Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 1. júna 2020

UTEKÁČ: Halmanov kopec vraj odkryl staré hradisko

29. marca 2012 | Komentáre: 0 |

Milan Pupala na mieste, kde sa nachádzajú zvyšky kamenného hradiska

Utekáč v okrese Poltár by sa mohol zaradiť k archeologickým lokalitám na juhu stredného Slovenska. Usiluje sa o to amatérsky archeológ a historik Milan Pupala, ktorý pri prieskume terénu so žiakmi krúžku histórie objavil podľa vlastných slov staroslovanské hradisko. To je situované nad obcou v lokalite Halmanov kopec. Pupala tvrdí, že našiel zvyšky ohradenia, ktoré mali patriť veľkému objektu. Ten mal slúžiť na ochranu a život ľuďom aj zvieratám.

Pupala datuje zvyšky hradiska do obdobia, keď ešte Utekáč neexistoval. „Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1593, hradisko pochádza podľa mojich zistení z 13. storočia. Podarilo sa mi ho lokalizovať aj zakresliť. Rozkladá sa na ploche 45 700 štvorcových metrov. Zvyšky kamenných múrov v severnej časti sú v presných líniách a podľa mňa je to dôkazom, že nie sú dielom prírody, ale človeka,“ hovorí Pupala.

Hradisko objavil popri hľadaní informácií o histórii obce a dôvodoch, prečo sa volá Utekáč. „Tento názov má len od roku 1919. Názov Utekáč môže súvisieť s príbehom o kráľovi Belovi IV., ktorého naháňali mongolské vojská a on tu pred nimi varoval svojich verných výkrikom – Utekajte. Pred mongolskými vojskami sa chvíľu skrýval aj v hradisku, ktoré potom Mongoli spustošili a zničili. Zostali po nich už len zvyšky múrov v severnej časti,“ vysvetľuje 61-ročný amatérsky historik.

Pupala už o náleze informoval aj pamiatkový úrad. Pamiatkari podľa obhliadky terénu nevedia potvrdiť, či v lokalite naozaj bolo staroslovanské hradisko, nevylúčili však možnosť archeologickej sondáže. Archeológ Alexander Botoš vysvetľuje, že v takýchto prípadoch by mal archeologickému prieskumu predchádzať povrchový prieskum, ktorý môže vykonať len kvalifikovaný archeológ.

Ak by sa na mieste našli predmety či stopy svedčiace o existencii archeologického náleziska, to by malo byť zaradené do centrálnej evidencie archeologických nálezísk. O archeologický výskum musí požiadať vlastník pozemku alebo ním poverená osoba. Celý prieskum terénu už potom podľa Botoša stojí iba na tom, či sa naň nájdu peniaze.

Pupala je presvedčený, že ak by sa nálezisko podarilo aspoň sčasti zreštaurovať, do lokality by to pritiahlo turistov. Po krachu sklárskeho priemyslu by Utekáč podobné oživenie privítal. „Možno by sme sa mohli stať druhou Striebornou,“ dodáva Pupala. Strieborná je nálezisko pri Cinobani, kde sa archeológom podarilo odkryť vyše dvesto žiarových hrobov. Prvý hrob v ňom objavil a archeológov na to upozornil tiež amatérsky archeológ Miroslav Peťko z Lovinobane.


ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA