Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. mája 2019

Sneh vrátil ľudí v Lukovištiach do stredoveku

12. februára 2013 | Komentáre: 0 |

Život svojich starých a prastarých materí si od štvrtka chtiac-nechtiac pripomenuli obyvatelia obce Lukovištia v okrese Rimavská Sobota.

Lukovištia

Lukovištia

Rodisko básnika Ivana Kraska bolo bez elektriny a mnohí jeho obyvatelia aj bez vody. Problémy im spôsobil mokrý sneh, ktorý bol príčinou porúch na elektrickom vedení.

Starosta obce so 190 obyvateľmi Jozef Mitter hovorí, že sú bez elektriny už od polnoci zo stredy na štvrtok. Vo štvrtok dopoludnia sa síce na pár desiatok minút jej dodávky obnovili, no potom opäť zhaslo všetko. Pokračovalo to aj v piatok. Okolo obeda stále Lukovišťania netušili, kedy sa ich život vráti do normálu.

Podľa Mittera sa obec vrátila o sto rokov dozadu. „Nielenže sme nemohli svietiť, ale mnohí zostali aj bez vody. Obec neleží na rovine, ale v kopci a vodojem je asi v strede. Do rodinných domov, ktoré sú nad vodojemom, pomáhajú za normálnych okolností vodu tlačiť elektrické čerpadlá, no tie prestali fungovať. A voda z kohútikov netiekla,“ vysvetľuje starosta. Ľudia tak boli nútení umývať sa večer snehom, ktorý naberali do nádob a zohrievali na pieckach.

„S kúrením to bolo našťastie lepšie, lebo aj tí, čo kúria elektrinou, majú aj pece na tuhé palivo a tie mohli použiť. Takže domácnosti bez tepla nezostali,“ poznamenal Mitter. Ľudia večer svietili doma petrolejovými lampami a sviečkami. „Niektorí sa sťažovali, že večer nemôžu pozerať televízne seriály, pri ktorých trávia zimné večery,“ usmieva sa Mitter. Od štvrtka je ochromená aj prevádzka obecného úradu, kde nefungujú počítače. Starosta v piatok napoludnie veril, že dodávky elektriny čoskoro obnovia.

Bez elektriny boli od štvrtka aj obyvatelia Babinca v Rimavskosobotskom okrese. Tamojší starosta Jaroslav Benda bral situáciu ako realitu, s ktorou sa museli vyrovnať. „Aj keď nám nejdú počítače, obecný úrad sme nezavreli a fungujeme. Kúrime si v kachliach na pevné palivo. Zimu nemali naši obyvatelia ani v domácnostiach. Pevným palivom tu kúri každý. Ľudia si dokonca mohli nakúpiť aj v obchode. Tam sa o fungovanie elektronických pokladníc postaral záložný zdroj elektriny,“ poznamenal Benda. Ľuďom chýbala podľa neho iba televízia a pravidelné seriály, inak si nesťažovali. „Dedinčania si s takými situáciami vedia poradiť lepšie ako ľudia z miest,“ dodal starosta.

Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová informovala, že vo štvrtok bolo na strednom Slovensku bez elektriny takmer 20-tisíc odberných miest, v piatok predpoludním to bolo asi 3 200. Bez elektriny boli aj v Detve a Hriňovej, v obciach Krivec, Dobroč, Hrušovo, Bratno, Hrnčiarky a v Tisovci. Pracovníci elektrární poruchy postupne odstraňovali.

Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA