Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. februára 2020

Výstava: Tajomné predmety minulosti

26. mája 2013 | Komentáre: 0 |

Počas nedávneho podujatia Noc v múzeu, ktoré sa konalo sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sprístupnili výstavu Tajomné predmety minulosti.

_DSC0026

Výstava prezentuje predmety, ktoré boli v minulosti prirodzenou súčasťou každodenného života ľudí, no dnes je ich názov a funkcia pre mnohých neznáma. Život ľudí v minulosti bol oproti tomu dnešnému o niečo zložitejší. Mnohé z predmetov dennej potreby si museli zhotoviť a zaobstarať sami, pričom používali rôzne náradie a nástroje, súvisiace napríklad so spracovaním potravy, so zhotovovaním odevu, s obrábaním pôdy a pod. Taktiež mnohé predmety bežne používané v meštianskych, či vidieckych domácnostiach boli v porovnaní so súčasnými odlišné.

Interaktívna výstava

Svojim prevedením je výstava určená takmer pre všetky vekové kategórie. Netradičnosť výstavy spočíva v tom, že návštevník sa s funkciou jednotlivých predmetov oboznámi sám, interaktívnou hádankovou formou, kedy je jeho úlohou vybrať z troch možností tú správnu. Správnosť svojej odpovede si následne môže overiť po odkrytí tabuľky so stručným popisom vystaveného artefaktu a priloženou fotografiou, znázorňujúcou používanie predmetu.

Práca múzejníka

_DSC0118Prácou na výstave sa návštevník  do istej miery priblíži aj k práci múzejníka. Tomu sa tiež mnohokrát dostane do rúk predmet, pri ktorom musí pátrať po jeho názve, či spôsobe využitia. Po určení budúceho zbierkového predmetu je tento následne predložení na posúdenie tzv. Komisii pre tvorbu zbierok, ktorá odsúhlasí, prípadne zamietne, jeho zapísanie do fondu múzea. Až potom môže pracovník múzea predmet odborne spracovať a popísať. Dané záznamy sú zachytené na kartách druhostupňovej evidencie, ktoré sa stávajú akýmsi „rodným listom“ každého zbierkového predmetu.

 

_DSC0023S viacerými typmi týchto kariet, využívanými počas existencie múzea, je možné oboznámiť sa v závere výstavy. Prvé karty druhostupňovej evidencie sa začali v Gemersko-malohontskom múzeu evidovať od roku 1975 ručne písanou formou, podľa ktorých ich následne napísal dokumentátor múzea na písacom stroji, a nalepil i fotografiu daného predmetu. Elektronicky sa začali spracovať karty od roku 2000. Fotografia zbierkového predmetu sa priložila v digitalizovanej podobe, a karta sa jednoducho vytlačila z počítača. Dnes múzejníci opisujú novozískané predmety on-line a karta sa následne vytlačí z internetovej stránky.

Výstava je verejnosti prístupná až do 31. augusta 2013. Kurátormi výstavy sú historička PhDr. Éva Kerényi, etnografka Mgr. Ľudmila Pulišová a archeológ PhDr. Alexander Botoš.

 

 

 

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA