Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. októbra 2020

V rimavskosobotskom múzeu bude vystavovať Hnúšťanka Šarlota Bottová

16. mája 2020 | Komentáre: 0 |

Výber z tvorby hnúšťanskej umelkyne Šarloty Bottovej uvidia návštevníci pripravovanej výstavy, ktorá bude v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v R. Sobote sprístupnená od 19. mája do 14. septembra 2020.

Výstavu bude možné navštíviť od utorka do piatka v čase od 9:00 do 17:00, cez víkend od 13:00 do 17:00.

„Šarlota Bottová sa v rámci výtvarného umenia venuje najmä kresbe portrétov. Pri svojej tvorbe využíva hlavne techniku kreslenia grafitovými ceruzkami. Doteraz namaľovala vyše sto obrazov, pomerne veľké množstvo na objednávku, no postupne, s rastúcim záujmom verejnosti, aj pre potreby výstav,“ uviedla etnologička GMM Ľudmila Pulišová.

Ako ďalej povedala, Š. Bottová sa zaoberá kreslením známych osobností spoločenského, kultúrneho i politického života, z domáceho aj zahraničného prostredia. Zobrazila napríklad primášku Barboru Botošovú, hudobníka Igora Kmeťa, speváčku Gitanu, rapera Kaliho, majstra bojových umení Attilu Végha, hercov Morgana Freemana, Vina Diesela, Arnolda Schwarzeneggera, bojovníka za občianske práva a nositeľa Nobelovej ceny Martina Luthera Kinga a mnoho iných.

„Niektoré jej práce, ako portrét prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej či speváčky Věry Bílej, boli uverejnené na titulnej strane kultúrno-spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil,“ priblížila etnologička.

Šarlota Bottová (1989) pochádza z Rimavskej Bane, v súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Vyštudovala Strednú odbornú školu v Rimavskej Sobote v odbore kozmetička. Prvý vážnejší kontakt s maľbou, najmä s portrétom, získala až na strednej škole, na hodinách estetiky.

Napriek tomu, že sa výtvarnému umeniu venuje ako samouk, jej diela si vďaka precíznemu prepracovaniu našli mnoho priaznivcov. Keďže nenavštevovala školu s umeleckým zameraním, väčšinu teoretických poznatkov čerpá z odbornej literatúry, internetu a z nadobudnutých skúseností.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: GMM


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA