Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. februára 2020

V rekreačnej oblasti Kokava – Línia sa opäť tvorilo. Konal sa tam už 27. ročník medzinárodného umeleckého tábora LETAVY

14. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

Takmer 250 ľudí zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Poľska, Francúzka aj Švajčiarska, sa uplynulý týždeň stretlo v rekreačnej oblasti Kokava-Línia. Pre účastníkov umeleckého tábora bolo pripravených 12 tvorivých dielní. Medzi tie tradičné, ako dielňu keramiky, maľby, pantomímy, fotografie, hereckú, tanečnú či literárnu dielňu, zaradili organizátori, tak ako každý rok, opäť aj novinky. Podľa slov zakladateľa a spoluorganizátora letáv, Mariana Lacka, tento rok bola jednou z noviniek dielňa Stand Up Comedy a Slam Poetry. “ Ide o to, že človek, ktorý má odvahu, predstúpi pred obecenstvo a zabáva ho svojimi slovnými výstupmi“ vysvetlil nám podstatu tvorby v tejto novej dielni Marian Lacko. Ďalším podľa jeho slov znovu pokusom o dielňu bola “

plastika a malý objekt“, kde z rôznych materiálov vytvárali účastníci menšie sochy a plastiky poprípade väčšie šperky. „Táto dielňa úzko spolupracuje s dielňou umeleckého kováčstva, pretože je tam podobný materiál aj tí ľudia si navzájom pomáhajú“ dodal zakladateľ letáv.

Práve umelecké kováčstvo sa na letavách v poslednej dobe teší stále väčšej popularite aj zo strany žien. Tento rok si prácu v kováčskej dielni vyskúšali tri nádejné kováčky.“ Po minulom roku, keď som bola v šperkárskej dielni, som to sledovala, tú atmosféru a aké výrobky sa tu vyrobili“ povedala nám jedna z účastníčok v kováčskej dielni a dodala, že ju lákal najmä pocit vyskúšať si to.“ Nemám možnosť vyskúšať si kováčstvo nikde inde. Sú rôzne tvorivé dielne počas roka, ale umelecké kováčstvo, o tom som nepočula, takže tu je to jedinečná príležitosť“

dodala.

Najväčší záujem bol tradične o dielňu hereckú. No núdzu o účastníkov nemala ani jedna z tohtoročných dvanástich dielní. Mnohí účastníci sa sem vracajú každý rok a aj medzi lektormi sú doslova letavské stálice.

Jednou z nich je aj Hanka Štrbová, ktorá vedie dielňu keramiky. Na Letavy prichádza každoročne a vždy tu nájde niečo nové.“ Každý rok ma tí účastníci prekvapia, s tým, čo vymyslia. Koľko krát je to milé, vtipné, a vždy som prekvapená ako im to dobre ide“ povedala s úsmevom “ Už to že sem prídu, aj keď nikdy s hlinou nerobili, ale chcú z nej niečo vytvoriť, je polovica práce hotovo, a ja im len ukážem technologický postup, čo a ako urobiť“ povedala nám Hanka Štrbová.

Pre letavákov bol počas tvorivého týždňa tradične pripravený aj pestrí program.“Tí frekventanti cez deň pracujú v dielňach a večer po 20-tej hodine až do pol noci sú pre nich pripravené vystúpenia rôznych muzikantov, kapiel, divadiel a podobne“ povedal na margo programu Marian Lacko.

Na záver umeleckého tábora je vždy prezentácia všetkého, čo tu počas týždňa účastníci umeleckého tábora vytvorili. V piatok to bola vernisáž výtvarných dielní. Sobotňajšie popoludnie patrilo hercom, tanečníkom, literátom, pantomíme aj  Stand Up Comedy. „Všetky dielne sa tento rok odprezentovali veľmi kvalitnými výstupmi“ povedal Marian Lacko. Podľa jeho slov, tohtoročné letavy ohodnotili aj nestranní pozorovatelia, ako jedny z najlepších, čo sa vytvorených vecí týka.“To, o čo sa tu stále snažíme, je najmä kvalita a myslím že sa to v plnej miere podarilo aj tento rok“ dodal na záver zakladateľ a spoluorganizátor Letáv, Marian Lacko.

ZDROJ: Echoviny.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA