Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. septembra 2019

V Tisovci krv tiekla prúdom

28. septembra 2010 | Komentáre: 0 |

V Tisovci dnes naozaj krv tiekla prúdom. Všetci sa však svojej krvi vzdali dobrovoľne s cieľom pomôcť iným. Miestny spolok Slovenského červeného kríža (MS SČK) Tisovec, totiž pri príležitosti nedávneho Dňa srdca a blížiaceho sa podujatia s názvom Študentská kvapka krvi, zorganizoval dobrovoľný odber krvi mobilnou jednotkou Národnej transfúznej služby.

Od 7:30 do 10:00, v priestoroch Mestského kultúrneho strediska Tisovec, mal dnes každý občan od 18 do 60 rokov, možnosť pomôcť svojou krvou zachrániť iný ľudský život. Po vyplnení dotazníka sa darcovi odobrala vzorka na rýchle vyšetrenie a pokiaľ boli výsledky v norme, prebehol samotný odber. Darcovi sa odobralo približne 400 ml krvi do sterilných odberových vakov. Krv následne putovala do Národnej transfúznej stanice v Banskej Bystrici a tá krv rozdelí do zariadení, ktoré ju práve potrebujú na záchranu ľudských životov. Tisovčania tak dnes zachránili minimálne 35 ľudských životov, rovnajúcich sa 35 odberom, uskutočneným tesne pred ukončením akcie.

Miroslava Bancíková, predsedníčka MS SČK, bola s dnešnou akciou veľmi spokojná. Prezradila nám, že darcovia sú najmä študenti, ale krv neváhali darovať aj vyššie vekové kategórie a najstarší darca mal 60 rokov. Bancíková bola hrdá aj na to, že odber krvi sa uskutočnil už po siedmykrát a spolku sa tak podarilo zhromaždiť približne 300 vakov krvi. Krv je podľa nej najvzácnejšia a nenahraditeľná tekutina a na otázku, prečo ísť darovať krv, odpovedá: „Krv by mal ísť darovať každý zdravý človek, lebo krv potrebujú deti, ženy, muži, matky a otcovia – skrátka človek.“ Vyjadrila tým nevyhnutnosť darcovstva, pretože krv môže potrebovať naozaj každý človek, každý z nás. Vďaky tým, ktorí si to uvedomili a prišli dnes darovať svoju krv, akcia splnila svoj účel, pretože každý jeden odber, sa rovná jednému zachránenému ľudskému životu.

A okrem toho, že svojou krvou môžete zachrániť iný ľudský život, darcovstvo prospeje aj vám. Darovanie krvi je totiž „tréningom“ organizmu na mimoriadne situácie spojené so stratou krvi. Takisto prispieva aj k regenerácii organizmu, pretože úbytok krvi pri darovaní „vyprovokuje“ organizmus k tvorbe nových, neopotrebovaných krviniek. A v neposlednom rade je darcovstvo prejavom ľudskosti a solidarity. Naša krv môže pomôcť iným a nikdy predsa nevieme, kedy aj my, alebo naši blízky, budeme potrebovať rovnakú pomoc. Preto by malo byť darovanie krvi bežnou súčasťou životov nás všetkých.

ZDROJ: Echoviny.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA