Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. októbra 2020

Tisovec trápia krátkodobé výpadky elektriny, dodávateľ o nich vie

15. novembra 2019 | Komentáre: 0 |

Obyvateľov a inštitúcie v meste Tisovec trápia nestabilné dodávky elektrickej energie, ktoré sa zvyknú prejaviť krátkodobými výpadkami elektriny aj za pekného počasia.

Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) o tom informovala primátorka Irena Milecová, podľa ktorej samospráva 17. októbra 2019 listom požiadala dodávateľa, Stredoslovenskú distribučnú (SSD), o odborné vysvetlenie situácie, ako aj o riešenie a odstránenie týchto negatívnych javov.

„V meste Tisovec sa stalo pravidlom, že za akéhokoľvek počasia dochádza ku krátkodobým výpadkom elektrickej energie. Spolu s občanmi viem pochopiť, že v prípade nepriaznivého počasia, najmä silného vetra, môže nastať situácia, kedy vzniknú výpadky. Avšak 9. októbra 2019 počas slnečného počasia došlo v priebehu dňa niekoľkokrát ku krátkodobým výpadkom,“ prečítala primátorka časť listu s tým, že na niektorých uliciach bola dodávka elektriny prerušená aj na niekoľko hodín.

Obdobná situácia podľa nej nastala aj 14. októbra, takisto počas slnečného dňa a bezvetria. Občania Tisovca sa preto podľa jej slov čoraz častejšie obracajú na vedenie mesta a jeho pracovníkov so žiadosťou o vysvetlenie. Spomenula tiež, že na takéto krátkodobé výpadky elektrickej energie upozorňovalo mesto SSD už v roku 2017 a dochádza pre ne k poškodzovaniu elektrických spotrebičov.

SSD: Vieme o tom

Ako v obsiahlom stanovisku pre Echoviny.sk uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš, spomínané výpadky evidujú. „Vo väčšine prípadov išlo o krátkodobé výpadky (v sekundách), ktorá zapríčinila aktivácia ochrán na našom distribučnom vedení. Ide o mechanizmy, ktoré sa v prípade potreby aktivujú a vypnú vedenie, aby nedošlo k jeho poškodeniu alebo k nejakej nebezpečnej situácii,“ vysvetlil Gejdoš.

Ako dodal, ide napríklad o to, že keď fúka vietor a konár sa oprie o vodiče, ochrany toto vedenie na niekoľko sekúnd vypnú a potom zapnú. Ak sa konár stále dotýka vodičov, ochrana vedenie vypne a nechá vypnuté. Ak sa medzičasom konár dostal z vedenia, vedenie sa zapne a zostane zapnuté, lebo ochrana už nezaznamená žiadny problém.

„Preto to funguje takto, aby sme nemali množstvo dlhodobých výpadkov spôsobených takýmito krátkodobými prechodnými javmi. Nemusia to pritom byť len konáre, môže to byť čokoľvek,“ objasnil hovorca.

Ťažko zistiť príčinu

Presná príčina takýchto niekoľkosekundových výpadkov sa však podľa neho zisťuje len veľmi ťažko. „Ak dôjde k dlhodobému výpadku, je za tým zvyčajne porucha, ktorá sa dá fyzicky identifikovať a následne odstrániť. Všetky výpadky, aj tie krátkodobé, sa snažíme eliminovať systematickými opatreniami a pravidelnou údržbou,“ dodal Gejdoš.

Všetkým výpadkom sa však podľa neho aj tak nedá vyhnúť. „Závisia od počasia, hustoty vegetácie a mnohých ďalších okolností, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Veľmi by nám v tomto smere pomohlo, ak by majitelia pozemkov, cez ktoré prechádzajú elektrické vedenia, dbali o to, aby pod vedením nerástli stromy, ktoré zasahujú do vedení,“ uzavrel Gejdoš.

My len dodávame, že situáciu budeme naďalej sledovať a ak problémy s výpadkami elektriny v Tisovci neprestanú, budeme sa téme opäť venovať.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: MsZ Tisovec - Irena Milecová, SSD - Miroslav Gejdoš, Foto: ilustračné, Pixabay.com


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA