Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. novembra 2020

Výsledky celokrajskej dopravnej akcie z piatka 10. januára

23. januára 2014 | Komentáre: 0 |

10. januára prebehla celokrajská dopravná akcia zameraná na nosenie reflexných prvkov u chodcov. Táto povinnosť je súčasťou zmien v cestnom zákone.

Podľa nového zákona budeme povinní za zníženej viditeľnosti nosiť reflexné prvky nie len mimo obce, ale aj v obci. V inom prípade môžeme obdržať blokovú pokutu vy výške 50 eur!

vesty_res„Od začiatku tohto roku došlo k zmenám v cestnom zákone, kde sa rozšírila povinnosť chodcov idúcim po krajnici alebo po okraji vozovky. Títo budú musieť mať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Tieto zmeny si vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov, pričom možno povedať, že táto skupina účastníkov v cestnej premávke je najzraniteľnejšia. V prípade, že chodci nebudú mať povinné reflexné prvky, môže im byť uložená bloková pokuta až do výšky 50 eur. V tejto súvislosti nám nedá nespomenúť skutočnosť, že v prvom rade samotnému chodcovi by malo záležať na jeho vlastnej bezpečnosti, a teda našim cieľom nie je chodcov pokutovať, ale našou prioritou je naučiť ich chrániť si vlastný život a zdravie. Teda je veľmi dôležité, aby bol chodec na ceste viditeľný, a tým sa stáva práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinuje nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, bude omnoho viditeľnejším a zvýši tak svoju bezpečnosť,“ uviedla pre Echoviny.sk hovorkyňa KRPZ BB mjr. PhDr. Petra Vašková.

Ako Vašková ďalej uviedla, polícia v Banskobystrickom kraji vykonala počas piatka (10.1), celokrajskú osobitnú kontrolu predovšetkým preventívneho charakteru, ktorá bola zameraná na nemotorových účastníkov v cestnej premávke a používanie reflexných prvkov. Nemotoroví účastníci boli príslušníkmi polície upozorňovaní na novozavedenú povinnosť používania reflexných doplnkov už nielen mimo obce, ale aj v obci.

Do akcie bolo zapojených celkom 97 policajtov.

Počas kontroly bolo zistených až 234 priestupkov, pričom z uvedeného počtu išlo v 109 prípadoch o priestupky u vodičov motorových vozidiel.

Čo sa týka nemotorových účastníkov, bolo zistených 8 dopravných priestupkov, kde v 2 prípadoch išlo o priestupky cyklistov a v 6 prípadoch o porušenia chodcov.

S cieľom ešte efektívnejšieho a pozitívnejšieho pôsobenia na účastníkov cestnej premávky a ich ochranu pred následkami dopravných nehôd na zdraví a živote bude polícia v našom kraji vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie opakovane.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA