Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. januára 2021

V gotickom kostole v R.Brezove prebieha výskum

3. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

Gotický kostol v Rimavskom Brezove je už šiesty rok v rukách odborníkov z oblasti reštaurátorstva, kunsthistórie, dendrológie a archeológie.

Počas uplynulých rokov vydal brezovský kostol mnoho tajomstiev – pôvodnú sedemsto ročnú kamennú podlahu, latinský nápis z poreformačného obdobia na víťaznom oblúku, odkrytie dosiaľ neobjavených fresiek, latinský nápis s datovaním na predele barokového oltára.

Vďaka schváleniu projektu s názvom Prípravné dokumentácie ku komplexnej obnove Evanjelického kostola v Rimavskom Brezove Ministerstvom kultúry SR v programe Obnovme si svoj dom a realizácii architektonicko – historického výskumu boli objavené okná na gotickej stene a vstup na emporu, ktorá bola umiestnená v 18. storočí na severnej stene pôvodného chrámu. Výskum a dokumentáciu spracovala kunsthistorička Mgr. Ľubica Fillová.

Súčasťou schváleného projektu je aj reštaurátorský výskum lode gotického kostola, ktorý je realizovaný Mgr. art. Miroslavom Janštom. Dendrologický výskum krovu a jeho dokumentáciu zhotovil Prof. Ing. Ladislav Reinprecht, CSc. Projektová dokumentácia ako aj archeologický výskum exteriéru chrámu budú ukončené v treťom štvrťroku 2012. Všetky výskumy sú vykonávané pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica, pracovisko Lučenec.

Komisia MK SR schválila v roku 2012 v programe Obnovme si svoj dom aj projekt Cirkevnému zboru ECAV na Slovensku Rimavská Baňa s rovnakým zámerom realizácie prípravných dokumentácií t. j. projektovej dokumentácie a archeologického výskumu exteriéru kostola.

Cieľom spomínaných výskumov je zhotovenie odborných podkladov ku komplexnej obnove Gotických kostolov v Rimavskom Brezove i v Rimavskej Bani. Výsledkom projektov budú špecializované prípravy pre záchranu nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok, ktoré sú súčasťou Gotickej cesty Spiš – Gemer.

Zdroj: J. Miháliková, ev. farárka

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA