Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. októbra 2020

Pri Tisovci a v okrese Revúca aj tohto roku postavili zábrany na migračných trasách žiab

1. apríla 2020 | Komentáre: 0 |

Viac ako dva kilometre zábran postavili aj v tomto roku ochranári a dobrovoľníci na štyroch hlavných migračných trasách žiab v našom regióne.

Osadili ich pri ceste medzi Muráňom a Muránskou Dlhou Lúkou, neďaleko Muránskej Lehoty, ale aj pri Tisovci.

„Postavením zábran sa však práca nekončí, naopak. Tu sa začína veľmi dôležitá fáza samotnej záchrany živočíchov, ktoré by veľa ľudí do ruky nechytilo ani za nič. Každý deň minimálne raz, niekedy dva až trikrát, podľa vývoja počasia, treba popri zábranách prejsť a vyzbierať žabky, ktoré sa tu sústredili,“ uviedla Jana Šmídtová zo Správy národného parku Muránska planina.

Ako ďalej povedala, aj keď by veľmi chceli ohradiť čo najviac úsekov, ktorými žaby tiahnu, nie je to v ich silách. „Preto budeme naozaj vďační, ak budú šoféri v tomto období ohľaduplní a spomalia, keď zbadajú hopkajúce či lezúce žaby na ceste. Pre niekoho môžu byť odporné a nevidia význam v ich existencii. Obojživelníky však zastávajú významné miesto v našej prírode – ako predátor hmyzu pomáhajú regulovať početnosť mnohých hmyzích druhov a ako potrava sú dôležitou súčasťou jedálnička iných živočíchov,“ dodala.

Správa NP MP ďakuje za pomoc Živej planine – Ervínovi Haplovi, Mišovi Šarovi, Peťovi Labošovi, Jankovi Šmídtovi a Andrejovi Borošovi, dobrovoľníkom – Zdenovi Pochopovi, Erike Denešovej, Jarkovi Brndiarovi, deťom – Terezke, Kike a Pavlínke Motyčkovým a Slavovi Šmídtovi, žiakom Špeciálnej základnej školy Revúca a ich pedagógovi Drahovi Kišovi a študentom Strednej odbornej školy Revúca aj ich pedagogičke Danke Chrapánovej za pomoc pri stavbe zábran na Strelnici, Uhliarskej a v Muránskej Lehote.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Správa NP MP, Foto: ilustračné, Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA