Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. júla 2020

Rozhovor: Stano z Hnúšte sa v Austrálii zviezol s Russelom Crowom

3. novembra 2016 | Komentáre: 2 |

Rodák z Hnúšte Stano Sudor v Austrálii precestoval všetky štáty a vo výťahu sa zviezol s hercom Russelom Crowom. Povedal mu „čau kámo“.

Pochádza z Hnúšte, 19 rokov žil v Čerenčanoch pri Rimavskej Sobote. Neskôr odišiel pracovať do Bratislavy, odkiaľ jeho cesta ako 37-ročného viedla až do ďalekej Austrálie, ktorú doteraz precestoval takmer celú. Reč je o Stanovi Sudorovi, ktorý sa pre odchod do zahraničia rozhodol vo veku, kedy už väčšina ľudí hľadá skôr pohodlie, istotu a zabehaný spôsob života. Keďže Stano sa po troch rokoch nepretržitého pobytu v Austrálii vrátil na pár týždňov domov, využili sme príležitosť a o dôvodoch jeho odchodu, živote v tejto krajine, ako aj rozdieloch oproti Slovensku, sme sa porozprávali priamo s ním.

stano-sudor-2

Začnime úplne od začiatku: Prečo si sa rozhodol odísť do zahraničia a čo bolo dôvodom, že si si vybral práve Austráliu?

Mám povedať úplnú pravdu? Rozišiel som sa s priateľkou a o dva dni mi tak proste napadlo, že pôjdem na Nový Zéland, ktorý bol mojou vysnívanou krajinou a vždy som tam chcel ísť. Potom som však nad tým porozmýšľal a keďže som mal kamarátky v Sydney a ony tam mali nejaké známosti, bolo pre mňa jednoduchšie ísť do tohto mesta a nájsť si tam ľahšie robotu. Ešte predtým som rozmýšľal aj o Brisbane, aby tam nebolo veľa Čechov a Slovákov. Tie kontakty v Sydney však nakoniec rozhodli.

stano-sudorAké boli tvoje začiatky v tejto krajine?

Úplne super:-) Bol som nadšený z novej krajiny a nového začiatku. Obdivoval som pamiatky ako Opera či Harbour Bridge. Hneď po troch dňoch som nastúpil do školy. Pricestoval som vo štvrtok a v pondelok som bol už v škole na angličtine. Nevedel som vôbec nič, bol som len elementary, teda úplne základný stupeň. Prvý mesiac som chodil len do školy a spoznával mesto. Potom som napísal jednému chalanovi-Slovákovi a on mi odpísal, že má pre mňa robotu a hneď som začal robiť. Odvtedy som stále v tej istej práci. Austrália bola pre mňa novou skúsenosťou. Ľudia sú tam usmievaví a k turistom či zahraničným návštevníkom sú veľmi vľúdni a milí. Aj na začiatku, keď som nevedel po anglicky, sa každý na mňa usmieval, snažil sa mi pomôcť, napríklad v obchodoch. Celkovo prístup k ľuďom je tam úplne iný ako u nás.

Môžeš priblížiť zárobky v Austrálii, prihliadnuc aj na životné náklady? Samozrejme, čo sa týka bežných ľudí zo Slovenska.

Pokiaľ ide o príjem, ako študent môžem oficiálne pracovať 20 hodín týždenne. Za to dostanem cca od 350 do 450 austrálskych dolárov, závisí od práce. Je to tak akurát na zaplatenie všetkých výdavkov, teda ubytovanie, cestovanie a strava. Veľa sa z toho nedá ušetriť. Drvivá väčšina ľudí tam však robí načierno, pracujú teda 40 a viac hodín a dostávajú hotovosť. Ak je človek skromnejší a nerozhadzuje, tak sa celá tá druhá polovica, teda ďalších 350 – 450 dolárov, dá ušetriť.

Môžeš uviesť nejakú zaujímavosť z tejto krajiny?

No, napríklad je tam veľa švábov. Šváby sú všade. Ľudia ich zabíjajú, postrekujú a dávajú pasce do domov, ale úplne sa ich nedá zbaviť. Väčšinu roka je tam totiž teplo, vlhko a to je pre ne dobré prostredie. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že v Austrálii žije viac kengúr ako ľudí, ktorých tam žije zhruba 25 miliónov. Kengúr je dokonca o niekoľko miliónov viac. Zvieratká sú tam však celkovo priateľské. Mnohí si myslia, že v Austrálii je všetko jedovaté, že tam číhajú pavúky, hady a krokodíly na každom kroku. Musím však povedať, že za tri roky som ani raz nevidel jedovatého pavúka. Hady som videl jedine v Tasmánii.

australia-5

V Austrálii som sa ešte naučil dve veci. Vždy je na všetko čas a vzdialenosti nič neznamenajú. Pretože keď idem niekam zo Sydney na výlet, musím ísť autom minimálne 200 kilometrov, aby som sa dostal niekam mimo civilizácie, do lesa a podobne.

A čo nejaký najnevšednejší zážitok?

Upratujem v jednej budove, v ktorej býva herec Russel Crowe, známy napríklad z filmov Gladiátor alebo Čistá duša. Jedného dňa som šiel dole výťahom, zastal som na jednom poschodí a tam pristúpil on. Hovorím mu, „Hello“. On odpovedal – „Hi mate“. No a to je všetko :-).

 

Rozhovor je prevzatý z portálu Sobotnik.sk a krátený. Ak sa chcete dozvedieť, čím líši život v Austrálii od toho u nás, čo Stano odporučil ľuďom, ktorí by chceli študovať či pracovať v Austrálii, či aké boli jeho pocity po návrate na Slovensko, celý si ho môžete prečítať na Sobotnik.sk, alebo kliknutím sem.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Sobotnik.sk, foto: Archív S. Sudora


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  Martin | 4. novembra 2016 | 9:44 | 9:44

  Je skvelé že mladí ľudia odchádzajú z našeho regiónu za prácou a poznávaním iného sveta.
  Je to iný život, úžasná lekcia života, človek si zarobí, spozná milión vecí, ktoré by nikdy u nás nezažil.

  Mohlo by to motivovať i ďalších mladých. Nech sa nezatvárajú v závode za 300 eur na mesiac a nech vymenia pohodlie maminej kuchyni.

  Fajn článok. Martin

  [Reagovať]

 2. Autor:  marian K. | 7. novembra 2016 | 8:23 | 8:23

  Veľmi pekný článok 🙂

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA