Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. decembra 2020

V Tisovci uvažujú nad revitalizáciou areálu pri Šťavici

2. júla 2014 | Komentáre: 0 |

Prioritou bude zachovanie voľného prístupu k prameňu pre ľudí.

 

Areál pri Šťavici bol kedysi jedným z centier spoločenského a kultúrneho života v Tisovci, v súčasnosti je však nevyužitý a chátra. Mesto zvažuje možné spôsoby jeho rekonštrukcie, prihliadať chce v prvom rade na záujmy verejnosti.

Okolie prameňa bolo v minulosti hojne navštevované obyvateľmi Tisovca a využívané na kultúrne,  športové či oddychové aktivity.  V lokalite sa nachádzal aj bufet  a drevená tančiareň, ktorá však v roku 1998 vyhorela. V súčasnosti je areál pri Šťavici opustený a nevyužíva sa. O okolie prameňa sa pred tromi rokmi zaujímala spoločnosť Univod, ktorá tam chcela vybudovať plničku minerálnej vody. Kvôli tomuto zámeru bolo v územnom pláne mesta zmenené využitie areálu na účely priemyselnej zóny. Tento projekt sa však nikdy nerealizoval a s najväčšou pravdepodobnosťou je už definitívne minulosťou. „Nemáme o nich žiadne informácie a nevieme, či táto spoločnosť  ešte vôbec funguje,“ konštatoval primátor Tisovca Peter Mináč. Ako doplnil, Univod  dal na mieste navŕtať aj vrty potrebné pre stáčanie minerálnej vody, momentálne sú však zapečatené a nikto ich nevyužíva. Firma chcela pôvodne od mesta pozemky pri Šťavici dokonca odkúpiť, mestské zastupiteľstvo to však vtedy odmietlo a pozemky zostali vo vlastníctve samosprávy.

stavica3

Mesto by po neúspechu investora chcelo do lokality vrátiť život samo a v tejto súvislosti sa zaujímalo o názory ľudí na prípadné rekreačné využitie areálu. Podnet vyšiel z mestského zastupiteľstva, kde sa prerokovávali možnosti obnovy areálu a poslanci sa nakoniec rozhodli opýtať na názor priamo obyvateľov mesta. Stalo sa tak prostredníctvom ankety, ktorá bola zverejnená na internetovej stránke mesta od 3. marca do 14. apríla 2014. V ankete hlasovalo 262 respondentov, pričom takmer polovica z nich by pri Šťavici chcela mať funkčný amfiteáter na kultúrne a športové využitie. Z ostatných možností ľudia najviac hlasovali za vytvorenie oddychového parku či botanickej záhrady V. Vraného.

Amfiteáter na kultúrne a športové využitie 49%
Oddychový park 15%
Botanická záhrada V. Vraného 10%
Ohniská na rodinné grilovanie 9%
Lezecká stena 9%
Reštaurácia + ubytovanie 5%
Multifunkčná budova na organizovanie škôl v prírode  3%
Celkom hlasov: 262

Okrem vyčlenenia finančných prostriedkov však bude potrebné vykonať aj ďalšie úkony, napríklad vypracovať projektovú štúdiu a zabezpečiť finančné krytie projektu. „V prvom rade však bude potrebná zmena územného plánu,“ uviedla Jana Maďarová z oddelenia výstavby, životného prostredia a rozvoja mesta Tisovec. Ako dodala, mesto by chcelo postupne v lokalite vybudovať aj ďalšie objekty. „Areál by sme chceli postupne uviesť do pôvodného stavu, teda napríklad obnoviť aj tančiareň či bufet,“ povedala Maďarová. V prípade dostatku financií by sa časom mohli realizovať aj ostatné možnosti, na ktoré sa mesto pýtalo v ankete. Získať potrebné prostriedky by v Tisovci chceli okrem vlastných zdrojov aj z rôznych grantových programov a nadácií.

Mesto teraz zvažuje ďalšie konkrétne kroky pri využití areálu a teoreticky ešte do úvahy prichádzajú oba varianty –  oddychový a športový areál alebo priemyselná zóna s plničkou. Druhá možnosť je však v súčasnosti oveľa menej pravdepodobná, keďže štát nie je naklonený podporovaniu nových plničiek minerálnych vôd a aj to môže byť jeden z dôvodov, pre ktoré  skrachovali plány Univodu. Mesto podľa primátora momentálne neregistruje záujem žiadneho ďalšieho podnikateľského subjektu o areál, ak by sa však objavil, musel by splniť stanovené podmienky. „Či už areál Štavice budeme riešiť sami alebo s investorom, hlavnou prioritou mesta bude v každom prípade zachovanie verejného a bezplatného prístupu k prameňu pre ľudí,“ uzavrel primátor.

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA