Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. júla 2020

R. ZALUŽANY: Výrobca kyjatických hračiek L. Hedvigi sa im aktuálne venuje na plný úväzok

27. decembra 2019 | Komentáre: 0 |

Jediný výrobca kyjatických hračiek v našom regióne, Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian, sa výrobe týchto tradičných drevených výrobkov aktuálne venuje na plný úväzok.

Zároveň prerába svoju dielňu a v prípade získania potrebných prostriedkov by chcel realizovať viaceré plány na záchranu tohto tradičného produktu nášho kraja.

„Podarilo sa mi z Fondu na podporu umenia získať na jeden rok štipendium. Na základe toho som odišiel zo zamestnania a venujem sa výrobe hračiek. Zároveň prerábam aj dielňu, keďže by som hračky chcel vyrábať vo väčšom množstve, prípadne vytvoriť nejakú chránenú dielňu,“ povedal Hedvigi.

Tieto plány do budúcnosti však podľa neho budú závisieť od financií. „Z vlastného vrecka sa to realizovať nedá a zohnať granty nie je jednoduché, hlavne jednotlivcovi,“ podotkol výrobca. Ako dodal, aj z tohto dôvodu v tomto roku založil občianske združenie (OZ) Kyjatické hračky a snaží sa svoj sen naplniť.

Šikovný majster, zatiaľ, bohužiaľ, nenašiel nasledovníka, ktorého by mohol zaúčať do tajov svojho umenia. „V regióne to robím stále sám. V rámci tej chránenej dielne a toho priestoru, ktorý prerábam, by som rád robil niečo na spôsob tvorivých dielní, kde by sa to možno niekomu zapáčilo. Ale ako som už povedal, záleží to od financií – sú to možno pekné plány, ale treba na to peniaze,“ konštatoval Hedvigi.

Jedným z jeho ďalších zámerov do budúcnosti je venovať sa tiež výrobe nábytku. „Šlo by o nábytok zdobený kyjatickými vzormi. Niečo modernejšie, ale ozdobené týmito ľudovými vzormi,“ zakončil výrobca.

História siahajúca do 17. storočia

Pre kyjatické hračky sú typické ryté, prevažne kruhové ornamenty, ktoré sa v dreve namorenom prírodnými moridlami vytvárali pomocou kružidla s rydlom. Hračky bývali rôznych tvarov, typickým je pre ne napríklad forma koníka či kohútika na podložke s kolieskami, ale bežný bol tiež fúrik, ježko či postieľka.

História výroby drevených ľudových hračiek je spojená s dedinou Kyjatice. Ich tradícia v tejto obci siaha podľa niektorých prameňov až do 17. storočia a typické kyjatické hračky sa v najväčšom množstve vyrábali v období po prvej svetovej vojne. V druhej polovici 20. storočia však ich výroba postupne upadla.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA