Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 24. apríla 2019

Vo Veľkých Teriakovciach sa so zimou rozlúčili upálením Moreny

7. apríla 2019 | Komentáre: 0 |

V obci Veľké Teriakovce sa so zimou rozlúčili v duchu ľudových tradícií. V sobotu (6. 4.) sa tam už po deviatykrát uskutočnil program vítania jari s názvom Morena, Morena, do Rimavy hodená.

Popoludní sa od tamojšieho kultúrneho domu vybral sprievod smerom k historickej budove mlyna, kde Morenu zapálili a hodili do rieky Rimava.

„Je to krásna akcia, keď vynesieme Morenu, túto škaredú zimu, a vítame jar. Program nám tento rok trochu pokazil dážď. Účasť je oproti predošlým ročníkom síce slabšia, ale aj tak prišlo dosť ľudí,“ povedal Marian Hano, obecný poslanec a predseda OZ Teriakovčan, ktoré akciu spolu s obcou zorganizovalo.

Program pokračoval v kultúrnom dome, kde sa návštevníkom postupne predstavili folklórne súbory Lieščina a Lieskovček z Rimavskej Soboty, deti z Materskej školy Veľké Teriakovce a fujarista Milan Katreniak z Tisovca. Súčasťou podujatia bola aj súťaž o najkrajšiu Morenu a remeselnícky jarmok.

„Každoročne pozývame remeselníkov, s ktorými pripravíme jarný jarmok. Väčšinou ho robíme vonku, no keďže nám zapršalo, museli sme sa vtesnať do kultúrneho domu. Myslím si, že to nie je na škodu, aspoň sme trošku bližšie k sebe,“ skonštatoval Hano.

Na tradičnom vynášaní Moreny nesmelo chýbať chutné občerstvenie. K tejto časti podujatia prispel aj starosta Kamil Kučera s manželkou. „Snažili sme sa členom občianskeho združenia pomôcť, tak sme od rána piekli buchty. Najprv nám nekysli, potom sme nevedeli zohnať droždie, ale nakoniec sa nám to podarilo. Verím, že im budú chutiť. Najskôr sme spravili obyčajné buchty, ale drhli nás, tak sme ich pomocou cukrárenskej striekačky naplnili lekvárom,“ opísal starosta.

Jar na volanie Teriakovčanov zareagovala a po chvíli sa nad regiónom vyjasnilo. Organizátori už teraz vedia, že sa o rok zídu aj jubilejnom na desiatom ročníku. „Je dôležité uchovávať naše zvyky a tradície. Snažíme sa sem prilákať aj ľudí z mesta. Minulý rok u nás boli súbory z Poltára, takže podujatie má aj nadregionálny charakter,“ uzavrel organizátor Marian Hano.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA