami vyrobili. Diváci si vypočuli aj piesne z repertoáru klenovských heligonkárov. Folklór a ľudové umenie nestratil svoje čaro ani pre mladú generáciu. Dôkazom toho boli vystúpenia Lucie Zvarovej z Klenovca a Soni Ňuňukovej z Kokavy nad Rimavicou. Tanečný a hudobný folklór Gemera a Malohontu je naozaj rozmanitý. Do súčasnosti sa zachovali aj obradové, roľnícke a pastierske piesne, s ktorými sa predstavila mužská a ženská skupina súboru Sinec z Hnúšte.

V ďalšej časti programu uviedli do života CD pod názvom Z troch dolín. Obsahuje to najkrajšie z piesní a tancov tohto regiónu, piesne súborov Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, Sinec z Hnúšte a Vepor z Klenovca. „Nech zablúdi aj do cudziny, len nech sa nám vráti domov“… popriala CD- čku Oľga Maciaková, predsedníčka OZ MAS Malohont a zároveň prednostka Mestského úradu v Hnúšti. Krstná mama CD Darina Kišáková, riaditeľka Gemersko-.malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, zaželala CD- čku…“do roka súrodenca a do mesiaca jeho druhé vydanie.“ Na záver programu moderátorka Gabriela Tomajková pozvala všetkých na ďalšie programy folklórnych slávností v Klenovci.

ZDROJ: Mediálny dvor Klenovskej rontouky

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA