Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. júna 2019

V Klenovci Jánošíka chytili, v Utekáči našli jeho poklad

20. marca 2013 | Komentáre: 1 |

300. výročie popravy známeho zbojníka si pripomenuli v Utekáči, v Klenovci ostala spomienka v prírode a folklóre.

Juraj Jánošík – postava podobná anglickému Robinovi Hoodovi, či švajčiarskemu Williamovi Tellovi nie je v strednej Európe neznáma. Nárok si na neho robia i okolité národy, najmä Poliaci.

Pôvodne kuruckého vojaka z oddielov Františka II. Rákociho, neskôr cisárskeho vojaka zlákal zboj po zoznámení s väzneným kapitánom zbojníckej družiny Tomášom Uhorčíkom. Sám mu v roku 1710 pomohol ujsť, aby sa už ako 23-ročný stal kapitánom zbojníckej družiny.

Jánošíkove pôsobenie ako zbojníka netrvalo dlho, ráta sa na necelé dva roky. Aj za krátky čas však vzniklo mnoho legiend, ktoré sa ústnym podaním zachovali až dodnes. Už po dvoch rokoch zbíjania bol Jánošík najpopulárnejším zbojníkom široko – ďaleko a uhorské stavy zvýšili úsilie, aby ho dolapili.

Osudné zimovanie u kamaráta v Klenovci

Jánošík vo filme Paľa Bielika (1962)

Jánošík vo filme Paľa Bielika (1962)

V Klenovci Jánošíka chytili až dvakrát. Prvýkrát na jeseň 1712 spolu s Tomášom Uhorčíkom, ktorý po 9 rokoch prestal zbíjať, oženil a usadil sa pod menom Martin Mravec v Klenovci. Uväznili ho v Hrachovskej pevnosti, odkiaľ sa mu podarilo ujsť.

Už začiatkom roku 1713 ho u Tomáša Uhorčíka, alias Martina Mravca v Klenovci chytili opäť, vďaka neznámemu zradcovi. Oboch ich previezli do vranovského kaštieľa v Palúdzke pri Liptovskom Mikuláši. Tu ich väznili až do procesu.

16. marca 1713 bol Jánošík obvinený z viacerých lúpeží a vraždy. K vražde sa však ani po mučení nepriznal. História dodnes nedokázala, že by bol Jánošík niekedy pri svojom lúpení niekoho zranil, alebo zabil. Napriek tomu 17. marca 1713 súd vyniesol najťažší rozsudok smrti a ešte v ten deň bol Jánošík popravený obesením na hák.

Jánošík mal ukryť poklady pri Utekáči

Už krátko po smrti začala rásť jánošíkovská legenda, legenda o odvážnom zbojníkovi, čo „rovnal svet“, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“. Ľudová fantázia ho obdarila priam rozprávkovými vlastnosťami, zázračnou silou, neobyčajnou rozvahou a odvážnymi činmi. Stal sa hrdinom mnohých ľudových piesní a povestí. Legendami bol opradený aj jeho poklad, ktorý mal zakopať na neznámom mieste.

Podľa rekonštrukcie historických záznamov z vypočúvania a mučenia Jura Jánošíka sa nadšencom histórie podarilo identifikovať lokalitu, ktorú prezradil ako svoju skrýšu. Pri výsluchu Jánošík vypovedal, že „je tam, ako sa ide z Jablonky do Klenovca cez Cisárske vrchy. Táto veta zostala 300 rokov nepovšimnutá, až kým rébus nevyriešili miestni pamätníci. V Cisárskych vrchoch spoznali Cisársky vrch nad osadou Drahová a neskôr sa podarilo identifikovať aj osadu Jablonka, ktorá však už zanikla. Miestni ľudia si ju však pamätajú z rozprávania starých rodičov. A tak sa podarilo nájsť aj približné miesto Jánošíkovho pokladu.

Nachádza sa 7 kilometrov od Utekáča, v časti Ďurkovka, kde pri príležitosti výročia Jánošíkovej popravy odhalili drevenú sochu národného hrdinu a nový náučný chodník. Na podujatie sa prišlo pozrieť približne 800 ľudí.

 

V Terchovej pripomína Jánošíka takýto monument

V Terchovej pripomína Jánošíka takýto monument

V Klenovci Jánošíka na prílev turistov zatiaľ nevyužili

V Klenovci si Jánošíkovskú tradíciu pripomínajú v piesňach a tancoch Klenovských folklórnych súborov a počas tradičného podujatia Klenovská rontouka. Zapamätali si ho aj miestne názvy – Jánošíkova skala na Klenovskom Vepri , či studnička Jánošíkova slza. Priamo v obci nájdeme Jánošíkovu ulicu, Jánošíkov lesík i zastávku. Ako spomienku na miesto, kde býval kedysi Tomáš Uhorčík pod falošným menom Martin Mravec ostal nad Klenovcom Mravcov vršok.

Vo väčšej miere Klenovec Jánošíkovskú tradíciu nevyužil napriek tomu, že o pobyte zbojníka v Klenovci jestvuje niekoľko jasných historických dôkazov. Možno po 300 rokoch nájde inšpiráciu práve v Utekáči, kam turisti určite zavítajú za atmosférou Jánošíkovho pokladu.

Zdroj: Echoviny.sk, wikipedia.com, klenovec.sk, terchova.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  Stanislava Zvarová | 20. marca 2013 | 13:58 | 13:58

    Milý autor článku, ďakujeme za propagáciu, a uisťujem, že Klenovec šancu, propagovať Jánošíkovskú tradíciu určite využije, nechajte sa prekvapiť. Spolupracovali sme na podujatiach, ako bolo napr. Jánošíková skrýša. Na Klenovskej Rontouke, ale časť programu bude patriť práve tejto legende.

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA