Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. decembra 2020

Samospráva Tisovca zvýšila platby za bývanie v nájomnej bytovke o 30 percent

19. februára 2020 | Komentáre: 0 |

Mesto Tisovec od začiatku roka zvýšilo platby za bývanie v nájomnej tridsaťbytovej bytovke na Jesenského ulici o 30 percent. Nájomné v jednotlivých bytoch tak v závislosti od ich rozlohy narástlo o sumy od 6,19 eura do 21,92 eura.

Na jednom z posledných zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) o tom informovala primátorka Irena Milecová.

Aktuálne 30-percentné zvýšenie nájomného podľa nej síce nebude dostačujúce, ale rozhodla sa tak ekonomická komisia MsZ z dôvodu tohtoročného zvyšovania iných daní a poplatkov. „Ďalšie roky sa opäť budeme musieť zaoberať úpravou cien bývania v týchto nájomných bytoch. Už nežijeme v socializme a všetko nemôže byť zadarmo a lacno,“ podotkla primátorka.

Ako pokračovala, uvedená bytovka bola postavená v roku 2002 a od roku 2004 v nej nájomné nebolo zvyšované. „To znamená, všetky platby, ktoré nepokryjú splátky do Štátneho fondu rozvoja bývania a ďalšie poplatky dlhodobo dopláca mesto,“ poznamenala Milecová s tým, že šlo ročne o sumu 15.600 eur a predpoklad na aktuálny rok je po zvýšení stále takmer 11.300 eur.

Dodala, že keď sa niektorí obyvatelia dozvedeli o zvyšovaní nájomného, boli zásadne proti, keďže boli presvedčení, že je to sociálna bytovka. „Nie je to určite sociálna bytovka. Sú tam byty aj pre zdravotne postihnutých, ale bytovka nie je sociálna,“ zdôraznila primátorka, podľa ktorej o tom svedčí aj financovanie výstavby, pretože mesto ju vybudovalo kombináciou návratnej finančnej pomoci a dotácie na podporu budovania nájomných bytov.

Za problém tejto bytovky považuje aj jej opotrebovanosť a nutnosť opravy strechy a ďalších častí. „V dostatočnej miere sa netvoril rezervný fond, z ktorého by sa opravy dali realizovať. Preto postupne musíme zvyšovať nájomné podľa plochy bytov,“ uviedla Milecová.

Mesto sa zároveň rozhodlo zakročiť voči trom neplatičom za odpad, ktorým zaslalo upozornenie. Ak si poplatky neuhradia, nájomné zmluvy im samospráva podľa vyjadrenia primátorky nepredĺži. „Je neprípustné, aby v nájomných bytoch bývali ľudia, ktorí tri roky nemajú zaplatené za odvoz komunálneho odpadu,“ konštatovala Milecová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA