Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. mája 2019

Rómsky život v Gemersko-malohontskom múzeu

11. júna 2013 | Komentáre: 0 |

Od 1. januára 1996 sa Gemersko – malohontské múzeum špecializuje na dokumentáciu hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v regióne. V rámci špecializácie múzeum pripravuje výstavu „Romano dživipen“ – Rómsky život.

Romano dživipen

Romano dživipen

Táto výstava je zároveň aj súťažnou prehliadkou výtvarných prác. Námetom kresieb je život Rómov v minulosti a v súčasnosti, motívy ľudového bývania, kočovania, odievania, vzťah Rómov k hudbe, k remeslám či predstavy o nadprirodzených a rozprávkových bytostiach. Do X. ročníka súťažnej výstavy sa zapojilo 16 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár a spolu zaslali 140 výkresov. Tie sú rozdelené do dvoch kategórií – I. kategória (1. – 4. ročník) a II. kategória (5. – 9.ročník). Zaslané práce hodnotí odborná porota. Vyhodnotenie súťaže sa uskutoční počas vernisáže výstavy 13. júna o 13.00.

Do súťaže prišlo 140 výkresov

Tento rok sa do súťaže zapojilo 16 škôl z okresov Rimavská Sobota, Revúca a Poltár, ktoré poslali spolu 140 výkresov. Tie boli rozdelené do dvoch kategórií – I. kategória (1.- 4. ročník) a II. kategória (5. – 9. ročník). Zaslané práce hodnotila odborná porota zložená z pracovníkov Gemersko-malohontského múzea a Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote. Porota udelila v každej kategórii prvé, druhé a tretie miesto a čestné uznania. Pri tvorbe prác boli použité rôzne výtvarné techniky – maľba, kresba, vyškrabovaná technika, koláž, kombinovaná technika. Za kreatívne spracovanie a poňatie súťažnej témy porota udelila špeciálnu cenu kolektívu 3. B triedy zo Základnej školy v Gemerskej Vsi, ktorí výkresy pospájali do leporela.

Otvorenie výstavy sa uskutoční 13. júna 2013 (t.j. štvrtok) o 13:00 hod. Počas vernisáže budú odovzdané diplomy a ocenenia žiakom výherných prác.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Výhercovia:

Kategória I. (1.- 4. ročník):

1. miesto: Viera Čunková, 4. ročník, ZŠ s MŠ Uhorské

2. miesto: Tamás Balog, 3. ročník, ZŠ Mihálya Tompu Rimavská Sobota

3. miesto: Olina Grlačková, 3. ročník, ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa

Čestné uznanie: Nina Kminiaková, 3. ročník, ZŠ Málinec

Lenka Šulajová, 1. ročník, ZŠ s MŠ Uhorské

Dušan Čunka, 2. ročník, ZŠ s MŠ Uhorské

Judit Balogová, 3. ročník, ZŠ Mihálya Tompu Rimavská Sobota

Uznanie za kreatívnosť: III. B. trieda, ZŠ s MŠ Gemerská Ves

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKategória II. (5. – 9. ročník):

1. miesto: Soňa Ňuňuková, 7. ročník, ZŠ s MŠ Kokava nad Rimavicou

2. miesto: Patrícia Kuruová, 16 rokov, špeciálna trieda, ZŠ s MŠ Jelšava

3. miesto: Jessica Jonásová, 7. ročník, ZŠ Mihálya Tompu Rimavská Sobota

Čestné uznanie: Valéria Bálintová, 7. ročník, ZŠ Mihálya Tompu Rimavská Sobota

Ján Milo, 6. ročník, ZŠ Sirk

Renáta Michalová, 12 rokov, špeciálna trieda, ZŠ s MŠ Cinobaňa

 

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA