Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. augusta 2019

Výstava v GMM: Doba bronzová na území Gemer-Malohont

22. januára 2014 | Komentáre: 0 |

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pozýva na výstavu s názvom Doba bronzová na území hostorického Novohradu a Gemera-Malohontu.

Miesto konania: Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote

Trvanie výstavy: 22. januára – 31. marca 2014

Prvá výstava Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote v roku 2014 je venovaná archeológii a návštevníkom predstaví dobu bronzovú, ako jednu z najvýznamnejších etáp praveku na území Novohradu a Gemera-Malohontu.

Vernisáž výstavy „Doba bronzová na území historického Novohradu a Gemera-Malohontu“ sa uskutoční 22. januára (streda) o 15.00 hodine v priestoroch múzea. Súčasťou vernisáže bude hudobné vystúpenie Základnej umeleckej školy z Rimavskej Soboty.

Územie historického Novohradu a Gemera-Malohontu bolo v období doby bronzovej jedným z produkčných centier bronzovej industrie.

„Na výstave je prezentovaných viac ako 300 kusov predmetov zo zbierkových fondov Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre, Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Slovenského národného múzea – Múzea v Betliari a v neposlednom rade aj zo zbierok Gemersko-malohontského múzea,“ povedal o výstave viac archeológ GMM PhDr. Alexander Botoš.

pozvánka

Botoš ďalej opisuje výstavu: „Dominantné zastúpenie na výstave majú keramické nálezy od miniatúrnych nádob až po rozmerné zásobnice. Ďalšia časť výstavy je venovaná nálezom bronzovej industrie, hlavne bronzovým ozdobám (šperkom) a zbraniam. Na výstave je prezentovaná široká škála bronzových predmetov (bronzové náramky, sekerky, ihlice, pektorál, meče), ktoré vo väčšine prípadov pochádzajú z bronzových pokladov.“

Výstava je doplnená sprievodnými textami približujúcimi kultúry a základnú periodizáciu doby bronzovej na území Novohradu a Gemera-Malohontu.

Výstavu pripravilo Hradné múzeum vo Fiľakove v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied v Nitre.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA