Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 15. augusta 2020

Výsledky doterajších volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji

9. novembra 2017 | Komentáre: 0 |

Voľby do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) sa po prvý raz konali jednokolovo v sobotu 4. novembra.

V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) sa o post predsedu VÚC uchádzalo dovedna 17 kandidátov. Víťazom sa stal nezávislý kandidát Ján Lunter, ktorý od občanov získal 99.169 hlasov, teda 48,53 percenta. V 49-člennom zastupiteľstve BBSK budú mať najväčšie zastúpenie nezávislí kandidáti. Obsadia celkom 22 kresiel. Za nimi nasleduje strana Smer-SD s 15 poslancami. Strana SMK-MKP bude mať piatich zástupcov, SaS a OĽaNO spolu štyroch a po jednom poslancovi budú mať strany SNS, Most-Híd a ĽS Naše Slovensko.

V BBSK prišlo k volebným urnám 212.360 voličov, čo predstavuje volebnú účasť 40,29 percenta.

TASR prináša výsledky doterajších volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

9. novembra 2013 – V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) bolo v prvom kole volieb do regionálneho zastupiteľstva, ktoré má 49 kresiel, zvolených za koalíciu Smer-SD, KDH 25 poslancov, NEKA získali 13 mandátov, SMK-MKP päť, koalícia SDKÚ-DS, NOVA, SaS dve, SNS jedno, SZ jedno, koalícia ĽS-HZDS, HZD jedno a ĽSNS jedno kreslo. Účasť voličov dosiahla v prvom kole 24,59 percenta. O post predsedu VÚC sa uchádzalo 11 kandidátov. Do druhého kola, ktoré sa konalo 23. novembra 2013 postúpili Marian Kotleba (ĽSNS) a Vladimír Maňka (Smer-SD, SZ, HZD, ĽS-HZDS, SMS, SMK-MKP, KDH). Županom sa stal Marián Kotleba.

14. novembra 2009 – Uskutočnilo sa prvé kolo volieb do orgánov VÚC Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK). V regionálnom zastupiteľstve, ktoré malo 49 kresiel, obsadila koalícia ĽS-HZDS, Smer-SD 27 kresiel, SMK sedem, SDKÚ-DS  šesť, HZD, SNS tri kreslá, koalícia Most-Híd, SZ jedno a nezávislí kandidáti päť kresiel. Volebné komisie registrovali v prvom kole účasť 27,06 percenta. O post predsedu sa uchádzali deviati kandidáti. Do druhého kola volieb predsedu vyššieho územného celku 28. novembra 2009 postúpili Vladimír Maňka (Smer-SD a ĽS-HZDS) a Jozef Mikuš (SDKÚ-DS, KDH, OKS, Konzervatívni demokrati a SaS). Predsedom sa stal Vladimír Maňka.

26. novembra 2005 – V Banskobystrickom samosprávnom kraji bolo v prvom kole volieb do 49-členného regionálneho parlamentu zvolených 18 poslancov koalície Smer-SNS-HZD, koalícia SDKÚ-DS-KDH mala deväť poslancov, koalícia KSS-HZDS-PSNS-ZSNS deväť poslancov, SMK mala osem zástupcov a piati poslanci kandidovali ako NEKA. Na voľbách sa v prvom kole zúčastnilo 18,65 percenta voličov. O post predsedu sa uchádzalo sedem kandidátov. Do druhého kola volieb predsedu VÚC 10. decembra 2005 postúpili Milan Murgaš z koalície Smer-SNS-HZD-KDH-SZS a Jozef Mikuš z koalície SDKÚ-DS. Predsedom sa stal Milan Murgaš.

1. decembra 2001 – V historicky prvých voľbách do orgánov Banskobystrického samosprávneho kraja zvolili do regionálneho zastupiteľstva 22 poslancov koalície HZDS-Smer, 15 kresiel získali zástupcovia SMK, sedem nominanti koalície SDKÚ-KDH-DS-ANO, štyri SDĽ a jedno nezávislý kandidát. Volebná účasť v prvom kole volieb dosiahla 24,16 percenta. O post predsedu sa uchádzalo 16 kandidátov. V druhom kole volieb predsedu BBSK, ktoré prebiehalo 15. decembra 2001 sa stretli Milan Marčok nominovaný koalíciou HZDS-Smer a Jozef Mikuš (SDKÚ-KDH-DS-ANO). Za predsedu bol zvolený Milan Marčok.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: bystricoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA