Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 6. júna 2020

Škola si na opravu našetrila tisíce eur

11. júna 2012 | Komentáre: 0 |

Riaditeľ školy v Gemerskej Vsi Ladislav Rajtúk ušetril na opravách tisíce eur

Chátrajúce školy sa dajú opravovať nielen zo štátnych zdrojov a eurofondov, ale aj z ušetrených peňazí. Príkladom je dvojjazyčná Základná škola v Gemerskej Vsi v okrese Revúca, ktorá sa za posledných deväť rokov zmenila na nepoznanie. Do jej rekonštrukcie a obnovy bolo investovaných vyše 300 tisíc eur. Škola na to použila peniaze, ktoré ušetrila z prevádzky.

„Keď som pred jedenástimi rokmi nastúpil do funkcie riaditeľa, škola bola schátralá. Na peniaze z eurofondov sme sa spoliehať nemohli, preto sme si povedali, že školu skúsime opraviť postupne vo vlastnej réžii. S jej premenou sme začali pred asi deviatimi rokmi a pokračujeme dodnes,“ konštatuje len 37 -ročný riaditeľ Ladislav Rajtúk.

Škola má ročný rozpočet asi 200-tisíc eur, z neho sa každý rok snaží ušetriť minimálne desatinu na postupné skrášľovanie budov. „Šetríme najmä na prevádzkových nákladoch, no u nás nepoznáme ani pojem prezamestnanosť. To, čo postupne našetríme, počas letných prázdnin investujeme do opráv. Takýmto spôsobom sa nám školu podarilo celú postupne vymaľovať, dať jej novú strechu, vymeniť okná, opraviť fasády, skrášliť dvor, či úplne vynoviť interiér priestorov. Počas letných prázdnin budeme rekonštruovať tristometrové oplotenie školy. Bude nás to stáť 20-tisíc eur, peniaze už máme našetrené,“ poznamenáva riaditeľ.

Krajšia škola v Gemerskej Vsi priťahuje aj deti z okolia. Okrem domácej obce má žiakov z ďalších jedenástich dedín v okolí. Pred desiatimi rokmi ju navštevovalo len tristo žiakov, dnes je ich počet vyšší ako štyristo.

„Na triedy sme museli prerobiť aj malú telocvičňu a ďalší priestor pri veľkej telocvični. Uvažujeme preto o prístavbe k škole s tromi, alebo štyrmi novými triedami. Stáť to bude asi 200 tisíc eur a to je už suma, ktorú by sme museli šetriť roky. Preto v tomto prípade o finančný príspevok požiadame ministerstvo školstva,“ dodal Rajtúk.

Obec s necelou tisíckou obyvateľov na opravu školy peniaze nemá. Nežiada o ne ani z eurofondov, pretože by ju zaťažilo aj prípadné spolufinancovanie. Podľa jej starostky Moniky Lévaiovej majú problém získavať peniaze už aj na vlastný rozvoj.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA