Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. októbra 2020

Sociálna dielňa v Utekáči už zamestnáva prvých ľudí

7. februára 2020 | Komentáre: 0 |

Sociálna dielňa Voštinári v bývalej administratívnej budove sklární Clara v Utekáči má už prvých zamestnancov na trvalý pracovný pomer.

Dve ženy od začiatku februára spracúvajú včelí vosk a vyrábajú z neho produkty. Projekt, za ktorým stojí občianske združenie (OZ) kRaj, plánuje v priebehu roka zamestnať ďalších.

„Voštinárske školenie absolvovalo 20 záujemcov. Následne prebehlo výberové konanie na pracovné miesta, z ktorých sme zatiaľ obsadili dve. Pre nečakané meškanie sme nejaké príležitosti stratili. Zákaziek preto nebolo tak veľa a prijímanie ďalších pracovníkov sa trochu posunulo. Postupne však plánujeme zamestnať ďalších 6 až 8 ľudí,“ vysvetlil včelár a zakladateľ projektu David Turčáni z OZ kRaj.

Ako dodal, zamestnankyne dostali zmluvy na dobu neurčitú a ich hrubá mzda sa bude pohybovať okolo 650 eur. Motiváciou majú byť aj individuálne odmeny.

Samospráva Utekáča aktivitu víta

V OZ kRaj zvažovali projekt zrealizovať v chudobných častiach regiónu. Do úvahy prichádzali aj priestory v Kokave nad Rimavicou a Zlatne. Združenie sa na najlepších podmienkach dohodlo so samosprávou Utekáča.

„Spolu s poslancami sa snažíme zvýšiť kvalitu života našich obyvateľov, k čomu patrí aj ponuka práce. Jedným zo želiezok v ohni je sociálna dielňa Voštinári pána Turčániho. Tešíme sa, že do dvoch rodín už ide chlebík a držíme palce, aby sa ich počet zvyšoval. Zo strany obce sme im v rámci našich možností nápomocní,“ povedal starosta Utekáča Miroslav Barutiak.

Sociálna dielňa Voštinári sa zatiaľ zameriava na výrobu produktov pre včelárov. Prvotným cieľom projektu je zabojovať s nezamestnanosťou a dať príležitosť ľuďom bez práce žijúcim v chudobnejších častiach regiónu. Ďalšou ambíciou je vytvoriť sieť odberateľov v radoch včelárov a neskôr aj širokej verejnosti.

„V dielni sa zatiaľ vyrábajú napríklad medzistienky alebo sviečky. Dávame si záležať na kvalite. Profesionálni včelári určite dokážu rozpoznať a oceniť rozdiel medzi produktami vyrábanými ručne a strojovo. Neskôr by sme chceli vytvoriť eshop, prípadne nájsť stabilných partnerov, ktorí by naše produkty ponúkali. Vytvorili by sme tak finančnú sebestačnosť a podpory zvonka by sme mohli využiť na ďalší rozvoj,“ ozrejmil Turčáni.

Sviečka ako funkčný doplnok domácnosti

Predstavou voštinárov z Utekáča je, aby sa napríklad vosková sviečka postupne stala rovnakým darom ako čokoláda alebo fľaša vína. Pridanou hodnotou by mali byť fakty, že ľudia kúpou produktu podporia zamestnanosť v chudobnom regióne i ekologický prístup pri jeho výrobe.

„Veľa kresťanských i moderných tradícií je spojených so symbolikou sviečky a svetla. Chceme, aby vosková sviečka bola funkčným doplnkom domácností,“ dodal Turčáni.

Projekt sa zrealizoval z grantu programu ACF Slovakia vo výške 64 258 eur. OZ kRaj participuje spolufinancovaním vo výške 7140 eur.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk; Foto: facebooková stránka Voštinári


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA