Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 6. júna 2020

RTVS odvysiela dokument o slávnom Hnúšťanovi

4. júla 2016 | Komentáre: 0 |

V sérii Portrétov úspešných Slovákov žijúcich vo svete odvysiela Dvojka “Portrét Jána Valacha” v utorok, 5. júla 2016 o 13:20 hodine popoludní.

valach_janJán Valach právom patrí do galérie významných Slovákov v zahraničí. Jeho Portrét je výpoveďou o vynikajúcom umelcovi, dirigentovi, organistovi, pedagógovi a hudobnom skladateľovi, ktorý žije v belgických Antverpách viac ako polovicu storočia. Pritom však zostal verný svojmu rodu. Slovenský kultúrny život dlhé roky ignoroval jeho činnosť v zahraničí a z politických dôvodov nedoceňoval jeho záslužnú prácu. Ján Valach svojou vytrvalosťou, húževnatosťou a láskou k hudbe zasvätil svoj všestranný talent šíreniu umeleckých hodnôt doma i vo svete a predstavil svetu bohatstvo slovenskej hudobnej tvorby.

Profesor Ján Valach sa narodil 22. septembra 1925 v Hnúšti. Gymnázium a hudobnú školu navštevoval v neďalekom Tisovci. Po maturite v roku 1944 šiel študovať medicínu do Bratislavy. Súčasne študoval aj organ a dirigovanie na konzervatóriu. V roku 1947 bol prijatý na Akadémiu Múzických umení v Prahe. Po vojenskej službe v roku 1954 nastúpil do Bratislavskej opery. Bol dirigentom Speváckeho zboru slovRTVS enských učiteľov a externým pedagógom na VŠMU v Bratislave. Od roku 1962 bol umeleckým šéfom a dirigentom opery Divadla J.G. Tajovského v Banskej Bystrici. Tu uviedol viacero diel, najvýznamnejšia z ktorých bola Krútňava od Eugena Suchoňa. V roku 1967 dostal menovanie ako sólista organovej hry v Symfonickom orchestri v Kahire a stal sa profesorom na novootvorenom konzervatóriu. V tom istom roku dostal pozvanie od riaditeľa Kráľovskej flámskej opery v Antverpách. Belgicko sa stalo jeho trvalým domovom.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky mu v roku 2005 udelilo zlatú medailu za celoživotnú činnosť a propagáciu slovenskej kultúry. Vlani mu Belgická kráľovná udelila najvyššie vyznamenanie za povznesenie hudobnej kultúry v Belgicku. Tohto roku mu Univerzita Mateja Bella v Banskej Bystrici udelila čestný doktorát.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, foto: archív J.Valach


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA