Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 7. júna 2020

Slovník tisovského nárečia môžu na webe dopĺňať aj občania

27. júla 2012 | Komentáre: 0 |

Momentálne má viac ako 3-tisíc výrazov. Do života slovník uviedli počas Dní mesta Tisovec.

Netradičný slovník typického tisovského nárečia pod názvom „Po tisovsky“ bol do života slávnostne uvedený 13. júla 2012. Na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva ho pokrstili pravou tisovskou šťavicou. Autorom slovníka je Ján Caban, rodák z Tisovca, ktorý po skončení priemyslovky odišiel za prácou do Košíc. „Keďže som rodák z Tisovca a keďže sa tu rozprávalo po tisovsky, tak som považoval za potrebné dať to na papier, aby všetci vedeli, ako tí naši predkovia možno pred viac ako 200 rokmi rozprávali,“ povedal pre Echoviny.sk autor slovníka Ján Caban, ktorý slová zbieral už od roku 1998. Slovník má niečo cez 3 tisíc výrazov. „Zbieral som to 13 rokov, okolo 1500 slovíčok som ja sám nazbieral“. Ako ďalej uviedol, vydanie finančne podporil grant SPP. Autor nám doplnil, že v poslednom období chodil do Tisovca pravidelne a pri tvorbe slovníka pracoval aj s písomnými materiálmi ďalšieho tisovského rodáka, Cyrila Krausa.

Na svete je zatiaľ 700 výtlačkov slovníka. „Slovník je už aj na internete a dokonca dva krát, jedna verzia je uzavretá a tá druhá otvorená, kde môžu obyvatelia slová ďalej dopĺňať,“ uzavrel autor knižky Ján Caban.

Verejnosť si online verziu môže prezrieť a prípadne doplniť na webstránke mesta Tisovec, alebo kliknutím sem.

Slovník s nárečím nášho regiónu potešil aj poslanec NR SR Michal Bagačka, ktorý sa krstu zúčastnil. „Ešte v čase, keď som bol riaditeľom základnej školy v Tisovci, stretol som sa s pánom Cabanom a už vtedy mi hovoril, že zbiera tisovské slová. Som rád, že po toľkých rokoch sa to takto podarilo vydať,“ povedal pre Echoviny.sk Michal Bagačka.

Zdroj: Echoviny.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA