Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. októbra 2020

Tretia najvyššia chorobnosť v kraji je v Rimavskosobotskom okrese

14. januára 2011 | Komentáre: 0 |

Ilustračné foto

Tak, ako predpokladali epidemiológovia, výskyt akútnych respiračných ochorení i chrípky v Banskobystrickom kraji sa po nástupe žiakov základných škôl po vianočných a novoročných prázdninách do školských lavíc výrazne zvýšil. Zmenila sa aj veková skupina, na ktorú vírusy v druhom kalendárnom týždni zaútočili. Kým pred týždňom evidovali epidemiológovia najvyšší výskyt oboch typov ochorení u najmladšej vekovej skupiny – teda detí od 0 do 5 rokov, tentoraz sú najviac postihnuté deti základných škôl, kde epidemiológovia evidujú až päťnásobné zvýšenie počtu chorých. Z tohto dôvodu sú však v kraji zatvorené len jedno predškolské zriadenia a jedna základná škola – obe v okrese Krupina. V absolútnych číslach to predstavuje takmer 5 tisíc prípadov.

V priemere o tisíc prípadov menej je vo vekovej skupine adolescentov (žiakov stredných škôl), ale rovnako aj v kategórii občanov v produktívnom veku – od 20 do 59 rokov. Najnižšia chorobnosť je u seniorov. V porovnaní s výskytom ARO a CHO s rovnakým obdobím vlaňajška však situácia vyzerá dramatickejšie – výskyt ARO je vyšší takmer o 40 percent a CHPO o 75 percent. Na rozdiel od vlaňajška však epidemiológovia v Banskobystrickom kraji neevidujú ani jeden prípad novej chrípky AH1N1.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v rámci celého Banskobystrického kraja aktuálne eviduje v druhom kalendárnom týždni v absolútnych číslach 6315 prípadov akútnych respiračných ochorení a 1029 prípadov chrípkových ochorení. Tieto údaje epidemiológovia banskobystrického RÚVZ analyzovali na základe hlásení 59 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 49 percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja. Chorobnosť v prípade bežných zimných ochorení horných ciest dýchacích tak aktuálne predstavuje 1841 prípadov na 100 tisíc obyvateľov kraja (údaj, ktorým sa relevantne dá porovnať chorobnosť v porovnaní s inými krajmi SR), chorobnosť na chrípku na 100 tisíc obyvateľov je vyše 300 prípadov.

Najvyššiu chorobnosť na ARO v Banskobystrickom kraji hlásia okresy Veľký Krtíš (3865 prípadov na 100 tisíc obyvateľov), Banská Bystrica (2330), Rimavská Sobota (takmer 2000), ale aj okresy Zvolen a Brezno. Chorobnosť na chrípku je opätovne najvyššia v okrese Veľký Krtíš (až 1560 prípadov na 100 tisíc obyvateľov), ale aj v okresoch Poltár, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Revúca. V porovnaní s uplynulým týždňom stúpol aj počet komplikácií z uvedených ochorení. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (173 prípadov), v 101 prípadoch zápalmi stredného ucha a v 81 prípadoch zápalom pľúc. Odborníci naďalej upozorňujú, že je potrebná zvýšená pozornosť preventívnym opatreniam – osobnej hygiene, dostatočnému telesnému pohybu, konzumácii zvýšeného množstvo ovocia, zeleniny, a rýb, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov. Je potrebné tiež často, ale krátko vetrať byty, ako aj predškolské a školské zariadenia.

ZDROJ: Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B.Bystrica

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA