Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 7. marca 2021

Šarlota Bottová z Hnúšte namaľovala viac ako sto obrazov, vystavovala aj v zahraničí

26. októbra 2018 | Komentáre: 0 |

Nikdy neštudovala umenie ani nenavštevovala umelecký kurz či umeleckú školu, napriek tomu maľuje nádherné realistické obrazy. Zatiaľ čo väčšinu z nás kreslenie prestalo baviť už na základnej škole, ona sa v maľovaní stále zdokonaľovala a tvorí dodnes.

Ako táto tridsiatnička sama hovorí, všetko, čo o maľovaní vie, sa naučila vďaka samoštúdiu. Maľuje známe osobnosti, ale zachytila už aj napríklad i členov svojej rodiny. Reč je o maliarke Šarlote Bottovej, ktorá pochádza z Veľkých Teriakoviec a v súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Jej obrazy mohli obdivovať ľudia na viacerých výstavách na Slovensku i v zahraničí.

Kedy ste sa začali venovať maľovaniu?

Výraznejšie ma to chytilo na strednej škole, na hodinách estetiky. Mali sme predmet, ktorý sa venuje väčšinou tváram a to ma zaujalo. Odmalička som však kreslila napríklad rôzne kreslené postavičky a maľovaniu sa venujem doteraz. Úprimne však musím povedať, že som mala aj pauzy, napríklad kvôli synovi.

Vo vašej tvorbe dominujú portréty. Maľujete aj iné námety?

Skúšala som aj niečo iné a nehovorím, že ma to nebaví, ale najviac ma chytili práve portréty, ktoré sa mi veľmi páčia. Myslím si, že portrét, teda tvár, je oveľa ťažšie zachytiť ako napríklad krajinu. Každému sa však páči niečo iné, niekomu abstraktné umenie, inému krajinky.

Akou technikou tvoríte?

Kreslím grafitovými ceruzkami. Ťažké boli hlavne začiatky, keď som kreslila obyčajnou ceruzkou. Vďaka knihám a neskôr aj internetu sa mi podarilo zdokonaliť, zistiť, na čo sa ktorá ceruzka hodí. Napríklad „béčka“ sú silnejšie, výraznejšie a vhodné na vlasy či oči. „Háčka“ sú zase dobré na tieňovanie. Dôležitý je však aj papier, na každú techniku sa hodí iný.

V čase, keď som bola na strednej, ešte nebol internet taký rozšírený a ani počítače neboli bežné. Neskôr som však veľa informácií čerpala práve odtiaľ, pozerala videá a podobne. Človek sa však neustále musí učiť a zdokonaľovať.

Mali ste v rodine niekoho, kto vás inšpiroval a venoval sa maľovaniu?

Áno, kreslil môj otec. Nevenoval sa tomu však až tak intenzívne a v súčasnosti už vôbec nemaľuje.

Ako dlho obvykle vzniká váš obraz?

Vždy to záleží od počtu osôb, ktoré na výkres kreslím, a od jeho veľkosti. Napríklad, jedna tvár na formát A3 trvá päť až šesť hodín. Závisí to však aj od toho, aký je ten portrét ťažký, či sú tam zuby, alebo vlasy. Niekedy sa stane, že sa s jednou kresbou driem aj dva-tri dni.

Zhruba koľko obrazov ste doteraz vytvorili?

Ťažko to presne povedať, ale bolo ich zhruba sto. Veľa obrazov som namaľovala na zákazku. Neskôr som už maľovala aj pre seba, aby som mala diela, ktoré by som mohla vystavovať.

Môžete priblížiť, kde všade ste už vystavovali?

Doteraz poslednú výstavu som mala počas júla a augusta v knižnici v Hnúšti. Vystavovala som tiež v Rimavskej Sobote, Banskej Bystrici, Košiciach a na ART feste v Prahe. Tu u nás som ešte jednu menšiu výstavu mala počas dní obce v Rimavskej Bani.

Čo by ste odporučili záujemcom, ktorí sa chcú naučiť maľovať? Ako by mali postupovať?

Ak mám byť úprimná, niečo tam musí byť, nejaké cítenie. Človek musí mať rád kreslenie, to je prvé. Samozrejme, aspoň trochu musí mať aj talent. No a musí predovšetkým veľa cvičiť a investovať do toho mnoho hodín. Čím viacej trénujete, tým je to lepšie. Je to rovnaké ako napríklad v športe.

Pokiaľ vás zaujala tvorba Šarloty Bottovej, viac o nej zistíte na jej oficiálnej facebookovej stránke – Šarlota Bottová Art.

Foto: archív Š. Bottovej

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
FacebookPosledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA