Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 7. marca 2021

V CVČ Hnúšťa sa dá športovať, starať o zvieratá, naučiť nový jazyk, spoznať región, alebo sa hoci stať YouTuberom

8. augusta 2018 | Komentáre: 1 |

Výučbu jazykov, športovanie, starostlivosť o zvieratá, ale aj spoznávanie histórie, kultúry a prírody regiónu, či dokonca príležitosť získať znalosti potrebné pre YouTubera.

Všetky tieto možnosti aktívneho a zmysluplného trávenia mimoškolského či mimopracovného času ponúka Centrum voľného času (CVČ), sídliace v Dome služieb na Francisciho ulici. O aktivitách CVČ a jeho fungovaní sme sa porozprávali s riaditeľkou tejto inštitúcie Janou Paučovou.

Čo všetko ponúka CVČ Hnúšťa záujemcom?
V zmysle zákona, ktorým sa riadime, by sme mali poskytovať služby ľuďom od štyroch do 30 rokov, takže máme aj starších členov ako deti. Poskytujeme v prvom rade pravidelnú záujmovú činnosť vo všetkých oblastiach, ktoré vymedzuje legislatíva.

Najviac záujmových útvarov máme v športovej oblasti – futbalové, volejbalové či bedmintonové, ale ponúkame aj fit cvičenie pre deti. V kultúrno-estetickej oblasti máme folklórny súbor a mažoretky. Z prírodovednej oblasti je veľký záujem o útvary, ktoré súvisia s chovom a starostlivosťou o zvieratá.

V jazykovej oblasti ponúkame základy taliančiny pre deti, ako aj angličtinu. Tohto roku sme mali z technickej oblasti krúžok YouTuber a vidíme záujem o útvary z tejto IT oblasti aj do budúceho roka. Máme tiež relax klub pre deti, kde prevláda voľná hra, ale zvykneme tam napríklad aj variť, piecť či vyrábať vlastné hry.
Okrem pravidelnej činnosti poskytujeme tiež príležitostnú. To sú rôzne akcie, ktoré robíme nielen pre členov CVČ, ale aj pre iné deti a rodinných príslušníkov. Robíme ich cez prázdniny i víkendy, organizovali sme napríklad výlety, kam šli aj rodičia a starí rodičia. To je vlastne zámer, aby si voľný čas užívala celá rodina spolu.
Máme veľmi dobrú spoluprácu s rôznymi organizáciami v meste. Napríklad minulý rok sme v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou Malohont robili súťaž pre školy o našom regióne, jeho histórii, kultúre a prírode. Myslím, že to malo veľmi dobrý ohlas. Spolupracujeme aj s občianskym združením (OZ) Horná Rimava, alebo so Seniorklubom.

Koľko členov navštevuje všetky tieto útvary?
Na začiatku minulého školského roka si k 15. septembru 2017 podali žiadosti spolu 290 ľudí. Ich počet sa počas roka pohyboval smerom hore i dole. Bolo obdobie, keď sme mali aj 306 členov a nakoniec sme teraz v júni skončili s 292 členmi.

Napríklad v krúžku Domáci maznáčikovia, kam chodia deti z prvého školského stupňa, sme mali až taký záujem, že sme všetkých záujemcov nemohli uspokojiť, pretože nemôžeme ísť ku zvieratám s 12 deťmi. Takže vždy, keď sa niekto odhlásil, sme mali náhradníkov. Prípadne, ak niekto navštevoval jeden krúžok a videl aktivity v druhom a páčili sa mu, prihlásil sa aj tam. Členstvo vo viacerých útvaroch neobmedzujeme. Pokiaľ je v nich miesto, môže jeden človek navštevovať i viac krúžkov.
Čo sa týka veku, zhruba 70 percent všetkých našich členov je do 15 rokov.

Ponúkate nejaké aktivity aj cez prázdniny?
Áno, napríklad nedávno v júli nás navštívili deti z poľského družobného mesta. Vytvorili sme teda skupinu rovesníkov zo slovenských a poľských detí a zobrali sme ich na niekoľko výletov a spoločných aktivít na ich bližšie vzájomné spoznanie.
V auguste organizujeme týždňový tábor s dennou dochádzkou. Minulý rok sme začínali s 20 deťmi, tohto roku ich máme prihlásených už 30. Na tento tábor sme si podali aj projekt do Nadácie Tesco s názvom Otvor srdce pre región a dostali sme grant 600 eur na zakúpenie pomôcok.
Cieľom tábora je, aby deti spoznali zákutia, ktoré môžu neskôr navštíviť s rodičmi. Budeme nielen v Hnúšti, ale navštívime napríklad aj Drienčany, Maginhrad a iné zaujímavosti v okolí.
Viete vykryť túto širokú škálu aktivít z financií, ktoré máte k dispozícii?

Myslím si, že mesto nám dosť vychádza v ústrety. Snažíme sa postupne obnovovať a dopĺňať aj vybavenie a všetko ostatné. Zatiaľ sa nám to darí. Samozrejme, pokiaľ sa dá, uchádzame sa aj o granty. Minulý rok sme napríklad vďaka pomoci Mestského kultúrneho strediska v Hnúšti dostali príspevok z Coca-cola kamiónu na jednu veľkú akciu, ktorú sme robili v spolupráci s OZ Včelí kRaj na Liešnici pri Kokave nad Rimavicou.
Sú priestory, v ktorých sídlite, postačujúce na vašu záujmovú činnosť?
Áno, zatiaľ sú postačujúce. Postupne, keď ich budeme ďalej vybavovať, doplníme napríklad relaxačné vaky, ktoré by deti chceli. Myslím si, že takým plusom týchto priestorov, hoci sú na druhom poschodí, je to, že nie sme v škole. Rodičia ani deti nás teda priamo nespájajú so školským prostredím, čo môže byť pre niekoho výhodou.
Ak sa niekto chce prihlásiť na aktivity CVČ na nadchádzajúci školský rok, dokedy tak musí urobiť?
Prihlášky chceme zverejniť už teraz v auguste, pretože niektoré útvary, najmä športové a folklórny súbor, začínajú fungovať už prvý septembrový týždeň. Pre ostatných to stačí urobiť v prvý či druhý septembrový týždeň.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny , Foto: CVČ Hnúšťa


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  Public Pic | 12. augusta 2018 | 17:34 | 17:34

    Super článok, dobré čítanie!

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
FacebookPosledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA